şükela:  tümü | bugün soru sor
 • say yayınlarından çıkan alfred mill kitabı.

  --- tanıtım bülteni ---

  ekonomi 101 ekonomi konusunda hiçbir şey bilmeyenlerin gazetelerin ekonomi sayfalarında çıkan haberleri okuyup anlayabilmelerini, ekonomiyle ilgili sohbetlere katılabilmelerini ve genel olarak ekonomi bilimi hakkında fikir edinebilmelerini sağlamak için hazırlandı.
  bu kitabı okuyarak yatırım araçları, arz-talep dengesi, döviz kurları, mikroekonomi gibi temel ekonomi bilimi kavramlarını öğrenecek, aklınızdaki pek çok soruya yanıt bulacak ve aşağıdakiler gibi başka ilginç sorularla karşılaşacaksınız: neden bazı ekonomilerde para olarak kâğıt banknotlar kullanılırken bazılarında yüzlerce kilo ağırlığında taş bloklar kullanılır?
  enflasyonist politikalar neden diktatörlükle son bulur? bir ekonomist neden “açık konuşursam söylediklerimi yanlış anlayabilirsiniz,” deme ihtiyacı duyar? bir ekonomist neden tehdit altındaki hayvanları koruyabilmek için onları yememiz gerektiğini öne sürer? devlet nasıl olur da firmalara çevreyi kirletme izni satabilir?
  --- tanıtım bülteni ---
 • “ekonomi konusunda hiçbir şey bilmeyenlerin gazetelerin ekonomi sayfalarında çıkan haberleri okuyup anlayabilmeleri ...” gibi batı insanına hitap eden bir arka kapağa sahip kitap. aslında olması gereken de bu fakat altınla borçlanalım dolar çok oynak minvalindeki sözleri cesurca(!) sarfeden politika yapıcılarının(!) ülkesinde yaşıyoruz.

  kitap için söylenecek şey: doyurucu ve adına yakışan bir eser olduğudur. lakin (bkz: nurdan soysal) çeviri kısmında kimi hatalar mevcut. bu tip kitaplar çevrilirken o bilim “jargonuna” hakim kişilerden görüş alınması gerekliliğini yine hissediyorsunuz.
 • (bkz: finansal okur yazarlık)

  finansal okur yazarlık seviyesi biraz yüksek bir ülke olsaydık bu şekilde olmazdı çoğu şey. ekonomi önemli arkadaşlar okuyun ama önce teorisini köşe yazısı okumakla danışman demeci dinlemekle olmaz o iş. zaten öğrenince o yazıların çoğunun ne kadar saçma olduğunu anlayacaksınız.