• hasbelkader biriktirip aldın ya o arabayı olsun sonra yine alırsın hemen sat zaten masrafı belini bükmeye başlamıştır.

evliysen çocuk yapma evli değilsen ev arkadaşı bul ailenle kal.

azıcık birikmiş paranla bile döviz-altın al.dalgalanıyor ucuzlayınca al.

tütün sar evde bira yap ikisinden de vazgeçersen daha sağlıklı yaşarsın.

iş alternatifleri bakmaya başla ama sakın kimseye bahsetme.

hepimiz örgütlü olsak bir haftada bu ülkeyi değiştiririz.bir düşün.
  • ben uyardım arkadaş, bu adamlar bilmiyor bu işi, belediye gidi yönettiler ülkeyi rüşvet rant hırla gitti. sattıkça sattılar tavizler verdiler kimse sikine takmadı.

şu saatten sonra vatandaş olarak tatliş tatliş ektiğinizi biçeceksiniz.

ben de dolar daha ne kadar çıkacak bakalım diye heyecanla takip edeceğim.
  • - dövizle borçlanmayın.
    - borçlarınızı kontrol edebileceğiniz seviyede tutun. sırd 120 ay vade veriliyor diye gidip konut kredisi çekmeyin. ıphone almak için kredi çekmeyin. ihtiyacınız olmayan şeylere para savurmayın.
    - mutlaka az da olsa tasarruf yapın ve bunları dövize altına dönüştürün. 3 5 demeyin. biriktikçe büyür. dar gününüzde kullanırsınız.
  • -borçlanmayın, borçlanıyorsanız bu döviz olmasın.
    -iş kurmak gibi bir fikriniz varsa bir süreliğine bu fikirden vaz geçin. illada kuracağım derseniz paranızın tamamını buraya harcamayın.
    -muhakkak sandığa gidin.
  • ekonomik kriz başlığına yazmıştım epey paylaşıldı buraya da yazayım.

benimde içinde dahil olduğum tamam diyen ve gelecek çöküşü fark eden arkadaşlarımdan gözlemlerim... herkes manyak gibi tasarruf yapıyor. herkes manyak gibi hazırlık yapıyor.

- dışarıda yemek yemiyorlar. kesinlikle evde yiyorlar. sağlıklı, ucuz sebze yemekleri moda oldu.
    - kesinlikle ama kesinlikle borçlanmıyorlar. borçlanmamak en büyük hayat felsefeleri.

- evde bira. binlerce yıllık bir gelenek... eşimle mutluluğumuz. şişelerimiz...
    - spor salonuna hayır. koşu ya da bisiklet ile spor salonlarına abone olmaktan kurtulun.

- çoğu borçlarını sıfırladı. borç bitir. borçlanma. borç bitir borçlanma. asla borçlanma...

- süt, yumurta, tereyağ, pekmez, bal gibi doğal ürünleri direkt köye gidip alıyoruz. hepsi doğal ve sağlıklı. evde yoğurt yapıyoruz 2 yıldır.

- lüks tüketim terkedildi. büyük bir şirketin müdürü olan arkadaşım sürekli aynı gömlekleri giyiniyor misal. felsefe asla tüketme. asla alma. asla harcama. var olanı kullan. üret. yeni bir elbise almak yerine yeni bir aksesuar kullan. yeni akım bu...

- sinemaya gitmiyorlar. netflix abonesi çoğu. 3-5 lira bile fazla vermek gereksiz. netflix aile abonesi olun.

- borç yoksa döviz alıyorlar. elektronik mühendisi bir arkadaşım benzinli arabasını sattı. dövize yatırdı. tramvaya biniyor işe giderken. evli mutlu ve 2 çocuklu.

- ucuz ve sağlıklı olana yönel. en ucuz pazar nerede hepsini biliyorlar. şirketin ceosuyla ucuz semtlerdeki pazarlara gidiyoruz. market manavları çok pahalı... ucuz semtlerde pazar daha ucuz çünkü...ucuz ve sağlıklı ürün bulmakta üstümüze yok.

- kütüphaneye üye oluyorlar. 1 yıldır aktif şehir kütüphanesi kullanıcısıyım. haftada 40-50 tl kitaba para veremem. haftada kütüphaneye uğrar kitabımı iade eder yenisini alırım. pdf seven tayfa da var bana göre değil. o yüzden kütüphane benim için nimet.

- ücretsiz etkinliklerin takipçisi ol. festivaller modamız. iki gün önce büyük bir operayı ücretsiz izledik. perşembe akşamı bale var. gaziantep de opera ve bale festivali. üniversitede olacak. düşünen varsa gelebilir. bale opera festivali bitince sinema festivali başlayacak. pazar günü ışın karaca'nın (eşim seviyor) halk konseri var. hepsi ücretsiz ve hepsinde olacağız.

- dövizden dolayı yurt dışı tatilleri unutuldu. euro 3 tl iken avrupa turu yapardık. şimdi ülke içinde temiz, ucuz pansiyonlar yeni trend. yazın eşim ve kızımla kaştayız. günlüğü 100 tl olan sosyal medyada epey övgü almış(organik), temiz bir aile pansiyonunda kalacağız.

- mesleğine sıkı sıkı sarıl. eskiden ufacık olayda hemen parlardım. rest çekerdim. elimi sallasam elli iş derdim. şimdi parlamıyorum, umrumda değil. işimi kaybetmeyi göze alamam. işsiz kalırsam başıma çok kötü şeyler gelecek farkındayım. iş bulmam zorlaşacak en basitinden... işime 8 elle sarılmış durumdayım.

- altın alabildiğimiz kadar altın alıyoruz. ay sonunda artan para bizde hooop altına. hoop yastık altı, hooop altın.

ödün vermeyeceğim tek şey: kızımın eğitimi. temel harcamalar...

kısacası şu an meslek sahibi, belli konumda insanların felsefeleri: borçlanma. borcun varsa kapat. ucuz, sağlıklı, kaliteli yaşa. edebiyattan, sanattan, eğlenceden uzaklaşma. sıkı sıkı sarıl işine.

t a m a m.
  • en kötüsüne hazır olun. beslenme, giyim, barınma ve eğitim (eğitimden vazgeçmek yok) için kaynaklarınızı ayırın, bunlar dışındaki her harcamayı 2 kere düşünün. elinize geçen her fazla lira ile usd, euro ya da altın alın. sonra aynı idealleri paylaştığınız insanlarla bağlarınızı güçlendirin. ve umutsuzluğu kapılmadan daha çok çalışın.
  • saçını tarasın. (bkz: mahalle yanarken yapılacaklar)
  • bi sigara yakıp mutluluklar dilemeli.
  • canlı nakitte ve döviz ve altın'da durun kuru gıda bakliyat yağ un peynir et ürünleri derin dondurucu bir kaç ton mazot elektirik jeneratörü edinin ve kemerleri bağlayın uçuşa geçeceğiz
  • burada sayfalarca anlatmışlar yok döviz al yok borçlanma diye. gelişmiş ülke olsak da batıyor olsak mantıklı. türkiyede ne olur söyleyeyim. bir hükümet gelir kredi borçlarını siler doları 2 liraya euroyu 2.5 liraya sabitler göt gibi kalırsın. buradı 3.dünya ülkesi mantık işlemez burada.
hesabın var mı? giriş yap