şükela:  tümü | bugün
 • genellikle hastanın çevresindekilerin söyledikleri sözlerin,bazende kendi düşüncelerinin yankılanması, tekrarlanmasıdır.
 • bir kişinin başkasının sözcük veya tümcelerini psikopatolojik olarak yinelemesidir. tekrarlayıcı ve dirençlidir. genellikle alay ediyormuş gibi görülür. bazen çok kısa tekrarlar veya heceler olarak görülebilir.
 • şizofreninin tezahür şekillerinden birisidir. diğerleri: katatoni (donakalma), parler a coté (kendi kendisine konuşma).
 • bir ekol olarak ali bey olmayip kelime oyunlu cin entry yapilmayacak kavram.ekolali ler pek cin gibi olmayip zeka geriliginden ortaya cikar.
 • bir başkasının kelime ya da cümlelerinin anlamsız bir biçimde, olduğu gibi tekrarlanmasıdır. anında ekolali ve gecikmeli ekolali şeklinde ikiye ayrılır. anında ekolali'de duyulan kelime ya da cümle hemen, anında tekrarlanır. gecikmeli ekolali'de ise bu tekrar gecikmeli olarak gelir. otizmin ve şizofreninin belirtilerindendir.
 • kelime anlamini bilmeden kelimeyi andiran heceleri taklit etmeye calisarak yapilan bebek konusmasidir. zihinsel ozurlu ve otistik bireylerde daha degisik bir sekilde seyreden israrli tekrarlamalardir ki cogu kez anlasilmaz seslerdir. (bkz: artikulasyon)
 • turk milli takimi portekiz 2004 avrupa futbol sampiyonasina gidemeyince, uzuntumuzu pekistirmis, gercekliginden suphe ettigimiz, bir deviantart kullanicisi.

  konu ile ilgili olarak: http://echolalia.deviantart.com/

  8 yil sonra editi: echolalia nin deviant art sitesi kurbaga olmus, birileri de okumadan etmeden, ekolali'nin altina tasimis. vay be... simdi dusununce, nostalcik oldum...
 • otistik çocuklarda görülen bir olaydır. örneğin, kurabiye pişirdiniz ve çocuğa ikram ettiniz. ancak yemek istemedi. daha sonra kurabiye yemek istediğinde size gelip "kurabiye ister misin?" diye sorar.
 • the serpent's egg albümünde song of sophia'dan sonra yer alan şarkı. song of sophia, lisa gerard'ın yalın sesiyle okuduğu iki bölümlü bir şarkıdır. hemen arkasında timpani vuruşuyla birlikte, "mennayi mennayi!.." diyerek erkekler korosu girer, bunu lisa gerard tarafından seslendirilen kadın vokaller izler. iki parçanın yalınlığı ve hemen arka arkaya oluşu, tek bir şarkıymış gibi algılanmasına neden olur.

  cd'sini edinene dek, echolalia'yı "mother tongue" sanmıştım mesela.

  edit: bu entari "echolalia" başlığına yazılmıştı ama ne hikmetse artık buraya yönleniyor. şarkı ismiydi len bu?!?
 • karşı tarafın söylediklerinin otomatik olarak olduğu gibi tekrarlanmasıdır. özellikle görme engelli cocuklarda konuşmayı öğrenirken görülen ve sonradan kaybolan bir olgu olabilmekle beraber bunun dışında türlü psikolojik bozuklukların belirtisi olarak da görülür. örnekleri için:

  (bkz: asperger sendromu)
  (bkz: otizm)
  (bkz: şizofreni)
  (bkz: alzheimer)
  (bkz: tourette sendromu)