şükela:  tümü | bugün
  • halkın, ona zulmedenlere karşı onurlu mücadelesinde emeğinde gençliğimizin yüreğinde bir ateş yak......

p.a. kropotkin adlı anarşist düşünürün kitabı
  • kropotkin'in kendi anarşizm programını anlattığı kitabı. kitap özünde, bireyin ekmeğini kazanırken verdiği mücadele sırasında özünden ve yaşamın kaynaklarından uzaklaştığı tezini tartışır.

"varsıl da yoksul da kalmadığı zaman, açlar ağızlarının suyu akarak tokları izlemediği zaman insanların doğuştan geirdiği o kardeşlik duygusu yeniden gelişebilir.. devrim bizi para kazanmanın -varlığımızı zehirleyen, hayatımızı karartan- aşağılık kaygılarından kurtararak yaşamın kaynaklarını yineleyecektir."
  • uzun uğraşlar sonucunda bulabildiğim, anarşizm-anarşist komünizm üzerine yazılmış p.a. kropotkin eseri.
  • pyotr alekseyeviç kropotkin'in
    "devrimin asal görevi herkese önce ekmek vermektir.
    ekmekten sonraki en yüce görevi boş zaman sağlamak olacaktır" diye yazdığı eseri.
  • 2. basımını bu ay agora kitaplığı yaptı.
    “ekmek! ille de ekmek! devrime ekmek gerek!”
  • kitap orijinal olarak fransa'da "la conquête du pain" adıyla basılmıştır. zamanında her yerde arayıp da bulamadığım bir kitaptı. libertarias filmini izledikten sonra bu kitabı merak ettim, ancak nereye sorduysam olumlu bir cevap alamadım. elektronik cihazlardan da kitap okumadığım için bu kitabı şimdiye kadar okuyamamıştım.

agora kitaplığı'na bu kitabı bastığı, esther nick'li yazar arkadaşımıza da bu bilgiye ulaşmamı sağladığı için binlerce teşekkür.