şükela:  tümü | bugün
 • ekonomik kriz zamanı en çok zam yiyecek olan ve zam yemese bile bulmakta zorlanılacak şeylerin stoklanması ile yapılan hazırlıktır.

  ev tüpü ( mümkünse adetli )
  nohut
  pirinç
  bulgur
  kuru fasülye
  kırmızı et
  beyaz et
  bira
  rakı
  internet kapatılır diye film-dizi arşivlemek
  prezervatif
  çocuk bezi
 • bu aralar ihtiyaç duyulan önerilerdir. ben pek anlamam bu ekönömi işlerinden ama benim sağdan soldan duyduklarım şunlar (varsa, yazarların sair önerilerine de açığım):

  - yapabiliyorsanız eğer, banka kredileri dahil, tüm borçlarınızı seçim sonrasına erteleyin. mevcut banka borçları için yeniden yapılandırma talep eden ülker'in, doğuş'un ve benzer olaylar basına yansımadığı için haberini alamadığınız diğer talep sahibi kodamanların bir bildiği olmalı.

  - likit (nakit) kalmaya özen gösterin. zaten gözden çıkardığınız taşınmaz (konut, arsa), araç vs varsa üçe beşe bakmadan satın gitsin.

  - "ulan, bu döviz zaten yeterince yükseldi, daha da yükselmez herhalde" diye düşündüğünüz tarihten sonra dövizin yükselmeye devam edip etmediğini kontrol edin (muhtemelen bunu son düşündüğünüz tarihten sonra da yükseliş devam etti). o halde, bunu yazmaya çekiniyorum ama bu benim düşüncem değil, bilenler yazıyor: bankadaki döviziniz evinizdeki saksının içine gömülüp saklanacak kadar az miktarda ise, seçim sonuna kadar bankada tutmayın.

  not:
  yatırım tavsiyesi değildir.