şükela:  tümü | bugün soru sor
 • krizden minimum zararla kurtulmak için yapılması elzem gereklilikler bütünü.

  önerim şudur ;

  istanbul’u satın.

  20 milyon insanı anadolu ve doğuya gönderin. 70 şehir 20 milyon insanı gayet barındırabilir. hem kültürel anlamda yozlaşmış istanbul , anadolu halkıyla kucaklaşır ve özüne döner.

  teşekkürler
 • yararlı gıdalar dışında alışveriş yapmamak. bir de yararlı gıdalar arasından bütçeyi zorlayacak alışveriş yapmamak. kırmızı et yerine ucuz beyaz et almak. ulaşımda kısa mesafeleri yürüyerek gitmek. giyim kuşamda hakikaten işinize yaramayacak şeyleri almamak, işinize yarayacak olanların da iyi bir piyasa fiyat araştırmasını yapmak.

  yalnız bunların tamamını yapsanız bile yapılması gereken daha bir sürü şey var; bunların hepsini yapsanız bile yine de krizi atlatamayabilirsiniz. çünkü;

  (bkz: götümüze girecek)
 • birbirimize sıkıca sarılmalıyız.
 • kisisel olarak konusuyorsak o basit, temel gida, saglik ve egitim disindaki tum harcama ve yatirimlarinizi durdurun. birikim yapin.

  ulke ekonomisi icin konusuyorsak... konusmasak daha iyi. *
 • yapısal reform : tasarruf , yabancı yatırımcıları kaçırmamak için ilişkilerin düzeltilmesi, üretim ekonomisine geçilmesi, borcun borçla ödenmemesi. ..
 • ekonomik sistemin olabildiğince dışına çıkmak ki bunu hayatınızın her alanında uygulayabilirsiniz. hem konforum devam etsin hem de zararsız atlatmanın yolunu bilmiyorum maalesef. toplum baskısı mı, çık sistem dışına. sosyal medya buhranı mı, çık sistem dışına. kamu dayatması mı, çık sistem dışına.

  bunun dışındaki tek kurtuluş yolu örgütlenmektir ama sanırım bunu beceremediğimizi artık anlamış olmamız lazım. o yüzden problemler, problemi yaratan sistem içerisinde çözülmez düsturu ile sistem stabiliteye varana kadar biraz uzaklaşmakta fayda var. yanisi dağa yerleşin, sebze ekin, böcek sevin, sincap kovalayın, ağaçlarla konuşun. ağaçlar da sizle konuşmaya başladığında şehre dönmenin vakti gelmiştir. tanıdığım iyi psikiyatrlar var.
 • bugün yükseltirsin faizleri, dayarsın zamnları, arttırırsın vergileri, biraz abd'ye ilişkilere pasta-cila çekersin krizden çıkarsın da sonra n'olacak?

  seneye abd yine çıkıp bu sefer de rahip coni'yi serbest bırakacaksın derse veya suriye/ırak'a ticari ambargo uyguluyorum, sen de uygulayacaksın derse? abd'de avrupa'da kriz olsa fed/ecb faiz arttırsa? rusya domates almayı kesse?

  bunların veya ihitmal dahilinde bize bağlı olmayan daha başka milyon tane farkı şeyin olmayacağına garanti verilebilir mi? verilemez.

  bak liberal kapitalist batı elindeki yüksek teknoloji ürünlerini satmakta zorlanınca libya'ya mısır'a -sözüm ona- demokrasi getiriverdi de bu ülkelerin milli gelirleri artık iktidardaki mutlu azınlıktan ziyade eskiye nazaran nispeten halka dağılıyor. ancak sudan'da zimbawe'de demokrasi varmış yokmuş kimsenin umrunda değil çünkü batıya göre ortada demokrasi götürdüğüne değecek bir para/kaynak yok.

  liberal kapitalizm zengin ülkeler için vardır, gelişmekte olan ülkelerin orta gelir tuzağıydı, dolar kuruydu, büyümeydi, kredibiliteydi, cari açıktı şuydu buydu derken asla 1.lige çıkmasına müsade edilmez. facebook'dan örgütlenip anti-emperyalist devrim yapma rüyası gören sosyalistler gibi batıdan yarı mamul ithal edip batıya kafa tutabileceğini mi zannediyorsun? abd patentli ürünlerle abd ambargosunu delebileceğini mi zannediyorsun?

  adam vize vermeyi durdurduk diyor, ülkede ekonomi sallanıyor.

  ez cümle;
  kendi paradigman (islam) içinde refah seviyeni ve bağımsızlığını arttıracak bir model oluşturmak zorundasın. kurallarını batının koyduğu oyunda batıyı yenemezsin.
 • köşeye çekilip milletin birbirini yemesini izlemekten başka yapacak bişey kalmadı artık.
 • çokta zor olmayan, sadece irade ve eylem gerektiren hamleler.

  - ekonomi yönetimi akşama kadar damattan alınarak, babacan veya şimşek'e verilmeli ve işlerine asla karışılmamalı. (benim tercihim özgür demirtaş olur)
  - kavgalı olduğumuz başta abd ve diğer batı ülkeleri ile hızlıca min. zarar görecek şekilde ortak paydalarda buluşulmalı.
  - vakit kaybetmeden ab üyeliği ile ilgili atılması gereken tüm demokratik adımlar atılmalı. bu konu ab'ye üye olabilmek için değil yabancıların güven duyacağı bir ülke olabilmek adına önemli!
  - adalet, hukukun üstünlüğü ve kuvvetler ayrılığı tabirlerinin altı doldurulmalı.
  - ekonomideki yapısal reformlar hızlıca gece gündüz çalışılarak yapılmalı.
  - müteahhitler değil sadece sanayicilere ihtiyaç duydukları tüm destekler verilmeli. inşaat sektörü çökerse tekrardan ayağa kalkabilir. ama sanayi çökerse ayağa kalması çok uzun zaman alır!

  hele hele şu sıkıntılı günlerde meclis asla ama asla tatil edilmemeli. ülkenin geleceği yerel seçim çalışmalarına feda etmek en hafif tabirle vatan hainliğidir. meclis gece gündüz çalışsın. o maaşlar yerel seçimlerde pazarlamacılık yapmaları için ödenmemeli!