şükela:  tümü | bugün soru sor
  • muhafazakarın kelime anlamı ; sahip olduğu değerleri muhafaza eden anlamında.
    biz toplum içinde dini değerlerine sahip çıkan, hayatın değişen şart ve koşullarına karşın değerlerini koruyarak direnç gösteren insanlara bunu söylüyoruz.

benim ev yapımı felsefeme göre muhafazakar kimdir veya değildir diye düşünürsem eğer;

muhafazakar insanlar ;
    1. yardım etmeyi seven , kendisi tokken komşunu aç yatırmayanlardır.
    2. lüks tüketim yapmayan ve ihtiyacı kadar tüketen insanlardır.
    3. orucunu zekatını namazını yerine getiren ve bunu özendiren insanlardır.
    4. yaşam tarzı olarak peygamberin yaşantısını örnek alan ve o rehberde ilerleyen insanlardır.

muhafazakar görünmeye çalışanlar ise ;
    1. milyonluk jiplerin yada lüks arabaların içinde tesettürle gördüğünüz hanımlar,
    2. cuma namazlarına lüks arabalarla gelip, asgari ücretin daha yeni 2020 lira olduğu ülkede 5.000 liralık takım elbiseyle secde edenler ( yaradanın verdiği rızkı yaradanın yolunda harcaması gerekiyor )
    3. sakalını bıyığını islami usullere göre bırakıp da oruç zekat zamanı vicdandan bir haber, ticaretinde ve insanları çalıştırma usulünde kapitalizme göre davrananlardır.

sonuç olarak; muhafazakar ekonomik bir yaşamı tercih eder, çünkü muhafaza ettiği değerler bunu söyler. eğer cimrilik yada eli açıklık yaparsa ki her ikisi de mekruhtur, değerlerinden ödün vermiş sayılır. ihtiyacından fazlasını ise her zaman paylaşmakla mesuldur.
  • https://youtu.be/w7pkrkndyrw

7.30 larda başlayan (bkz: muhafazakar) olmayı tanımlayan ablanın düşünceleri gerçekten bu ülkede eğer hala neden (bkz: akp)kazanıyor diye soran varsa çok güzel açıklıyor.

istediği gibi giyinememeyi kendisi, başka bir erkeği ve o başka bir erkeğin ailesini korumak olarak açıklıyor.

11.52 saniyede de " islam tamamen kadını korumak üzere" diye de ekliyor.

onun dışında sürekli şükretmeyi alışkanlık haline getirmiş olmak hiçbir şekilde düzene karşı gelmemeyi öğütluyor.

mesela ana karakter olan ablamız da 10 yıl önce patatesin kilosunun 25 kuruş bugün ise bunun yaklaşık 40 katı olduğunun farkında kendisi de söylüyor hatta bunu ben be farkediyorsam büyüklerimiz de görsün diye.

ama sonuç olarak şikayet eden yok herkes halinden memnun.

galiba olan sadece buraları terketmek zorunda kalıp
    (bkz: türkiyeden siktir olup gitmek) başlığını dolduranlara kalıyor.