şükela:  tümü | bugün
  • gelecekte sevgili ülkemizde bir çok kişinin ihtiyaç duyacağı yöntemlerdir.

şimdi bunca zaman her sene başlığını açtık bekledik. sonunda hükümet üstü kapalı olarak ekonomi diye titrek sesle açıklamalara başladıysa artık yok diyen çıkmaz diye tahmin ediyorum.

peki kriz anında neler yapacağız ya da krize nasıl hazırlanıyoruz?

ilk olarak yakın zamanda ev- araba alınmaması gerektiğini, kredi kartı vb borçlandırıcı yollarla vedalaşmak gerektiğini herkes biliyor. söylemesi kolay yapması zor biliyorum. ama eminim ki bir çok kişi 1-2 ay yemeklerini evde yaparak, alışveriş yapmayarak yani sadece minimum besin ihtiyaç karşılığı kart borçlarını kapatabilir. kapatın dostlarım uğraşmayın. nakit candır.

nakit demişken, türk lirası değil dolardan bahsediyorum. maaşı gecikmeden dolara yatırıp dolar olarak tutuyoruz. ıhtiyac halinde kucuk kucuk bozduruyoruz. ki burada bozdurma komisyonu para harcamamak için caydırıcı bir etken. ha para bankada mı derseniz, bilemiyorum. yunanistanda millete parasını vermedi şerefsizler çektirmediler. bankalar önümüzdeki sene riskli.

sevsekte sevmesekte işimize asılıyoruz gençler. mecbur el mahkum. şımarıklık zamanı değil. çok değil 4-5 ay sonra yarımız işsiziz zaten. artık mücadele işten atılmamak için.

türk lirasını unutun demiş miydim? olsun ben yine diyeyim. türk lirası artık yok arkadaşlar. fiyatları dolar olarak düşünüyoruz. ucuz gördüğünüz gıda vb şeylere abanın. 3 gün sonra yüzde 100 zam gelmeyeceğini bilemezsiniz. ındirimde magaza görürseniz çekinmeyin, 3-5 tane alın önümüzdeki seneyi çıkarsın bir daha çok pahalı olabilir.

vergi, gss vs siktiredin. paranızı alıp oy için millete peşkeş çekerler. elektrik doğalgaz vs mecbur alıyorlar ama sigarayı sarın, içkiyi azaltın. benzini az kullanın iş yerinden anlaşın insanlarla her gün birinizin araçla gelin.

neyse uzatmayayım bunlar en basit şeyler. diğer durumlarda aklınıza geldikçe yazarsanız sevinirim. buradan 3-5 bir şey ögreniriz hayır duamızı alırsınız.

son olarak tutumlu olmak fakirlik değildir ayıp değildir. tam tersi cebinde parası olmayıp, bunun üstüne her şeye zam gelirken lüks içinde yaşamaya çalışan gerizekalıdır.
  • zıçmayın, böylelikle karnınız acıkmaz ve yemek parasından tasarruf yaparsınız a.q.
  • bireysel önlemlerden söz edecek olırsak; en önemli hususlardan birisi psikolojik durumumuzu sağlam tutmaya yarayacak etkinlikler yapmak ve bunları yaparken para harcamamak ya da az parayla işi halletmektir. böylelikle mala bağlayıp para yok öldük bittik durumlarına düşmeyeceğiz.

basit önerilerimizi sıralayalım;

- daha önce edinmiş olduğumuz kitaplarımızı okumak; yeni kitap almak yerine kütüphaneden ödünç alıp okumak, internetten pdf vb. formatlarda ilgi duyduğumuz kitapları indirip okumak

- evdeki mevcut internet bağlantımızı sonuna kadar kullanarak bol bol belgesel (özellikle av avcı ilişkisi, doğamızın dinamikleri vs temalı) ve film izlemek..

- evimizde uygun alan varsa, alet erdavat satın almamıza gerek kalmayacak şekilde, yine bilgisayar destekli, tempolu egzersiz yapmak, yine dışarıda çevremizdeki, park cadde ve sokaklarda tempolu yürüyüşler yapmak. sporun dopamin, seratonin, endorfin vs ile duygu durumumuzu korumaya yardımcı olacağı malum..

-dışarıda alkol almayı unutun.. sigarayı mümkünse bırakın, olmadı minimal düzeyde ama mutlaka açık alanlarda ve keyif amaçlı için..

-evde mutlaka kahvaltı yapmak , öğlen varsa işyerindeki yemekhaneyi kullanmak; akşam yine evde sağlıklı gıdalara yönelmek, mevsim meyve ve sebzeleri tüketmek.. böylece dışarda yemeyerek ekonomimizi koruyacağız ve bunu sağlığımızı korumak adına yapıyoruz temasını işleyeceğiz...

- kişisel bakımımız için evde yapılması mümkün olan herşeyi evde halletmek, bunu yaparken yine sağlıklı ürünler kullanmak. yine temiz ve ütülü giyinmek, giyeceğimiz kıyafetleri en geç bir gün önce hazırlamak... böylelikle yine salmayacağız, temiz güzel bakımlı kalacağız...

-şehrimizdeki ücretsiz ya da az ücretli (devlet tiyatrosu gibi) sanat, spor, kültür, etkinliklerine katılmak, işte belediyenin satranç turnuvası, bilmem ne derneğinin ücretsiz seminer ve söyleşileri, sinema klubünün ücretsiz film gösterisi...vb etkinliklere mümkünse eş, dost, yakın arkadaşlarımız ile birlikte katılmak.. böylece sosyal izolasyondan kurtulacağız. yine bu kapsamda yakınlarımızı ziyaret etmek; telefon, whatsapp neyse iletişim kurmak...

bunlar söylediğim gibi bilinen basit ama çok çok önemli tedbirler..

to be continued....
  • (bkz: reserved)
  • ilk adımı, işinizi kaybetmemek için ekstra gayret sarfetmektir.
  • hayatta kalma demişsin ama bu bildiğin bitki gibi laayn!

gezme, tozma, yeme-içme, giyme kısacası yaşama. gezme kısmını zaten yapamıyorum da geri kalanı da yapmazsam sıyırırım. yemeyip içmeyip napacam başka? korkuyorum arkadaş.

bankalar da kötü olacak deyorlar e nereye biriktireceğiz? yastık altı diye diye ilk bakılacak yeri de öğrendi herkes. kasa alayım bari. laann! bir kasa ne kadardır kimbilir? çelik pahalı olmalı. şimdi onun taksidine gireyim en iyisi ben. marta kadar kasa taksidi bitse, marttan sonra birikime başlarım, yetişir umarım :/

şaka maka harbiden tırsıyorum ha!
  • müdürlerimi korumak, patronumu saymak. kurumumu şirketimi özümden çok sevmektir.