şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 1993 teki 5 nisan kararları ile başlayan ekonomik krizde yontma taş devrine dönmedik. ülkede kıtlık falan da yoktu. yine parası olan ev ve araba alıyordu. bi şekilde bi işe girip çalışıyordu. (babam çalıştığı fabrikadan çıkartılıp işsiz kaldı 4-5 sene kadar işportacılık pazarcılık yaptı)

1999 17 ağustos gölcük depremi sonrasında da belini doğrultu bu ülke. kaybımız çok oldu ama ülke çökmedi

2000 başlarındaki anayasa kitabı atma olayından sonra çıkan krizde de kimse açlıktan ölmedi. hatta o krizde babam sattığı arabadan çok büyük kar elde etmişti. daha öncesinde aldığımız evin kredi ödemeleri kuş gibi kalmıştı. ailem bu krizden çok yararlanmıştı. ama bir çok arkadaşımın da babası işsiz kalmıştı ama kısa zamanda her şey düzelmişti. o dönemde de yine araba alan yazlık alan ev alan bir sürü insan vardı.

ben muhalifim. derdim ölümüne muhalefet etmek değil. yalan değil akp döneminde 3bin dolardan 10 bin dolara çıktık. ama şu an 10 bin doların altına indik.

yani derdim şu: 3 ten 10 a çıktık neden 20 ye çıkmıyoruz? gereken önlemleri alalım 10 dan aşağı inmeyelim.

ben ve çevremdeki bir çok insan şu an 4 sene önce aldığı maaştan daha az maaş alıyor dolar üzerinden hesaplandığında.

yani siz liseliler bilmez. ekonomik kriz çıkınca insanlar varını yoğunu satıp açlıktan ölmüyor. her şey sabitleniyor. ekonomi durağanlaşıyor. işsizler iş bulamıyor. yani fakir daha da fakirleşiyor. ama zengin kardan zarar ediyor.
  • oh olsun onlara, haketmişler. hem de protesto falan. cık cık.