şükela:  tümü | bugün
 • pencerenin kenarına çiçek koyacak kadar çok sevmek lazım birini. yolunu gözleyecek kadar, beklemenin o kasvetini uçuran güzel bir çiçek kokusu ve onun haricinde çok hakikatli bir sevgi. insan ne denli çok sadakat gösterirse o kadar insan oluyor ve bunu ne kadar gizli tutarsa o kadar sabırlı bir kul. bir vecizede geçiyordu: eğer insan fakirse ve bunu kendi gibi bir fakire anlatırsa sabrı göstermemiş olur. hepimiz üç aşağı beş yukarı aynı seviyede insanlarız ve ben eğer acziyetimi dile getirirsem sabrımı göstermemiş ve kulluğumdan bir falso vermiş oluyorum. insan aciz bir varlıktır ve ben de bu aczin ve fakrın fiyakalı kaybedeniyim.
  insanın mayası neyse ona dönüşüyor, ham hali hamur olan ekmek de sütle ıslanınca yine özüne dönüyor. bu demektir ki birilerinin uyarısına, uyandırışına, sabahları annenin dürtmesi gibi bir dürtmeye ihtiyacı var; bir şeyin özüne dönüşünde.

  bozulmamış fıtrat, sürekli hakk'a müteveccih bir istikamet takip eder. hilkatimizin hakikati selim fıtrattır. mirac'da efendimize bal, süt ve içki seçenekleri sunuluyor. kimisi su ve şerbet olabileceğini iddia ediyor fakat ana mesele bu değil. efendimiz de sütü seçiyor. cebrail a.s. da seçtiğinin "fıtrat" olduğunu söyülyor. misal alemine göre süt, başlangıçtaki ilim ve marifet ile neticedeki fıtrat ufkunu temsil ediyor.

  süt misal alemine göre; efendimizin biz falsolu ümmeti için doğru yolu bulacağımız müjdesini içeriyor. fıtratımız süt. benim fıtratım? murat menteş'in, murat onbul'un, sezai karakoç'un, sezen aksu'nun fıtratı; süt.

  biri vardı " yağmurlu bir pazar günü, öğleden sonra ne yapacaklarını bile tam olarak bilmeyen milyonlarca insan bir de ölümsüz olmak ister" diyordu. halbuki insan fıtratında olmayan bir eye talip değil. sonsuzluğu ruhumuza üfleyen bir yaradanın olduğu hakikatte insan zaten bu dünyanın devamı olmayacağını düşünmeden devam etmiyor. ölümsüzlüğe yol almak için ölüyoruz. ölmek için doğarız diyordu bir şarkı. lana del rey seslendiriyordu bu şarkıyı "we were born to die." bense ölümsüzlük için ölüyoruz diyorum.
 • ekmek ve çiçek diye bir film vardı, iran yapımı.

  bir kız erkek kılığında inşaatta çalışıyor ve orada bir çocukla sürekli kavgalı olarak işine devam ediyordu. hiç konuşmuyor, hiç birlikte gülmüyorlardı.

  bir gün kavgalı olduğu çocuk, kızın saçını şapkasının altından gördü. meseleyi çözdü, kıza duyduğu ilgi aşka döndü, aşkı da sevgiye.

  bir gün kızın tokasını görüyor, yerde düşmüş. gömleğinin iç cebine koyuyor tokayı. kız, çocuktan kaçarken düşürmüş.
  çocuk, kıza yetişmek için elindeki bir çuval ekmeği yere döküyor istemeden.

  ekmek.

  sonra kız bir gün gidiyor, gitmesi lazım.
  çocuk çiçekle kapısında bekliyor. ağzını açıp bir kez olsun düzgünce bir selam veremediği o kıza.

  çiçek.

  süt hiçbi yerinde yok bu işin. süt fıtratta çünkü. çocuğun vefalı bekleyişinde. süt o bekleyişte.

  süt.

  ekmek, çiçek ve süt.
 • sıcak sütün içine ekmek doğradığımız zamanları özledim.

  kapımın önündeki hanımeli çiçeğini ve içinden çıkan sütü içime çekip tatlı kokusunu koklamayı da.

  bu vakitte aklıma sadece, her akşam uğradığım çocukluğumun geçtiği mahalle geliyor..
 • işte bir gün vakit çoktan akşam olmuş, beklentilerin, güvenin yine ve yeniden bitmiş.

  birine tam güvenmişim ve yine yalanını yakalamışım. bi de bunu çok hüzünlü bi şekilde gizliden yakalamışım.

  " neden bana yalan söyledin hayatında o kadar mı sahteydim?" de diyemiyorum. ya sahici üç beş kelime edemiyceksek de e yuh yani diyorum.

  ekmek ve onur ya. onur, özünden geldiği givi davranmak, ekmek onun ürünü.

  süt, azıcık sahici bi fıtrat. çiçek, yalansız mis gibi bi sohbet.

  ya lanet olsun ne biçim insanlarız biz.
 • mahallemizde bir abla vardı, rus abla derdik. rus abla dediysem hakkaten rus yani. kızı gören ağzı açık bakıyor. bildiğiniz, evet evet tatillerden türk erkeği iyi bilir, sarışın akça pakça bir kız, boncuk boncuk gözleri var.

  sonra bir kızı oldu, eşi zaten türk. türkler evvelden beri ağzının tadını biliyor. bak mesela hareme, kim eğitiliyor bu kadın ırklarından? moldovalı, ukraynalı, rus, estonyalı falan. hiç somali kızı görmedim. neyse velhasıl kelam bu abi de böyle bir paşa soyundan.

  sonra gel zaman git zaman artık rus abla bizden biri olmayı başarır sandık ama abla açık seçik geleneksel bir anne çıktı. kızı türkçe bilmiyor, markete pazara gidiyor eller nasıl rusça bilmez gözüyle bakıyor. nasıl bir cahiliz belli değil lan düşünsene rusça bilmiyorsun, çok cahilsin keşke ölsen.

  ablaya bir gün mahallenin teyzelerinden biri papara çekti. " guzzum, eccik türkçe bi şeyler öğrenivesen diline mi yapışır, erin seni daha da sahıblanma mı?" diye.

  bunu böyle söylediğini biliyorum, aysel teyze başla türlü konuşamaz oysaki bulgar göçmeni bu ağzı nerden edindiği belli değil. asimile olmuş istiyor ki rus da olsun, olsun akdumanların aysel dezem, helal sana.

  bir gün birlikte fırına girdik, bir baktım küçük kız " ekmek" dedi. şaşkınım çünkü cahilliğimden anlamadığım dilde yabancı dilde ( hem de 3-4 yaşında *) konuşan kızdan türkçe bir laf işittik. kız anasının kopyası, nasıl öveyim bilmiyorum hakkaten biblo gibi. yuvarlak bir yüz, elmacık kemikler belirgin. ince ince sarı kirpikler boncuk gözünün tepesinde onu yelliyor. kız canlı değil çizilmiş mübarek.

  kız ekmek dedi, ben sevindim.

  evine giderdik aysel teyzenin, daha küçüğüm o zamanlar. yıl daha 2000lerin başı. belki 2000'i 2 geçmiştir.
  televizyonda buggs bunny mi var ne. tam seçemiyorum çünkü televizyonun üstüne serili o örtüyü çekemiyorum. " misafirsin guzum heçbi şeylere dogunma" diye öğütle oturduğum bir halıda elimi örtüye sürmeden gördüğüm kadarıyla öyle sakince izliyorum.

  ne rus ablayı ne aysel teyzeyi ne de boncuk gözlü o kızı unutuyorum.

  zihnimde belirgin bir şey var: o plastik çiçek televizyonun üstündeki örtünün tam ortasında.
 • şimdi'den milyon ışık yılı uzakta;
  fecr-i haşr, salat-ı kübra, mecma-ı ekber.

  kuşların henüz uçmadığı, en nur basir vahhab'ın izniyle henüz o iki koca evrene haram bulaştırmamış bir taifenin içindeyim. içim rahat değil, yani gönlümde bir sıkışıklık, bir büyük bulanıklık var. putlarını geride bırakmış bir cemaatin içindeyim; para'nın, elalem ne der'in, norm'un çok ötesinde hürüm ama gel gör ki içim hala rahat değil.

  bir taş atıyorum büyük bir göle. içinde nilüferler var. attığım her taşta bir hale oluşuyor. her bir dairede bir yeni ide geçiyor zihnimden. mecmecelerim bu sonlu, pek küçük, mecmede dünyada anlaşılmıyor.

  ben seni alamam ah holofira
  azığım tam takır bineğim nalsız
  bir bende geçerim kalacağım yok
  dostlarım bivefa düşmanım yalsız
  kolum halat değil bakracımda kum

  ben seni alamam ah holofira
  sade yoksulluktan yokluktan değil
  eline kir olsun elli üç lira
  amma ki alamam
  bir uzak sevi gelmişte çökmüş ta onlar gibi

  ben seni alamam ah holofira
  geç git hiç bakmadan eylenme emi
  pusatları parlak bimbaş istesin
  seni ulak elçi naim-i kral
  ben hoyrat söyleyeyim, el bana hoyrat
  gelip de ne diyeyim şu dillerim lâl

  ben seni alamam ah holofira
  baban kafirine kılıç üşürsem
  hemde gece bassam iti uykulu
  şöyle ya allah’la bohçanı dürsem
  amma ki alamam

  yaradan beni ne ardıç ne çınar ufarak çayır
  koşumun gıcırdar ölmek dilerim
  bağrım kaynıyordur yüklerim ağır
  sen bir düş imişsin kuşluk çağında
  soluma tükürdüm rabbim gafurdur
  bilesin kavuşmak yoktur islamlıkta
  kavuşan kısmısı ancak gavurdur.

  süleyman çobanoğlu, tekfurun kızı.