şükela:  tümü | bugün soru sor
 • herkesin, heryerde ve herzaman yakındığı konu...
 • aslında bilimsel anlamda olmayan, ekonomiye yüklenmemesi gereken, kişisel sorundur . (uzman olmayarak yorumum bu).

  başlığı açan yazarın, bitişik nizam "herkesin, heryerde, herzaman yakındığı konu..." tanımını okuyunca, demek ki herkes, her yerde, her zaman bilim yapınca sorun oluyor, millet yakınıyor diye anladım.

  sonra merak edip karıştırayım dedim, tanım olarak baktığım zaman ekonomi ya da iktisat insanların yaşayabilmek için üretme, ürettiklerini bölüşme biçimlerinin ve bu faaliyetlerden doğan ilişkilerin bütünü. bu ilişkileri inceleyen bilim dalı. ülke, bölge veya dünya bazında bakıldığında mal ve hizmetlerin üretim, dağıtım, değişim, yeniden üretim ve tüketiminin gerçekleştiği sistem. demiş tdk.

  bir yerde "bir evin mal varlığını yönetme sanatı" demiş mesela.

  ekonominin babası sayılan ve zamanında sınavlardan düşük not almamın sebebi olarak (hakketmese de) kendisini suçladığım, (gençtik) kulaklarını çınlattığım adam smith ve diğer güzel adamların tanımlarına da bir baktım. ( sen de bak istersen https://ekonomist.co/akademi/ekonomi-nedir-5425/ )

  başlık ilgimi çekipte hazır araştırmaya başlamışken, biraz eskilere gideyim, ekonomi terimi ilk nerde ortaya çıkmış biraz daha araştırayım dedim, iki yüzyıl öncesine uzanıyormuş mevzu. kaynaksız bir kaynakta ibraniler, yunanlar ve çılgın romalılara değinmiş. ( https://iktisatakakademisi.wordpress.com/…e-evrimi/)

  ve son olarak iktisat kıt olan kaynaklar ile sınırsız olan insan ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan bilim dalıdır da denmiş.

  gelelim bu uzun yazının sonuna, ekonomi yani iktisat bir bilimse eğer bilimin sorunu olmaz, bir yönetim sanatıysa eğer, sanatın da sorunu olmaz, bu sistem oluşu için de geçerli tabi. ama bizim sorunlarımız var, bir şeyleri sorun etmeyi seviyoruz.