şükela:  tümü | bugün
  • ekonomik kriz zamanı en çok zam yiyecek olan ve zam yemese bile bulmakta zorlanılacak şeylerin stoklanması ile yapılan hazırlıktır.

ev tüpü ( mümkünse adetli )
    nohut
    pirinç
    bulgur
    kuru fasülye
    kırmızı et
    beyaz et
    bira
    rakı
    internet kapatılır diye film-dizi arşivlemek
    prezervatif
    çocuk bezi
  • bu aralar ihtiyaç duyulan önerilerdir. ben pek anlamam bu ekönömi işlerinden ama benim sağdan soldan duyduklarım şunlar (varsa, yazarların sair önerilerine de açığım):

- yapabiliyorsanız eğer, banka kredileri dahil, tüm borçlarınızı seçim sonrasına erteleyin. mevcut banka borçları için yeniden yapılandırma talep eden ülker'in, doğuş'un ve benzer olaylar basına yansımadığı için haberini alamadığınız diğer talep sahibi kodamanların bir bildiği olmalı.

- likit (nakit) kalmaya özen gösterin. zaten gözden çıkardığınız taşınmaz (konut, arsa), araç vs varsa üçe beşe bakmadan satın gitsin.

- "ulan, bu döviz zaten yeterince yükseldi, daha da yükselmez herhalde" diye düşündüğünüz tarihten sonra dövizin yükselmeye devam edip etmediğini kontrol edin (muhtemelen bunu son düşündüğünüz tarihten sonra da yükseliş devam etti). o halde, bunu yazmaya çekiniyorum ama bu benim düşüncem değil, bilenler yazıyor: bankadaki döviziniz evinizdeki saksının içine gömülüp saklanacak kadar az miktarda ise, seçim sonuna kadar bankada tutmayın.

not:
    yatırım tavsiyesi değildir.
  • yılların emeklisi olarak başarıyla uyguladığım yöntemlerimi yazayım.. kira ödemediğim bahçeli bir evim var*. bahçemin bir köşesindeki kümeste tavuk besliyorum evin artıkları ve pazardan topladığım zerzevatla yumurta neredeyse beleş. üç zeytin bir limon ağacım var yıllık ihtiyacımı fazlasıyla karşılıyor. kendilerine yumurta hediye ettiğim balıkçı arkadaşlar sayesinde balığa para ödemiyorum.yazdan tarhanamı, salçamı, pul biberimi yapıp kenara atıyorum.sigarayı kendim sarıp, evde içkimi imal ediyorum. araba, motor, tekne gibi para tuzağı araçlarım yok. ihtiyacım da yok. interneti yan komşuyla paylaşıyorum. kışlık sebzelerimi kendim yetiştiriyorum. su parası anasının amı olmuş. domatesin kilosunu 10 tl den yemenin manası yok. çok fazla et düşkünü değilim ama, kasaptan çorbalık kemik alıp suyuna çorba yapıyorum. digitürk ve d smart gibi oluşumlara para kaptırmıyorum. herkesin tatil için koşturduğu bir ilçede* oturduğum için tatile gitmek gibi bir ihtiyacım yok.
    meraklısına not: yazımı okuyup ''ooo tatil beldesinde oturuyorsun'' demeyin ben buradaki evi zamanında orta halli bir araba fiyatına aldım ve geleceğin boktan olacağını sezip bu yaşam tarzını oluşturdum. darısı başınıza.