şükela:  tümü | bugün
 • bir bireyin veya devletin sadece kendi ekonomik kaynaklarına dayanarak yaşamını devam ettirebilmesi...
 • toplum kadinlarinin kollarinda bilezik gerdaninda lira olarak gezen binlerce ton altinin olu para halinde yatip,isler halde olmamasindan dolayi,cogu ulkelerin bu cumleyi haykiramamasi.
 • eninde sonunda yuvadan ucmamiz gerekliligini hatirlatan en onemli hadise. kendimiz olsak da buraya bu satirlari baba ocagindan yazmak ayrı kendi kazandigin para ile aldigin bilgisayardan yazmak ayri bi seydir
 • atatürk'ün bu konuda ismet paşaya hazırladığı çok anlamlı bir rapor vardır.

  'hedefimiz milli iktisat, bağımsızlığın sürekli olması için iktisadi bağımsızlık temel ilkemiz olmalı.
  osmanlı bu gerçeği geç fark etti. fark ettiği zaman çok geç kalmıştı.
  yılmamak, ucuz, geçici çarelerle yetinmemek, halkı kurtarmak için sorunları çözmek, kalkınmak, ilerlemek, milli egemenliğe dayalı, uygar ve özgür bir toplum oluşturmak, yüzyılımızın düzeyine yetişmek, kısacası çağdaşlaşmak, bu büyük ideali tam olarak başarmak zorundayız.
  bu ana kadar bu ideali koruyarak geldik. bundan sonra daha hızlı yürümek zorundayız. bunun için gerekli yöntemi, yolu birlikte arayıp bulacağız. yoksul ve esir ülkelere örnek olacağız.'

  ekonomik açıdan bağımsız olmayan her ülke siyasi bağımsızlığını da bir şekilde kaybedecektir. yok olma süreci böyle başlayacaktır. insanlar başka şeylerle uyutulacak, dikkatler hep başka konulara çekilecektir. böylece dönemin ağır sancısı da hafif atlatılacaktır. gün gelecek uyuyanlar uyanacak gerçeklerle karşılaştıklarında iş işten geçmiş olacak.
 • bireysel anlamda türkiye şartlarında sağlanmasının gerçekten çok güç olduğu özgürlük. fiyatlar genel düzeyinin bu kadar yüksek olduğu ülkede sizi; ailenize, ev arkadaşına katlanmaya, borcu borçla kapatmaya teşvik etmektedir. ortalama 2000-3000 arası bir kazancınız varsa ya aile yanında kalacaksınız araba sahibi olacaksınız yada kendi evinizde kalıp sabahları toplu ulaşımın çilesini çekeceksiniz. bu gelir aralığına sahip olupta hem arabası olan hemde bireysel olarak yaşamayı başarabilen bir insan yavrusuda henüz görmedim. belki çevremde o kadar asosyal tipler yok emin değilim.
 • bir bireyin "özgürüm" diyebilmesi için şarttır.
 • kendi kararlarını kendi alan, dış etkilerden etkilenmeyerek kendi yolunu çizebilmektir. bir bedeli vardır bağımsızlık seviyesine gelmenin. sadece ekonomik yönden değil bir çok yönden kendi serbestiyetini oluşturacağın bir ortam sunar.

  bugün içine düştüğümüz durum tam da bu. bir mücadele veriyoruz lakin bu mücadeleye girerken yeterli donanıma sahip olmadan, eksik bir şekilde bunu yürütmeye çalışıyoruz. arabamız var ama içinde yakıtı yok. yakıtı var ama tekerleği yok. hal böyle olunca mücadeleye zayıf bir şekilde katılıyoruz. bağımsızlığın bir bedeli var en önemlisi de kolunu kaptırdığın bir düzenden kolunu çıkarabilmenin daha da ağır bir bedeli var. kolu birinden alıp diğerine vermekle de bağımsız olmuyorsun. gerçek bağımsızlık kendi içerisinde ki meyveleri istediği gibi işlemeyi bilmek ve bunu işlerken de dışarıdan bir katkı almayarak bunu yapabilmektir. unutmayalım ki başkasının parasıyla zengin olunmaz sadece onun boyunduruğu altına girmemize yarar. gerçek özgürlük için prangalardan kurtulmak için ekonomik bağımsızlık şarttır.
 • o nasıl bir şey yeniyor mu ?
 • bizim için, 17 şubat 1923 günü -türkiye cumhuriyeti henüz resmi olarak bir devlet statüsünde değilken - izmir iktisat kongresi'nin açılışında mustafa kemal atatürk'ün söylediği “siyasi bağımsızlığımızı kazandık, iktisadi bağımsızlığımızı geliştirip siyasi bağımsızlığımızı tamamlayacak biçimde iktisadi bağımsızlık sağlayamazsak elimizdeki siyasi bağımsızlığımızı da kaybederiz” sözüyle tanımlanmış; son 2-3 aylık süreçte, ne kadar önemli olduğu oldukça yüksek seviyeden hissedilen olgu.
 • ülkeyi aman beni deliğe süpürmesinler diye yöneten yavşak yöneticilerle elde edilmesi mümkün olmayan...