*

şükela:  tümü | bugün soru sor
 • az önce kişisel hikayemde dolar kurunun 4.80'i aşması sebebi ile yazdığım endişe mesajına gelen cevaptır.

  evet ekmeği dolaylı yoldan dolar ile alıyoruz. ülkemizde yetiştirilen tarım ürünlerinin başında buğday geliyor. bir dönüm buğday tarlasından en iyi ihtimalle 600-700 kg buğday hasat edilmektedir. ekimden biçime kadar olan süreçte yapılan harcamaların hepsi maalesef dolara endekslidir.

  1- mazot
  2- amonyum nitrat (suni gübre)
  3- ot ilacı
  4- tohum
  5- traktör
  6- pulluk
  7- mibzer

  1- mazot: ülkemizde henüz petrol rezervi olmadığından ya da rezervlerin işlenmemiş olmasından dolayı dünyadaki ham petrolün varil fiyatına endekslidir. petrol ticareti dolarla yapılmaktadır.

  2- amonyum nitrat: ülkemizde üretimi yapılan ama dolar endeksli fiyatlandırması yapılan suni gübredir.

  3- ot ilacı: yerli muadilleri olmasına karşın hammadeleri ithal olduğundan dolar endekslidir.

  4- tohum: geneli israil'den dolar bazında ithal edilir. yerli tohum çalışmaları vardır ama ne durumda bilmiyorum. inşallah en kısa zamanda yerli tohuma geçilir.

  5- traktör: en yerli bilinenleri tümosan, erkunt olmasına rağmen kullandıkları motor perkins olduğundan o da ithaldir. en pahalı parça motor aksamı olduğundan diğer parçaları istediğin kadar yerli yap ana maliyet motor olduğundan dolar endekslidir.

  6- pulluk/saban: toprağı sürmekte kullanılan tarım aletidir. yerli üretim mevcuttur.

  7- mibzer: hava yolu ile verdiği basınçtan tohumu toprağın altına saklamaya yarayan ve aynı zamanda gübre içinde kullanılan alettir. tohum ekme aracıdır. hidrolik aksamları dışında yerli üretimdir.

  gelelim sonuca; dolar kurunda oluşan her artış ekmeğin ana maliyeti olan ve buğdaydan elde edilen unun fiyatının artmasına sebep olacaktır. anlık artışların değil de hasat dönemleri arasındaki kur farklarının hasat dönemi sonunda ekmeğe yansımasından dolayı ekmeği dolarla mı alıyorsun sorusuna cevap vermeye çalıştım.
 • doların yükselmesi ne demek hala anlayamanların utanmadan sorduğu soru. kardeşim şimdi sen aç cnn'i olaylı bir ülkenin haberlerini izle bu ekonomisinin vs. direk yansımasıdır baktığın gibi doları görürsün. nasıl mı? dolar dediğin şey ülkedeki dış yatırımlara bağlıdır. dış yatırtımlar ülkeye duyulan güvene bağlıdır. senin güven dediğin şey bugün algında ırakla isveçi ayıran şey. kaale alma dereceni ayıran şey. türkiye'nin şu anki verdiği güven ise bundan 7-8 yıl önce haberlerde izlediğin ırak sana ne güven veriyorsa o işte dünyaya.
 • cahil avuntusu.

  bu arkadaşlarla ekmek 5 lirayı geçince konuşacağız.
 • aldığı tek şey ekmek olan için umut verici.
 • dolar 7 tl olunca ortalığı ayağa kaldıran ekşicilere dert olan kapak sorudur.