şükela:  tümü | bugün soru sor
 • genelde ekonomik büyüme sadece bir kavram olarak kalır ve yaşanan hayata faal olarak bir etkide bulunmaz. bunun yerine televizyondan seyreden halk "vay be büyümüşüz yine... helal olsun bize" diyerek 1-2 saniye süren sevinme evresinden sonra ekmek parası için debelenmeyi sürdürürler.
 • buyume, geli$meden farkli bir kavramdir. 50lere kadar bu ikisinin ayni $ey oldugunu du$unen insanlar daha sonra farkli olduklarini gormu$ ve farkli bir dalda incelemeye ba$lami$lar. buyumenin ne oldugu yazilmi$. geli$me ise bir ulkedeki insanlarin ya$am standartlarinin yukselmesiyle falan alakalidir. bu da saglik hizmetlerinin duzeltilmesi, egitimin iyile$tirilmesi, nufus arti$ hizinin du$urulmesi gibi olaylarla olur. bazen hukumetler "ekonomik olarak %7 buyuduk olm, koyduk cocugu" aciklamasi yaparlar, ancak kimi zaman buyuyen ekonomi enflasyon etkisiyle buyumu$ gibi gozuken ekonomi anlamina gelebilir. ayrica gsmh falan artar ama reel gelirler du$uk kalir, ya da ne bileyim gelir dagilimi e$itsizligi hala hayvanidir. bu durumda boyle bir buyume pek cok ki$inin i$ine gelmez. onemli olan geli$me ve buyumeyi bir arada goturebilmektir.
 • ekonomik büyüme rakamların gösterdiği bir veri iken gelişme ise, bunun reel hayata etkisidir. yani paranın satın alma gücü, asgari ücretle alınabilen mal sepeti vb. ekonomik olarak büyüme gereklidei ama rfaha kavuşmak için gelişme kaçınılmazdır.
 • neo klasik büyüme teorisinde büyüme oranı steady state denilen, gerekli kapitalı saglayacak yatırım miktarıyla toplam birikim miktarının birbirine eşit oldugu noktaya kadar artar.bu noktaya kadar birikimler gerekli yatırımlardan fazladır.burdaki büyümeden kasıt kişi başına düşen kapital oranıdır.bu noktadan sonra ise büyüme,işgücündeki artış oranına eşit sabit bir şekilde devam eder.
 • surdurulebilir olani makbuldur. yoksa bir sene kriz yasayip ardindan muazzam buyumek matah degildir, zira gsmh'nin buyumesinin olculmesi bir onceki seneyi baz alarak yapildigi icin, bir onceki sene kuculen bir ekonomi, normal bir performs sergilese dahi, baz alinan yildan dolayi yuksek buyume saglanmis gibi gozukecektir ancak bu sadece yanilgidir.
 • ukrayna sahillerinde, yaz vakti ereksiyon hali yaşamaktan zul gelmiş, yorgunluk hasıl olmuş türkün; gördüğü hatun kişileri daha münasip bir şekilde karşılama biçimidir. mal ne tam kalkar, ne de sünepe durur. karşı cinse, işlev var ama enerjimi sonraya saklıyorum elektiriği verir.
 • türkiye'de benim kafamı karıştıran hadisedir. 2005 yılının son çeyreğinde %10.2 büyüyen gsmh, yıllık bazda %7.6'ya ulaşıp tüm uzmanları şaşırtmıştır. hani insanlar %5.6 hadi olsun olsun %6 olsun diyorlardı ama ..... şimdi bana tonla belge okutup duracaktır kendileri. ötesinde imf'ye verilen sözler nedeniyle hükümetin harcamaları sıkı tutulmuş, asıl ilerleme özel sektör eliyle gerçekleşmiştir.
 • beş fazlı bir fonksiyonun nihai istikameti; büyüme.

  gsyih ve bir dolu diğer gösterge ile takip edilebilecek olan, bunun yanında her bir fazın kendi içerisinde genel bir konjonktüre sahip olduğu iktisadi gelişim.

  birinci basamak barter ekonomisidir. ticaretin kolaylaştırılması adına herhangi bir ara birim kullanılmamaktadır (bkz: para).

  ikinci basamak kalkınma öncesi hamledir. biraz zorlarsak ön kapitalist evre de diyebiliriz. artan ticaret ve gelir ile birlikte tasarruflar altyapı başta olmak üzere bazı birimlere yatırım olarak dönmeye başlar.

  üçüncü basamak kalkında süreci. kapitalist evre. ikinci basamakta kazanılandan daha çok gelir, tasarruf ve nihayetinde yatırım; sağlık, eğitim ve teknoloji üzerine. verimliliğin korunması ve arttırılması bu basamakta çok önem kazanır.

  dördüncü basamak gelişmiş stabil ekonomi evresidir. stabilite genel slogan olabilir. japonya'nın bu klasmanda yer aldığını iddia etmek için gecikmiş olsak da örneği güney doğu asya ülke ekonomilerinden bir kısmını bu sınıfa almak mümkün olsa gerek.

  beşinci ve son basamak ise servis ekonomisi evresidir. tüketim ağırlıklı, yüksek teknoloji ve verimlilik ve alt yapıya sahip olmuş, gigantik ölçeklerde artık tamamen soyut kavramlarda ilerlenen bir basamak bile diyebiliriz. sanırım abd. falan filan.
 • devletci veya liberal ekonomi politikalarina ait kocaman bir yalandir. turkiye'de de, cin'de de, ingiltere'de de.

  http://www.socialistworker.co.uk/art.php?id=15212
 • daron acemoglu bin küsür sayfada anlatmıştır. yeterli sabrı olanlar introduction to modern economic growth isimli kitabı iki parça halinde şuradan edinebilir:
  http://econ-www.mit.edu/faculty/acemoglu/books