şükela:  tümü | bugün
 • doğrudur, beyaz yaka denen şey modern işçi neticede, orta sınıf. fakir daha fazla fakirleşemiyor zaten, orta sınıf fakirleşebiliyor.
 • varoş kesimlerde yaşayan insanları kolay kolay etkilemez krizler. çünkü onlar zaten her ürünü en dip fiyattan alırlar yıllardır.

  örnek vereyim:

  varoş bir semtte tezgah kuran pazarcı, domatesi atıyorum 2 liraya satıyor, varlıklı bir semte gittiği zaman aynı domatesi 3-4 lira arası satıyor.
  bir döner varoş muhitte 5 tl ise
  varlıklı bir muhitte 7-8 tl arası
  buna giyim, ayakkabı, içecek, kafe gibi birçok kategori ekleyebilirsiniz.

  haliyle bir beyaz yaka, varoş semtte yaşayanlara göre her zaman 1.5-2 katı fazla para öder. bu yüzden kriz ilk önce firmaları, daha sonra da beyaz yakayı vurur.

  ayrıca:

  (bkz: varoş semtlerde yaşamanın ekonomik getirisi)
 • kismen katildigim onerme.

  beyaz yakalinin yasam standartlarini ciddi sekilde dusurdugu bir gercek. ama kisa-orta vadede orta alt sinif ve yoksulluk sinirinda yasayanlari daha cok etkileyecek.

  beyaz yakalinin etkilenmesi su asamada daha cok psikolojik. alistigi standartlara elveda dedi, eskisi gibi gezme, tozma yurt disina cikma, alisveris, luks tuketimm mallarina talep, elektronik cilginligi kalmadi. ama bunu kabullenmek de kolay bir sey degil.

  ama daha beteri yoksulluk siniri, aclik siniri. bu insanlar gercekten ac kalabilir, kalabalik aileler, koye donus evet bir cozumdur ama bu imkani olmayan kesim ciddi bir bunalima girebilir. gida fiyatlarinin gelmis oldugu durum neticesinde, ne oldugunu bilmedigimiz seyleri tuketme zorunlulugunda ve ciddi bir hastalik, saglik sorunu yasayabilirler ileride. protein alimi yerlerde, saglikli taze sebze meyve cok uzak. tamamen karbonhidrata bagli beslenme ne olacak?

  icinde oldugumuz durumun ileride yol acacagi etkileri henuz hic dusunmuyor, hatta tartismiyoruz bile
 • sektöre göre değişen gerçek.

  birleşme satın alma sektöründe eleman açığı varken kredi ile ilgili finans kolları topun ağzındadır.