şükela:  tümü | bugün
 • evet güldük eğlendik ama artık iş ciddileşti. borsadaki çöküş, dolardaki yükseliş, cari açıktaki patlama, faizlerin daha da yükseltilecek olması, kamu ve özelin döviz rezervinin bitmiş olması ve ödenmesi gereken milyarlarca döviz cinsinden borç...

  bunlar ve dahası bizi önce stagflasyon sonra resesyona götürecektir. stagflasyon yıl sonuna kadar banko gibi gözükmekte.

  velhasıl, kriz çok yönlü olarak artık kapımızda değil içimizde.

  peki bundan sonra bireyler olarak biz sıradan vatandaşlar ne yapmalı?
  krize en hazırlıklı nasıl gireriz ve en az şekilde hasar alarak krizde nasıl yaşarız?

  tavsiyelerle bu başlığı doldurup birbirimize yardımcı olalım.
 • krizin nasil gelisecegine bagli olarak degisecek eylemlerdir. emlak krizi farkli, finansal kriz farkli. her krizin kendine munhasir bir dogasi, gelisim sureci var. yarattiklari sorunlar farkli, dolayisiyla uygulanabilecek onlemler de farkli.

  ama her turlu krizde yapilacak ilk sey, harcamalari kismaktir. sadece bugunku harcamalari degil, gelecege donuk harcamalari da. ilk onlem bu olmalidir. sonrasina durum netlestikce bakariz.
 • normal ülkelerde bunu vatandaş kadar devletin de düşünmesi gerekir.

  halkın normalde yaptığından farklı olmayan şeylerdir. millet zaten aç geziyor. komik kısmı da 2 kuruş birikimlerini günah diyip faize koymadıklarından onu da kaptırıyorlar.
 • aslında herkesin bildiği ama herkesin yap(a)mayacağı şeylerdir.

  1. tüm harcamalarınızın listesini yapın ve iptal edilebilecek tüm harcamaları iptal edin. televizyonda spor paketi olmadan da yaşayabilirsiniz. elinizdeki eski cep telefonunuzla bir 6 ay daha idare edebilirsiniz. edemezseniz de bir tanıdıktan temiz bir ikinci el alın. özel sağlık sigortanız varsa korumaya çalışın. kamu sağlık sisteminin geleceği ile ilgili ciddi kaygılarım var.

  2. yürümeye alışın. taksim'den kabataş'a inmek için fünikülere para vermeyin.

  3. kredi kartı ya da kredi borcunuz varsa, kapatmaya çalışın. kapatamayacak durumdaysanız, işinize sarılın. işinizi korumaya bakın.

  4. eğer sağlam bir şirkette iseniz, maceranın hiç gereği yok. ayrılmayı aklınızdan bile geçirmeyin (bu ortamda bir şirket ne kadar sağlam olabilir, orası ayrı).

  5. paranız olduğunu (varsa tabii) herkesten saklayın. dara düşüp istemeye gelen çok olacak.

  6. yurtdışı tatili uzunca bir süre unutun.

  7. arabanız varsa ve mutlak bir ihtiyacınız yoksa, mesela şehir merkezinde yaşıyorsanız, satın. değerinden biraz daha düşük bir fiyata dahi razı olun. sonuçta sigorta, kasko, bakım, park yeri, lastik, vb. gibi bir yığın masraftan kurtulacaksınız.

  8. yatırım aracı olarak altını unutun. hırsızlık vakaları arttığında--ki artacak--evde korumanız imkansızdır. banka kasaları da bankalardan daha güvenilir değildir.

  9. evde, gizli bir yerde, bütçenize göre küçük bir miktar nakit usd ya da eur bulundurun.

  10. kripto paraya yatırım yapmayı ciddi şekilde düşünün. hatta düşünmeyin, yapın.

  11. nakdiniz olsa bile ev, otomobil almak gibi bir aptallık yapmayın.

  12. kredi işine ise, ne olursa olsun hiç bulaşmayın.

  13. sürekli kullandığınız bir ilaç varsa, stok yapın. daha şimdiden pek çok ilaç piyasada bulunmuyor.
 • tüm borçlarımı kapayıp olabildiğine siyez unu 1 inek 1 keçi 5 tavuk 1 horoz almayı düşünüyorum.
 • önümüzdeki günlerde baya bir içli dışlı olacağımız aktiviteler.