şükela:  tümü | bugün
  • cumhurbaşkanlığı adaylığı için yarışan adayların , içinde bulunduğumuz ekonomik krizin ve bununla birlikte iktidara gelindiği zaman karşılaşılacak sorunların kendilerinden değil de akp'den kalma bir enkaz olacağının anlatılması gerekiyor.

yoksa, akp iktidardan gider de, yeni gelen yönetim krizi kucağında bomba olarak bulursa bunu halka anlatamaz ve en yakında secimde akp iktidardan gitmeyecek şekilde kok salar.

not: başlık daha farklı ve güzel bir sekil alabilir , yardımcı olanlar başlığı oraya yönlendirebilir.
  • ülkenin en büyük, en çok okunan ekonomistleri "domates tarladan soframıza gelene kadar fiyatı 20 kat artıyor" veya "arge ve teknolojiye yapılan yatırımlar sayesinde dördüncü sanayi devrimini yakalayacağız" kafasındayken önceliğimiz halka ekonomi anlatmaktan ziyade bir ekonomi anlayışı oturtmak olmalı.

bugün profesör ünvanlı adamlar bile "ama oradan da maaş alanlar var" zırvasına bir türlü akıl erdiremiyorken halka bir sik anlatılamaz. çünkü ortada anlatılacak, aktarılacak bir bilgelik yok.

alman, ingiliz, iskoç ve fransız iktisatçılara bakın 18 ve 19. yüzyıllardan. hepsi değerin ne olduğunu, nereden geldiğini anlamaya çalışmışlar. kendilerince bir şeyler de tutturmuşlar ve işin aslı yüzeyde çok farklı görünseler de temelde hepsi çok benzer şeylere vurgu yapmış. tabii bize o dönemden kalan x yapısalcıydı, y kurumsalcıydı, z işlevselciydi ve 15. marksist enternasyonalda engels kahverengi pantul giymişti olduğu için bir sik anlama ihtimalimiz de ortadan kalkıyor.

bugün iktisat bölümünden mezun 10 öğrencinin 9'unun aklında herhangi bir imge canlanmıyor neden para basarak krizden kurtulamayacağımıza dair. hepsi sorsanız işte enflasyon, piyasadaki türk parası falan bir şeyler zırvalar ama ciddiyetli bir cevabı mezunların yüzde onu bile zor verir. benzer şekilde gidin sosyoloji mezunlarına sosyalizm ve kapitalizmin ne bok olduğunu sorun, "yani işte şey üretim araçlarının herkese dağıtılması gibi yani" sığlığının ötesine geçemezler.

bugün ülkede ekonomi bilen insan yok. ciddi ciddi oradaki faizi artırıp buradaki vergiyi azaltıp bir sik yapılabileceğini sanıyorlar. borsamız yükseliyor bu iyiye işaret, dolar kırılma noktasına geldi, altın rezervlerinde bir sik oldu, repo değer kazandı vs gibi dandik ve yüzeysel analizlerin ötesinde ekonomi bilen insan yok. bunu dediğimde kimi önerdilerse okudum, yazdıklarına göz attım hepsi ciddi ciddi tam bu kafada.

yapmamız gereken bir değer algısı oturtmak. toplumda hangi iş kolundan kaç kişinin olması gerektiğine dair kafa yormak. stratejik yatırımın iha değil domates ve buğday olduğunu anlamak. hangi tip devlet olduğumuzu çözmek. yeteneklerimizi, artılarımızı-eksilerimizi tespit etmek. neden bu kadar üniversite olduğunu sorgulamak. yoksa daha çok şaşırırız 25 milyon öğrencimiz varken genç nüfustan neden bir sik olmadığına.
  • acilen cumhurbaşkanı adaylarının el atması gereken konu!