şükela:  tümü | bugün
  • bir gece sofrada atatürk misafirleriyle otururken, ekmeğe bir kuruş zam yapılacağı hakkında bir mevzuu açıldı.

yapılacak zam hakkında herkes bir fikir beyan ediyordu. tartışmalar sürerken, atatürk “durun bakalım, bizim sofracıbaşımız ibrahim’in de fikrini alalım, o halk çocuğudur. bu hususta bakalım ne diyecek ?” dediler. sonra ibrahim’e dönüp “söyle bakalım ibrahim, bu ekmek zammına ne diyorsun ?” diyerek cevabını beklediler.

ibrahim bey arkadaşımız “paşam, ekmek fakir fukara halkın başlıca gıda maddesidir. bu itibarla yapılacak 1 kuruşluk zam zengin tabakayı zaten ilgilendirmez. halk tabakası ise günde üç dört ekmek yer, bu da cebinden 3, 4 kuruş fazla çıkması demektir. zengin ve varlıklı olanlar esasında francala yer. onun için yapılacak zam, ekmeğe değil, francalaya ve buna mümasil diğer yiyecekler olan pasta, börek, çörek, bisküvi gibi varlıklı insanların yedikleri unlu mamullere yapılmalı” dedi.

atatürk sofrada bulunanlara dönüp “ibrahim’in söylediklerini işittiniz mi?” diye sordu.

-“evet, işittik”.
    -“o halde biz de ibrahim’in fikrine iştirak edelim ve ekmeğe yapılacak 1 kuruşluk zammı kabul etmeyelim”

atatürk’ün yanıbaşında - çankaya köşkü kütüphanecisi nuri ulusu’nun hatıraları - derleyen mustafa kemal ulusu- doğan kitap
  • (bkz: somuncu baba)
  • yanlış cümledir. ekmek geleneğimiz olmasa akp %50 oy alabilir mi lan?
  • (bkz: siz kimsiniz)

karatay'ın öğütleri damak zevkime genel olarak çok uysa da gelenek olayını anadoludan çıkarıp orta asyaya taşımasaymış iyiymiş. orta asyada buğday muğday yetişmiyor tabi o kadarını anlıyoruz da yüzyıllardır burdayız artık, ekmek parası diye terim bile var, abartmayalım teyzecim.
  • somunu pideden, sac ekmeğinden, yufka ekmekten(köy yufkası) ayıran söylem. gayet mantıklı.
  • "hergün pilav mi yiyek?" diye hayiflandigim iddia
  • kısmen doğru bir açıklamadır.

ekmek anadoluda yaşamış antik tarım toplumları için son derece önemli bir besindir. anadoluda çok uzun asırlar etkisini sürdürmüş olan ana tanrıça kybele (magna mater) üremenin ve bereketin tanrısıydı. tarım ürünleri ile doğrudan ilişkisi vardı ve tarım ürünlerini lütfettiği için hasadı yapılan ürünlerin de kutsal olması kaçınılmazdı.bu yüzden ekmeğe, buğday, arpa ürünlerine kutsallık atfedilmiştir ve bu gelenek anadoluda halen devam etmektedir.

ekmeğin nimet olarak görülmesi, yere düştüğü vakit yerden alınıp 3 kere öpmek sureti ile yüksek bir yere konulması gibi adetler türk yahut müslüman adeti değil, doğrudan doğruya eski anadolu medeniyetlerinin adetleridir. fakat zaman içerisinde müslümanlık ve türklük adetleri nasıl bir gibi görüldüyse bu ve bunun gibi bir çok eski anadolu geleneği anadoluyu sonradan yurt edinmiş müslüman türklerin gelenekleri arasında girmiş ve sanki türk-müslüman geleneğiymiş gibi kabul görmüştür.

ekmeği yerden alıp nimettir diyerek öpen kişi bunu allahın lütfudur diye aklından geçirirken. aynı kişi elmayı, mısırı yedikten sonra koçanına tekme atar. peki buğdayı allah verdi elmayı kim verdi kardeş? neden elma da nimetten sayılmıyor? neden, çünkü müslümanlıkta nimettir öpelim diye bir şey yok. ekmek tarım ürünüdür ve eski tarım toplumlarında kutsal olduğu için şuanda da kutsal gibi görülür.

farkında olsak da olmasak da bir çok anadolu medeniyetinin geleneğini sanki kendi geleneğimiz gibi düşünüp devam ettiriyoruz. nazar boncuğu, kız isteme, ekmek öpme vs. gibi bir çok adetimiz aslında anadolunun adetidir. ve bu son derece tabiidir, elbette böyle olacaktır çünkü frigler, hititler, iyonyalılar bir yere gitmedi abiler. onlar buradaydılar hala daha buradalar. halkları yöneten güçler değişir ama halk bir yere kaybolmaz kültürüyle, geleneği ile yaşamaya devam eder. elbet göçler neticesinde yeni kültürler de gelmiştir fakat bugün ne kadar türksek bir o kadar da frigiz, yunanız, hititiz. bu benim her daim övünerek bahsettiğim bir şey. bir yabancı siz medeniyete ne kattınız dediği zaman biz çok iyi savaşırız, dünyayı dövdük hehhe demiyorum. sinoplu diogenes'i gösteriyorum, heredotu gösteriyorum, thalesi gösteriyorum. thales köylümüz sayılır diyorum. çünkü öyle thales köylümüz sayılır.