şükela:  tümü | bugün
  • günün birinde ziyaret ettiği hristiyan fırıncının baba-oğul-kutsal ruhu temsilen ekmeğe üç çizik attığını öğrenip bundan çok etkilenen orhan gazi, yayımladığı fermanla tüm müslüman fırıncıların tevhidi temsil eden tek çizik atmasını emretmiş. ekmeklerin üstündeki çiziğin esbab-ı mucibesi buymuş yani. kaynak.
  • 3 tane çizgi atınca olur sana adidas ekmek
  • ekmeğin içini alarak pişmesini sağlar, böylece hamurlaşma yapmadan pişer ve mideye oturmaz. tek çizgi de en pratik yöntem.
  • pişmesi içindir.
    hava almaz ise hamur şişmez.
    tevhidi filan niye karıştırırsınız bu işlere arkadaş?

gerçi ben ekmeği bıraktım bana ne.
  • içi pişsin ve ekmek aşırı kabarmasin diye yapılan eylemdir. tevhid mevhid ne alaka ya? hey allahım yarabbim.
  • imana gelip gayri milli köye ekmeğine tövbe etmeme neden olan ibretlik bilgi:
    köy ekmeği
  • en makbulü x-men ekmeğidir, üstüne x yaparaktan ekmeği murdar olmaktan, yiyen müminide günaha girmekten korur, komutan logan böyle buyurmuştur.
  • ekmeğin içini değil de kabuğunu seven ve kıtır kıtır olan hafif yanmış kısmına bayılanlar için fırıncılar tarafından yapılan güzelliktir. eskiden altına ufacık, dikdörtgen bir kağıt da yapıştırırlardı ancak şu aralar pek rastlayamıyorum.