şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sokaklardan ekmek toplayan hakkı dede'nin istemediği şey.....cari açıktan daha büyük sorun

  http://www.sondevir.com/…devleti-seferber-etti.html
 • bayatlamaya yüz tutmuş ekmek bitmeden tazesini alan/aldıran anneler bu işin başını çeker.
 • tayyibin beyaz ekmeği sofralardan kaldıracağız açıklaması ve ekmek israfını önleme kampanyası yapması ile engellemeye çalıştığı israftır.

  ayrıca at kafası kadar ekmek yapmayı engelleyerek israfı da engelleyeceklerini bilmeyenlerin kampanyası. küçük ekmek yapın, ihtiyacı olan 2 tane, daha da ihtiyacı olan 5 tane alsın. tek yaşayan, az yiyen kişiler de 1 tane alsın bitirebilsin.

  ayrıca ekmek alamayan insanlar için lütfen (bkz: askıda ekmek)
 • "dünyada israf edilen şu kadar ekmek, şu kadar milyon insanın hayatını kurtarır diye hesaplar yapılıyor. sosyal adaletsizliğe ve gelir dağılımındaki dengesizliğe yapılan vurguya bir itirazım yok, itirazım bunun da bizim şu ekmeği çöpe atma alışkanlığımızdan kaynaklandığını söylemek. sosyal adaletsizlik ekmek israfının bir sonucu değil, hem ekmek israfını, hem de gelir dağılımındaki eşitsizliği yaratan kapitalizmin bir sonucu; üzerine bunca kafa patlattığımız ekmek israfının da nedenlerinden biri. afrika'daki çocuklar batılı bizler ekmeği çöpe atıyoruz diye değil, batılılar afrika'nın bütün yer altı ve yer üstü kaynaklarına el koydukları, afrika insanının emeğini öldüresiye sömürdüğü için aç. zaten o yüzden batıda israf edecek kadar çok ekmek var vs."

  http://marksist.org/…9893-israf-ekmek-sosyal-adalet
 • tost ya da yumurtalı ekmek yapmayı bilmeyenlerin tutumudur. bayat ekmeğin hazmının daha kolay olduğunu da bilmez bunlar.
  (bkz: ekmek israf etme)
 • ekmeği bayatlamadan derin dondurucuya atıp çıkarınca mikro dalgada/fırında/kapaklı tavada ısıtıp sıcak sıcak mis gibi yemeyi bilmeyenlerin tutumudur ayrıca.
 • yepyeni yemek-tatlı tarifleri önerilse de devam edecektir. kaynaktan çözüm bulmak gerekir. biz günde 2 ekmek alıp bir buçuğunu yiyoruz. yarım ekmek artıyor. ancak fırıncılar aynı ekmeği yarım olarak üretse ve yarı fiyatına satsa bizde 3 tane yarım ekmek alsak bir çok evde ekmek israfı biter.
 • son dönemde kamu spotları yayınlanan israf türüdür. ancak bu spotların amacı tüketicinin israfını önlemekse yayınlanan oranlara göre hedef kitle yanlış veya önceliği yanlış gibi görünüyor. oranlara göre, en fazla ekmek israfını fırınlar yapmaktadır. yanlış hatırlamıyorsam, fırınların israf oranları toplama göre %50 nin üzerinde, dolayısıyla hedef kitle öncelikle fırınlar gibi görünüyor. arzın talepten her zaman fazla olması ve bir şekilde dengelenmemesi ilginç.

  http://www.ekmekisrafetme.com/…stirmasonuclari.aspx
 • bunu yapanları götüreceksin teeek tek çalıştıracaksın ekin tarlalarında..bak bakalım nasıl da bitiyor israf..

  not:kendimden biliyorum

  (bkz: ekmek israfını önleme)
 • geçenlerde konuyla ilgili radoyada yayınlanan bir istatistiğe göre; türkiye'de ki yıllık ekmek israfıyla 191 adet okul yapılabilirmiş.