• birey veya yiginlarin, bagimsiz ve ozgur ya$ayabilmeleri icin gerekli on ko$ul. ozellikle "ab surecindeki turkiyemiz" ve "sosyal ya$amin parcasi olan kadin" konusundaki gercek problem.
    allahim dantel mi oluyorum.
  • kadınların, bir erkeğin yüreğini kazanmadan önce kazanması gereken özgürlük biçimi*
  • bir nevi (bkz: ekonomik bağımsızlık)...
  • çalışmaya başlayıp da tez vakitte bu defa da patronunun kölesi olduğunu anlayınca, kişiye "allahım anamın babamın dizi dibinde oturaydım da hayırlı kısmeti beklerken cımbızımla oynaşıp, çekirdeğimi çıtlataydım" dedirten büyük bir kandırmaca. küçük kızları vahşi kapitalizmin ağına düşürmek için hazırlanmış bir tuzak.
  • maddiyatı tek başına kazanabilme hürrüyetini elinde bulundurma.
  • kesinlikle erkek uydurmasi bisi bu. simdi evde bizden acilan koltuga serilip aksama ne yersin diye soruyorlar modern erkek ayagiyla. hayir bi de nasil gaza gelmekse bu, ben sana bakarim diyen erkege bi kafa kol girmedigimiz kaliyo.
  • bir insanın ekonomik özgürlüğünü eline almış olması, o kişiyi ille de kapitalizmin yeni kölesi yapmaz. insan zaten kapitalist bir sistemin içinde her zaman köledir, parasını kendi de kazansa, başkasından da alsa...

ekonomik özgürlüğünü eline almış kişi, elindeki yeter miktardaki ya da düzenli akışa sahip parayla ne yapacağına kendi karar veren kişidir.

ailesinin yanında daha fazla kalamayacağını anlayan bir genç insan, ekonomik özgürlüğü varsa kendi hayatını kurmak için girişimlerde bulunabilir.

çalıştığı şirkette emir aldığı insanlardan hatta emir almaktan artık bıkmış bir kişi ekonomik özgürlüğü varsa kendi işine bakabilir.

genç yaşta sevmediği biriyle evlendirilmiş bir kadın, ekonomik özgürlüğü olsa çekip gidebilir ve başka bir hayata yeniden başlayabilir.

ekonomik özgürlük denen şeye ekonomi üzerine kurulmuş sistemlerde ihtiyaç vardır zaten.
  • ne acıdır ki.. bunu elde edebilmek için çalışmanın kölesi olmak gerekir..
    (ara: *in efendisi olmak için *nin kölesi olmak)
  • bunu kazanmak için ya siz birilerini sömürmek zorundasınız, veya başka insanları sömüren bir ülkede yaşıyor olmanız gerekir. şu anki dünya düzeninde 3. bir seçenek yok.
hesabın var mı? giriş yap