şükela:  tümü | bugün
  • bileşik faiz

albert einstein: "bileşik faiz dünyanın 8. harikasıdır. onu anlayan kazanır, anlamayan öder"
  • ekonomi insan vücuduna benzer;
    vücudumuzun fit ve sağlıklı kalabilmesi için, az yersin çok spor yaparsın.
    ekonomi iyi olsun derseniz, az harcarsınız çok üretirsiniz.

ilkokul 2 seviyesi gibi ama son derece doğru önermedir.
  • alacakla borç ödenmez.
  • geliriniz giderinizi anca karşılıyorsa yarağı yersiniz, kural budur.kişiler içinde devletler. içinde bu böyledir. misal almanya’nın vergi gelirleri giderlerinin belki de 100 katı fazladır amk adamların gideri yokki,savunma gideri yok, alt yapı gideri yok ,askeri harcaması yok zaten doğru dürüst askeri yok, her sene 250 milyar euro fazla veriyor bütçeleri, düşünün işte ben 20 yıl önce kazandığım paradan belki 400 euro fazla kazanıyorum şu an , tek ben değil toplumun yarısından fazlası böyle, adamlar bu zenginlikte hala öküz gibi vergi almayı sürdürüyorlar,benim çıkiş param 20 bin euro ödediğim vergi 6500 euro yani elime geçen 13 500 euro.diktiğimin ülkesi sanki benle beraber çalıştı senin ne hakkın var o kadar vergi almaya o paradan ama işte bu adamlar bu yüzden bu kadar zenginler , bizde ancak böyle bıdı bıdı edip duruyoruz.
  • birileri çalışır, biriktirir , başka birileri birikmişi yer. bu kadar basittir.
  • ekonomide hiçbir şey mutlak fayda veya zarar sağlamaz; ekonomi bedel ödeme sanatıdır.
  • borç, borçla ödenmez.
  • başlıkta yazarın bahsettiği olguyla ilgili olarak daha detaylı bilgi için:
    (bkz: kendi kendini gerçekleştiren kehanet)