şükela:  tümü | bugün
  • ön bilgi: burada ekmekten kasıt, tam tahıllı ekmekler de dahil olmak üzere, tüm unlu, hamur işi ürünler.

- ekmeği bırakmak çok zor. bu nane insanın kanına işliyor. ekmeğin geri çekilmesi başlarda eroin yoksunluğu gibi neredeyse. bedende gariplikler oluyor, insan ne yese tatmin olmuyor. sanki ekmekten yapılmış bir bina çöküyormuş gibi hissediyorsunuz. ben bir ekmek hastası, ekmek manyağı olarak çok zorluk çektim. bugün ekmeği bırakmış biriyim ama hafta sonları falan yine de poğaçaya falan dadanıyorum. benim gibi akşamları abur cubur yapan biriyseniz kahvaltıyı öğlene kaydırın. bu sayede rahat edersiniz. bu minvalde öğlen yapılan kahvaltı, ekmeği bırakmakta gayet yardımcı oluyor. ben son derece doyurucu ve şişmanlatmayan bir örnek vererek başlangıç yapacağım. ben kendi sürecimde başlarda yiyecek bir şey bulamamıştım. en azından başkaları buraya bakar ve mönüsünü oluşturur. ha, bir de son olarak ekmeği bırakcağım diye pahalı şeylere düşmeyin. ucuz ve sağlıklı bir şekilde ekmeksiz yaşarsınız ve hatta krallar gibi de yaşarsınız.

- bostan patlıcanı. bunlar kocaman oluyor. ateşte közleyin ve ezin. yoksa normal patlıcandan bol bol.
    - biber candır. kırmızı, yeşil tüm biberlerden alın karışık közleyin doğrayın.
    - bir orta boy domates, yine ocakta közlenmiş. çok değil, kabukları soyulacak kadar.
    - süzme peynir. közlenmiş patlıcan, biber ve domatesi okkalı bir miktar süzme peynirle karıştırın. her markada var ama bu peyniri ben bimden alıyorum; daha lezzetli. bol koyun.
    - bu karşımın içine yağ karıştırmıyorum ama siz zeytinyağı koyabilirsiniz. ayrıca çok az limon sıksanız daha lezzetli olur. tuz da koymayın.
    - haşlanmış yumurta. iki yumurta suda kaynamaya başlayınca altını kapatın. 10 dakika sonra ateşten alın. tam oluyor.
    - bunların yanına hindi füme koyun. bim'de a101'de var. gayet ucuz ve nispeten sağlıklı. isterseniz haşlanmış tavuk parçaları da olur.
    - bunları kutuya koyup işe götürebilirsiniz. miktarı az tutmayın aç kalırsınız. ekmeksizliğin ilk günlerinde insan ne bulsa doymuyor.
    - bu kahvaltı normal bir insanı tüm gün götürür. bir güne bu tek öğün bile yeter aslında.

son olarak: ekmek bırakılmalı. safi zarar. sırf bende yol açtığı iki hastalık: yüksek tansiyon ve gut.