şükela:  tümü | bugün soru sor
 • *-ekolojiyle uğraşan kimse, ekoloji uzmanı (tdk)
 • (bkz: ekoloji)
 • ekoloji bilim dalında çalışmalar yürüten kimse. açıkçası biraz geniş bir tanım. çünkü koruma biyolojisi, kommunite ekolojisi, populasyon ekolojisi, vektör eklojisi vb. gibi pek çok farklı alt alanı bulunur. ekologlar genelde bu konulardan birinde uzmanlaşmış olurlar. u uzmanlıklarıyla da çevre koruma toplum sağlığı gibi alanlarda faaliyet gösterirler.

  örneğin bir milli parkın sınırlarının belirlenmesi ve yönetimi işini en ehil olarak yapabilecek kişi koruma biyoloğudur. orman mühendisi falan değildir.

  ya da vektör mücadelesi (sivrisinek, kene vb. ile mücadele) konusunda en iyi işi de vektör ekologları çıkarır. veterinerler değil.

  peki neden? bu çeşitli alanda uzmanlanşmış ekologlar sistemi diğer mesleklerden farklı olarak bütüncül ele alırlar ve buna göre eğitim almışlardır.

  veterinerler böcekleri ilaçlayıp geçer.çevrenin nasıl etkileneceği, ilaç dozajının doğru olup olmadığı, ilaçlanan böceklerin bu ilaçalra direnç kazanıp kazanmayacağını pek irdelemezler. çünkü konu hakkında da yetkin değildirler.

  ya da orman mühendisleri bir koruma bölgesini oluştururken sadece ağaçlara göre bir alan çizebilirler. koruma biyoloğu ise ekosistemleri gözetir. bu ekosistemlerin bileşenlerini ele alır ve buna göre bir koruma alanı çıkarır. ayrıca bölgede yaşayan köylü vb. yerleşik halkı da bu işe dahil edip birinci elden korumanın etkinliğini arttırır. ve bunları nasıl yapması gerektiğini bilecek eğitime sahiptir. orman mühendisleri bu konularda yetkin değildir.