şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ekonomik krizden veya daha uzun soluklu ekonomik buhrandan korunma yöntemlerini aşağıda sıralıyorum. eger gözden kaçırdigim birsey varsa ekleyin, ben de buraya akratayim. hukumetin alacagi ekonomik kriz onlemleri daha cok sirketleri ve zenginleri koruma amacli olacagi icin, siradan vatandasin krizden en az etkilenmesi icin boyle bir liste yapmak belki de gereklidir diye boyle bir liste hazirladim. uzman tavsiyesi degildir.

  1) elinizdeki parayı dövizde degerlendirin, altında degerlendirin. uluslarari gecerligi olan birseyde degerlendirin. borca girmeyin, hic zamani degil.

  2) daha onceki ekonomik krizlerde bankalardan para cekilemedigini, bankalarda kalan paraların cogunun geri donusu olmadigini dusununce parayı cebinizde, ayakkabi kutusunda, ev kasasinda, güvenli oldugunu dusundugunuz biryerde saklayin. bkz, yunanistan krizi, millet para cekemedi.

  3) olur olmadık medyatik adamların ve siyasetçilerin dediğine inanmayın, bir olup sizi s.kecekler. yok emlak almanın tam vakti, yok dolara yatırım yapan yaya kalır, yok elinizdekini avucunuzdakini harcayın. kısaca, ne diyorlarsa tam tersini yapın.

  4) eger zorda kaldınız, paranızı bozduracaksınız. uzun adamın konuşmasını bekleyin. o konuştuktan sonra %90 ihtimal döviz artacaktır, az ya da cok ama kesin. 2008'den beri böyle.

  5) giderlerinizi azaltın. geri dönüşümü artırın, yeni kiyafetlere, telefonlara, arabalara gerek yok. hakikatten yok. toplumsal statu gostergesiymis. statu mu kaldi, boyle giderse toplum da kalmaz zaten yakinda, havamiz kime, degil mi?

  6) pratik üretime dayalı birşeyler ögrenin: tarım-bahçe işi olabilir, tamirat işi olabilir, araba tamiri olabilir, örgü olabilir, dil ögrenmek olabilir (iletişim yaratmak açısından bakınca bu da bir üretimdir) vs.vs. eger cocugunuz varsa ona ögretin, onunla birlikte ögrenin.

  7) sağlığınıza dikkat edin. bunu yiyin, şunu icin demiyorum. marketlere ne geliyorsa o tüketilecek, orasi kesin, belki daha az alkol, sigara, daha az seker ama hepsi bu. ancak stres yapmayin, eger madde 6 ile mesgul olursaniz zaten stresi direkt azaltabilirsiniz. spor yapın diyecegim de spor salonu ya da kosmaktan bahsetmiyorum, evin onunde caddede yuruyun gunde 1 saat. hem stresi azaltir, hem hastalikları, hem de zinde tutar bedeni.

  sonra isterse borsa yariya yarıya düşşün, isterse döviz ikiye katlasın, onu zenginler düşünsün. sizin yaptiginiz stres, gunde on kere dovize, borsaya ne olmus diye bakmaniz zaten ne borsayi etkiler, ne dolari.

  bu yazi uzun zamandir "kenarda dursun"du ama durmasın artik. yukarıda ozellikle 5-6-7'de yazdıklarımı avamlık olarak değerlendirmeyin. ısvicre'de toplumda sosyoekonomik duzeyi yuksek olanlara hitap eden atelierschule ya da waldorfschule geleneginde var olan seyler bunlar.
 • (bkz: ev almak)*
 • vergi yükü az, birim maliyeti düşük, kârlı bir iş kurun.
  sigarayı bırakın (sarma sigara için)
  rakıyı falan evde yapmaya çalışın
  ölün
 • (bkz: harcamayın)
 • içine boşalın

  yani parayı ülke ekonomisine kazandırın.
 • "açık pozisyon" yoksa kriz çıkmaz...
  krizden korkan pozisyon açmaz...

  pozisyon açtıysan,,, yani
  tut şunun ucunu döşüyelim aabiii diye mayınları kendi elinle kendi ekonomine döşediysen,,,

  kimseye "mayına basma" diye kızamazsın...

  merkez bankası'ına atarlanmak tedbir değil, acizliktir...

  hele hele faiz lobisi diye halüsinasyonlar görmeye başladıysan,,,
  durum vahim demektir... yakında,, maazallah...!
  hezeyan halinde küçük yatırımcıya bile saldırırsın...
  sonra.. küçük esnaf sana yazar kasa atar
  sen ona ananı da al git dersin, falan...
  bunlar hep kriz kokan hareketler
  hiç hoş değil, yani...
 • ahaber halleder.

  ondaki azim kimsede yok.
 • (bkz: çelik ayna)
 • (bkz: vazelin)