şükela:  tümü | bugün soru sor
  • tamamen serbest piyasadan yana olan, devletin müdahalesine karşı olan ekonomi anlayışıdır. (bkz: laissez faire)
  • kesinlikle ve kesinlikle akp tarafindan benimsenmemistir. akp'nin ekonomik gorusu devlet destekli kapitalizm, islami kapitalizm, merkantilizm karisimi bir seyler.

    liberalizmin sadece ekonomik yonunu benimsemek de hem pratik, hem teorik olarak sacma. pratik olarak iktisadi ozgurluklere sahip olan bireylerin siyasal ozgurlukleri de facto olarak elde edebilecegini varsaymak bana cok mantikli gelmiyor. teorik olarak sacmaligi ise ahlaki sorunlara dayaniyor. mesela kapitalizmin daha etkin bir iktisadi sistem oldugunu ama liberalizmin yetersiz bir siyasal ideoloji oldugunu dusunen bir faydaci dusunelim. faydaci olmazsa zaten cok buyuk sicis var, deontolojik bir yaklasimda boyle bir ayrim herhalde imkansiz otesi. neyse tanimladigim faydaci iktisadi ortam ile siyasal ortam arasinda niye bir ayrima gidebilir ki? ayni kurallari siyasete veya iktisata uygulamak bence cok sey degistirmez. liberalizm bir operation'sa mesela, atiyorum number theory'de toplama olsa, set theory'de union olur. ayni sey iste. iktisatta bireyin avantajli, siyasette avantajsiz oldugu bir durum dusunemedim acikcasi.
  • (bkz: serbest piyasa kapitalizmi), ya da medeniyetin korunması ve gelişmesi için zorunlu sistem.

    insanlar özellikle iktisadi disiplinleri sevmez ve liberaller sıklıkla ilerlemenin ekonomik yönünün önemini abartmakla suçlanırlar. fakat, liberallerin her şeyin iktisadi hedeflere hizmet etmesini istedikleri ve diğer yanları görmedikleri söylenirse bu bir yanlış anlamadır.
    kesin konuşmak gerekirse, hiçbir nihai amaç iktisadi değildir ve peşinden gittiğimiz sözde iktisadi amaçlar en fazla; nihayetinde gayrı-iktisadi olan amaçlar için başkalarına nasıl hizmet edeceğimizi söyleyen aracı amaçlardır.