şükela:  tümü | bugün
 • 15 senede çürüdük. türkiye toplumu hiç bir dönem bu dönemdeki kadar çürümedi.

  düşünün ki bu halk 90larda jet skiye biniyor diye tansu çiller'in oğlunu tartışıyordu. bir garip geliyordu o zenginlik, o imkanlar.

  şimdikilerin zenginliğinin yanında o günün siyasetçilerinin zenginliği ne ki?

  artık rüşvet diye bir şeyi tartışmıyoruz bile. o günlerde her akşam istisnasız her akşam medya bir rüşvet haberi veriyordu.

  o günlerde her akşam mutlaka kara para aklama ile ilgili haberler veriliyordu.

  şimdi yok mu? allahı var.
  ne değişti peki? halkımız çürüdü. çalıyor ama yapıyor diye bir şey çıktı başımıza. taksiye biniyorsun diyor ki bal tutan parmağını yalar. yapma ya? böyle ahlaksız bir şey olabilir mi?

  yıllarca dedik ki mezhepçilik yapmayın. kişisel dertlerinize ülkeyi karıştırmayın.

  ne yaptınız? ortadoğu'da bir tane ülke kalmadı kavga etmediğimiz. türk şirketler mısır'dan lübnan'dan cezayir'den fas'dan rusya'dan her bir bok yerden çekildi.

  çünkü mezhepçilik yaptık. çünkü din diye tutturduk. çünkü osmanlı diye bir hayaletin yavaş yavaş bitmiş, bittiğinde de ülkeye yüklü bir borç bırakmış bir hayaletin peşine düştük.

  şimdi bir güzel batıyoruz.
  satacak bir şey kalmadı.
  ellerinde ne var? vergi. başka da bir bok yok.
  ne üretiyoruz da kime ne satacağız?
  bu ahlaksız ülkede bir şey üretilebilir mi?

  bu ülke insanı bir lokma ekmeğe muhtaç hale gelmez belki ama yoksullaşacak. yoksullaşmalı da. çünkü başkasının ... gerdeğe girdik. olmayan parayla hava yaptık. çocuklarımızı, torunlarımızı borçlandırdık.

  ne sanıyordunuz? demokrasinin içine edeceksin, hukuk diye bir şey bırakmayacaksın, ülkeyi kamplaştıracaksın, gazetelere çökeceksin, bankalara çökeceksin. ama her şey iyi olacak bok olur.

  anlayın türkiye'de 20 milyon muhalif var. bunlar ne ölecek, ne ortadan kaybolacak.

  türkiye'nin üstünde uzlaştığı kaba saba davranmayan, yıkıcı davranmayan bir insana ihtiyacı var. aksi halde gün geçtikçe kötüye gideceğiz.

  bu ekonomik kriz belki bizim ahmak halkımıza çıkarlarının nereden geçtiğini hatırlatır.

  şunu da bilin bu adam kaldığı sürece insanlar her geçen gün daha az tüketecek haberiniz olsun. hem benim paramı al, hem beni sik. bitti o günler. aklınıza başınıza alın.