şükela:  tümü | bugün
 • hazır faizler düşmüşken muvazaalı olarak konut kredisi çekmek, tüm parayı yükselen dolara gömmek. 3 ay sonra anapara ikiye katlayınca yükselmiş faizden faydalanarak mevduat yapmak, mevduattan gelen aylık faizle konut kredisi taksitlerini ödemek.

  yatırım tavsiyesi değildir. muvazaalı işlem suçtur. yapmayın sakın.
 • bence su biriktirin panpalar. her filmde öyle yapıyorlar ya.
 • nakit varlığınız/likiditeniz ile doğru orantılıdır.
  dünya ekonomi tarihinde bitmeyen veya içerisinden çıkılamayan kriz yok, işlerin sizin istediğiniz gibi gitmemesi, sizi çok sarsması veya olumsuzluklar sizi etkileyen teferruat.
  her kriz aslında zarların yeniden atılması ve böylelikle de masadakilerin yeniden dağıtılmasıdır. iyi bir barbut oyuncusu iseniz, her zaman olmasa da çoğu zaman kazanma ihtimaliniz yüksek.
 • bunlardan biri de grev ve lokavtları yasaklamaktır. fiili olarak yasak koymazsınız da, mevcut kısıtlamanın kapsamını genişletirsiniz... örneğin, "işvereni ekonomik açıdan zora sokması durumunda" diye bir madde eklersiniz...

  ops! zaten fırsata dönüştürülmüş... pardon...

  onun dışında, yükselen döviz kuru karşısında, bir yandan eldeki birikimleri ve mayışları eriyen vatandaşların döviz almaları veya satmamalarını eleştirirken, siz de arka tarafta döviz alırsınız; döviz dalgalanmalarından en büyük vurgunu yaparsınız.

  veya avukatlık bürosunu çalıştırıyorsunuzdur... ekonomik kriz patlamıştır. millet, bireysel kredi ve kart borcunu ödeyemiyordur. borç, borç ile dönmüyordur yani. hemen, bankadan borçluların dosyalarını satın alırsınız. 2.000 tl borcunu ödeyemeyen işçiye, 18.000 tl borç çıkartır; ona ölümü gösterip sıtmaya razı ettikten sonra, ondan, 2.000 tl'lik borç için 7-8 bin tl'lik tahsilat yaparsınız. borçlulara köpek muamelesi çektirir, onları telefonlar ile taciz eder ve aşağılarsınız. bakın, ne güzel bir fırsat. (annem anlattı. emekliler bile korkudan telefonlarını açamıyorlarmış).

  kriz, yeni fırsatlar yaratır...

  ama, kalsın. ben almayayım. kimsenin ahı ile, haram para kazanarak iki kuruş girmesin cebime. tamam, iyi bir insan değilim; ama, o kadar da "fırsatçı" olamam...
 • iki tüyo alacağım diye geldim full komünist zırvaları dinliyorum.
 • sebebi olmadığınız krizi minimum zararla atlatmak veya kazançlı çıkmanın yollarıdır. bir iki küçük değişimle büyük kazançlar sağlayabilirsiniz. bunlardan bazılarını yazmak istiyorum.

  ilk olarak krizi fark etmek ve tedbir almak. malumunuz yakın zamanlarda bir ekonomik kriz kapımızda. devlet vergilerle geciktirmek konusunda başarılı olsa da bir yerde elbet patlak verecek. önlem almaya çok önceden başlamanız gerekirdi ama şimdiden de başlayabiliriz. zararın neresinden dönersen mantığı iyidir.

  başlıca alınacak en kararlı tedbir harcamaları kısarak elde nakit ve ziynet tutmak. elinizde bulunan nakit para ve ziynet (altın, gümüş vs) kriz anında sıcak para olarak çok daha fazla değerli olacak. tabi euro ve dolar tutabilenler daha garanti de olacaklar. diğer yandan tüketim malları krizle beraber daha da ucuzlayacak. sıfır mallarda çok görülmese de 2. el fiyatları ödenemeyen kredilerden, sıcak para ihtiyacından, daha zaruri malzeme temini nedeniyle sahipleri tarafından yok pahasına satılabilecek.
  son ekonomik kriz öncesi ailemin almak istediği ev 200.000 dolara (tahmini 400.000 tl) satılıyordu, elimizde ki para 250.000 tl tutmazdı. tabi kriz patlak verdiğinde müteahhit sıcak paraya sıkışınca kendisi arayıp evi sattı ve paranın artanı ile bir araba bile alabildik. krizi fırsata çevirdik diyebiliriz. tek yaptığımız kriz öncesi parayı elimizde tutarak, zamanını beklemek oldu. şu an da harcamalarına dikkat edenler, ev araba gibi yüklü yatırımlara girmeyenler, elinde ki para ile inanılmaz kazançlar elde edebilecek.

  elde yok avuçta yok ne tasarrufu diyenlerde borçlanmayarak krizi daha az zararla atlatabilirler. arabasının modelini yükseltmek yada daha iyi ev için kredi çekmek akıl karı değil. ev araba gibi yatırım araçları kriz anında kaybettirebilir fakat kriz sırasında alınarak sonrasında kazanç sağlanabilir. en basiti kiraya daha iyi bir eve çıkmak isteyen bile beklemeli. şimdi kirası 2.000, 3.000 den başlayan o meşhur siteler bile, kriz esnasında ucuza kiracı bulacak ve kriz sonrası aynı fiyata kontrat gereği zam yapamayacak.

  iş kurmak, devralmak da mantıklı değil. işletmenin geleceği belli olmadığından ve piyasada para kalmadığından iflas ihtimali yüksek. 3 sene cebimde ki para beni kurtarır diyemeyen için sıkıntılı günler yakındır. illa işletme kurulacaksa zengin kesime hitap eden işletmeler tercih edilmeli. zengin krizde bile olsa harcama yapar, hatta daha çok yapar.

  işin özü ekonomik krize hazır olan, kriz anında fırsatını kendi yaratabilir. en fakirinden, en zenginine tasarruf ve birikim kazandırır.
 • evet krizi atlatmak için dolara euroya altına yönelin. paranızı türk parasından çekin...
  kriz işte böyle çıkar gençler... türk insanı türk parasından kaçarsa parasını türk lirası değil de euro dolar sterlin e çevirirse piyasada türk lirası bolluğu oluşacak, para değersizleşecek sizler 3 kuruş kâr yapayım derken herkes öyle diyecek.... ülkenin amına koyacağız.

  o yüzden paranızı türk lirasında tutun, şirketlerden hisseler alın finansal destek olun. kriz istemiyorsanız ondan kaçmak yerine onu önleyin.

  selamlar