şükela:  tümü | bugün
  • seçim gezilerimizi sürdürürken sıklıkla duyduğum cümlelerden birisi; aklın yolu bir.

mecburi edit: 2002 öncesindeki ekonomik ve sosyal durumumuzu bilmeyen, istikrarsızlığın ne olduğunu hatırlayamayacak kadar genç ve en önemlisi türkiye'nin son 13 yılda attığı adımların öneminin farkında olmayan kardeşlerimin gözlerinden öpüyorum. allah, hiçbirimize 2002'den önceki sefil günleri tekrar yaşatmasın.
  • seçim gezilerini türkiye dışında yapan birisinin duyabileceği cümle. ülkede ekonominin ebesi sikildiği için, anasının örekesi olan dolar ve euro yurtdışında yaşayan gurbetçilere yarıyor sadece. 2012 yılından beri ekonomi kademe kademe geriledi ve şu anda bitik durumda, ha bu istikrar sürsün, 2017'de yiyecek ekmek bulamayayım diyen mazoşistler var ise bilemem.
  • gülecek yerim kalmadı, yeter artık.
  • maaşımın dolara endekslendiğinde dolaylı yoldan yarı yarıya düştüğünü düşünürsek bu istikrar hakikaten sürmeli ki en son aç kalıp ülkeyi terk edeyim. ben de destekliyorum.
  • ekmeğin kilosu olmuş 4 lira.
    benzinin litresi 4,40...

ekmek benzinle yarışır olmuş adam halâ ekonomik istikrardan bahsediyo amk.
    aklına tüküreyim.

edit: valla bıktım ben bu ülkenin aktrollünden amnk. adam bana yalan söylüyosun ekmek 1 lira değil diyo saatlerdir valla sinirden kafamı duvarlara sürtecem arkadaş.
    al sana kaynak
    ayrıca mesajlarında; istanbul'da yaşıyom, ayda 1500 tl kazanıyom yarısı da kiraya gidiyo ama yetiyo diyen arkadaş var.
    onu bir zahmet ekonomi bakanı yapsınlar amk. iyice batalım.
    valla iyice sıtkım sıyrıldı bu memleketten.bıktım yemin ederim bıktım.
    edit 2 adamlarla saatledir tartışıyoz. sana ekmeğin kilosunu 4 tl olmadığını açıklıcam dedi.
    cidden bekledim.
    "bimde 60 krş. bimde al zaaaaa" dedi ya la adamlar.
    amnk omege 3 ün kilosu ne kadar lan??
    üşenmicem alıp göndercem bu aktroll mallarına
  • 90 sonrası doğumluların şaşırdığı durum. 2001 de henuz 11 yasındaydı ekmek elden su devletten zanediyordu sanırım. ben 85 2001 arası ekonomiyi gören biri olarak gerçekten ekonomik istikrar sürmesi gerektiğine inanıyorum.ve ironi yapanları kınıyorum.1970 lerdeki gibi beklemedik tabi tüp sırasında evde doğal gaz var. şeker zaten zarar şeker bulamayan pasta yesin.dersiniz.yaşamayan bilemez bu kadar basit.

bundan önceki hangi dönemde daha iyi bir ekonomi yönetimi vardı biri bize örnek göstersin. koalisyon dönemlerimi. en basit örnek. 1981 te dolar 100 lira 1991 de 6800 lira 2001 de dolar 1,400,000 . her şey dolar demek değil tabiki .kendi iç üretimin tüketimini karşılıyorsa. bizde bırakın benzini saman bile karşılamıyor üretim tüketimi.yıllara göre tcmb döviz kurları

ekonomiden anlayanlar .değişken rakamları bırakın hangi zamanda asgari ücret aclık sınırının üstüne cıkmış.hala yok.

akp ye destek dünyada faizlerin düşmesi yatırımın gelişen ülkelere kayması ile destek aldı.artık abd faiz artırımına başlıcam diyor ab 2 sene sonra enflasyon yukselirse yapıcağız diye planları yapıyor.
    gelişmiş ülkeler parayı kendilerine cekmeye başladı.
    ama bundan sonra akp ,hdp, chp ayrı ayır yüzde 80 ile de gelse ekonomi bundan iyiye gitmez. ne kadar daha yavaş kötüye gider onun hesabını yapmalıyız.koalisyonla hissedeceğimiz darbe 2 kat fazla olacaktır. veya tecrübesiz bir ekonomi yönetimi çöküşü hızlandıracaktır.

şimdi olmaz artık bu saaten sonra ekonomi koalisyonu veya tecrübesiz bir yönetim türkiyenin sonu olur.

edit 1. kendilerini bende yaşadım diye tanıtanlar.2001 de bir gecede dolar 688,000 den 1,200,000 e vurmustur. 94 te de 100 luk artış bir gecede yaşanmıştır. 2 senede değil. yurt dışı güney afrika randı meksika brezilya gibi ülkelerden yüzde 15 döviz fazla yüksektir.oda gezi sürecile başlayan 17/25 aralık reza zarrap ile devam eden hükğmetin gayri mesrulastırılma sebebi sonucudur.

edit 2 : yüzde 80 le ldp gelsede razıyım .yeterki istikrar sürsün.akp nin tek avantajı bu kritik ortamda tecrübesi yoks a coktakasımpaşadan aşşağı rte. sadece ekonominin alacagı kacınılmaz darbe boyutunu en aza indirgemenin bir yolu.

edit 3 : ulan zaten istikrar hiç olmadı memlekette diyorum ne kafasız adam dolmuş sözlük .tamamen abd ekonomisine bağlı yönetiliyoruz.
  • istikrarlı ekonominin çöküşüne devam edebilecek durum. "ekonomi mi kaldı ülkede amk piç ettiniz ekonomiyi hala istikrardan bahseden zihniyet. utanmadan rakamsal değerlerden bahseder sokarım rakamsal analizine gerçekler var ortada" şeklinde cevap verdiğim durum.
  • akp tek başına iktidar olamazsa ülkede bir zamanlar yaşanan sıkıntıların geri geleceğini sanan insan beyanatıdır.

kendilerine tarihi baz alanlar tarihle beraber ileri gitmiyor, sürekli geri sarıyor. olm sene olmuş 2015, ne bitmez yağ ekmek kuyruğuymuş, cismi yok ismi var.
  • 33 yaşındayım. adam diyor ki; siz beklemediniz tabii yeni kuşak tüp sırasında diyor. ulan hayvan oğlu ben de yaşadım o yılları çiller krizini, 2001 krizini sen neyin kafasindasin? 2001 krizi doların bugünkü artışının yarısı oranında oldu diye memleketi yıktı senin agababalarin. lavuk aleyselam.

istikrar dediğimiz şey, ekonomiye bakamayan danalarin 20 yıl aynı adamlar olması sanan lavuklarin varlığını bize göstermiştir.