şükela:  tümü | bugün soru sor
 • böyle düşünen arkadaşlar birleşik arap emirlikleri'nde, gayet düzgün bir ekonomide, siyasi istikrar sorunu olmadan yaşayabilirler. tabi yanlışlıkla sharjah'a giderler de ramazan ayında sokakta yemek yerlerse "kırbaç cezası neymiş yeaa gerçek islam bu değil hmmffss" demesinler.

  insan hak ve özgürlüğü ile ekonomik refah arasında doğrusal bir orantı yoktur. misal uruguay'daki özgürlükler katar'dan fazladır. mesele tercih meselesi, insan gibi yaşamak mı yoksa boynuna altın bir tasma vurulması mı?

  karar senin, bakalım kişisel hak ve özgürlüklerin gsmh cinsinden kaç bin dolar ediyor?
 • özgürlüğü refah için satmaktır.
 • tecavüzü önlemek için güngörmeyen yerlerimizi umuma açmaya benzer.

  yanlış bir uygulamadır.
 • bunu diyen insan artan işsizlik oranını, gelir dağılımındaki adaletsizliği, dış borcun tavan yapmasını, dış ticaret açığının büyümesini vs. görmeyen insandır.

  bugün açıklanan rakamlara göre dış ticaret açığı temmuz ayında %5.14 arttı ve 7.08 milyar dolar oldu.

  zenginlerin servetine servet katmasından, fakirlerin de açlıktan ağzının kokmasından, ayakkabı kutularından, rezadan, rezanın önüne yatan bakanlardan, milletin a. koyacağız diyenlerin isminin camiye verilmesinden memnun olanlar gidip o partiye oy verebilir.
 • böyle düşünmediğim halde artık bu düşüncenin en doğrusu olduğuna inanıyorum.hiç buraya yazıp klavye artistliği yapmayın.gördük ne olduğunu 7 hazirandan sonra. 2 saatlik sevinç yaşadınız sonra ne yapacağınızı bilemediniz.ister kabul edin ister etmeyin gayet iyi ekonomiyi yönetmeyi biliyorlar.geri kalanları da sadece konuşuyor bir icraat yok ortada.bu ülkede siyasetten çok daha önemli şeyler var.gençler okuyor,ediyor istihdam sıfır.adam çalışamıyor ondan sonra nödön gölöşömöyöröz.döviz desen zaten almış başını gitmiş.şirketler durgun,belirsizlikten adım atmayacaklar neredeyse.velhasıl kelam dostlar doğru bir düşünce.

  aylar sonra edit : açıklanan enflasyon rakamları,benzine gelen zam,motorlu taşıtlara yapılan zamlar hepsi bu entryi götüme soktu.
 • senin ülkenin ekonomisinin sağlığı bir parti veya kuruma endeksli ise zaten geçmiş olsun.

  tanım : bir seçmen tercihi
 • tutmayacak goygoy, kusura bakma.

  git kendi seçmen kitleni kandır. akp o kadar iyiydi son 5-6 yıldır gdp per capita neden doğru düzgün artmıyor, bunun bi açıklamasını yapabilecek olan var mı ? niye orta gelir tuzağına düştük ? hele hele son 2 yıldır ekonomi niye iyiden iyiye kötüleşmeye başladı ?

  akp'nin artık o ekonomi masalı da bitti. zaten bugünlerde milliyetçi bi tutum takınma nedeni de bu, ekonomi üzerinden yürüyemiyorlar çünkü, haliyle kendi kitlelerini ancak bu şekilde elde tutabiliyorlar.

  bu arada, daha önce de belirtildiği gibi, isterse dünyanın en zengin ekonomisi olsun, özgürlük olmayınca o zenginlik bi halta yaramıyor. örnek; petrol zengini arap ülkeleri.