şükela:  tümü | bugün soru sor
 • özellikle geçmişte kriz dönemini görmüş yazarlardan duymak istediğimiz tecrübelerdir. ne zaman alınır ne zaman satılır.
  özellikle bu dönemde döviz artışları araç piyasasına ne zaman ve ne kadar yansır merak içerisindeyim.

  misal nisan ayında 15,000 euro eden ikinci el araç şu an ilan sitelerinde güncel kurla 11,000 euro seviyesinde.

  edit: bir yazardan şöyle bir yorum geldi başkaları da görsün: şirket sahibi degilseniz kriz aninda hic bir sey yapilmaz. krizin bitmesi beklenir. (ısletme diplomam var okulda boyle ogrettiler)
  premium sinif araclari alabilirsin diyen arkadas da dogru soylemis. bmw, mercedes tipi s klasmandaki araclar ornegin 7 serisi, s serisi; uygun fiyatlara alinabilir. bu ise bi yanilgidir, neden; atiyorum 2000 model 7.40 bu gun 35 bine satiliyor. 4000cc motor sadece periyodik bakim icin 9 litre tam sentetik yag ister. 1.6 araclar 4 litre 200 tl yag + yag filtresi. bmw ise 500 tl sadece yag gideri. 100km de ortalama 25 litre benzin tuketir. tupluyse termostat sorunlariyla bogusursun cunku motor yeterli isi uretemez. yillik vergisi 2,500 tl’dir. bu da aslinda arabayi 35 bin tl ye almadigini gosterir. yani bu fiyata satan adam aslinda kriz aninda bu maliyeti karsilamak istemedigi icin arabayi o fiyata birakiyor. biz de ucuza 7.40 aldik zannediyoruz. :))
 • galericilerimiz dolar ve euro ile almadıkları ikinci el araçları, güncel dolar ve euro kuruna göre düzenlerler. bunu gören galerici olmayan araç satıcıları da araçlarına aynı fiyat düzenlemesini getireceklerdir.
 • dövizden etkilenen ama dövize doğrudan bağlı olmayan piyasadır. golf gibi gece dahi satılabilen araçların fiyatı artar. premium markalarda ise muazzam fırsatlar yakalanabilir. zira bu araçları paraya çevirmek daha zordur.

  yani ''sıfırı 300 bin; o zaman bendeki araç 250 bin eder.'' durumu olmuyor. 220 bin teklif ediyorlar, 225 bine paşa paşa evet demek durumunda kalıyorsun.

  ortalama fiyatlı araçlarda ise artış sınırlı oluyor. talep düşüyor çünkü.
 • (bkz: chevrolet kalos) başka da bir şey demeyeceğim.çünkü dünya malına para verebilecek başka markaya para dökmek istemiyorum
 • 24.10.2016 tarihinde düşük kilometreli 2013 model hasarsız bmw 520i comfort bakmıştım, teste filan bile çıktım. fiyatı 132 bin tl idi. vaz geçtim almadım. hanım itiraz etmişti. bir de nakitte kalmak istemiştim.

  o gün arabanın sıfır fiyatına da bakmıştım. (bkz: #63677561)

  şu sayfadan o tarihte dolar kurunun 3.07 olduğunu görüyorum. araba 42996 dolar ediyordu.

  bugün aradan yaklaşık 22 ay geçmiş. dolar 6.41 tl.
  sahibinden.com sitesinden 2015 az kilometreli bmw bakayım.
  işte buldum. aynı böyle bir donanımdı, rengi bile aynı. fiyat 185 bin tl.
  dolara çevirdiğimde 28661 dolar ediyor.

  param o zamandan beri dolarda yatıyor. ben fiat kullanıyorum.

  ek: bugün 43 bin dolara 2017 model yeni kasa 4000 km'de bmw 520i var.
 • yazarlara sormak istiyorum; bu dönemlerde araba almak sizce mantıklı mı? fahiş fiyatlar var ancak acil almak durumundayım. napmalı?
 • piyasa şu an durma noktasında. etrafımda 4 kişi var aracını satan 4'ü de geçen yıllara göre ilana gelen telefonlarda büyük düşüş olduğunu söylüyor. hatta birini 15 gündür kimse aramamış. bugün berat ötv'nin daha da artacağını söyledi. bakalım gidişat neresi olacak.