şükela:  tümü | bugün
  • bazı (bkz: froll) 'lerin döviz kuru ve peynir zeytin fiyatları üzerinden cahilleri kandırmak üzere söylediği yalandır. başlamadan önce, bir ülkenin battığı veya çıktığı ancak bilimsel yöntemlerle yani makro ekonomik verilerle görülebilir diyelim ve şunu; (#77013239) buraya bir bırakalım. gelelim makro ekonomik verilere ; (hatta bu verileri daha anlamlı hale getirebilmek için gerçekten batan bir ülkedeki gidişat ile kıyaslayalım : mesela yunanistan batarken bu veriler nasıl değişmiş görelim)

1) öncelikle kişi başına düşen milli gelire bakalım. buyrun ; yunanistan türkiye

görüldüğü 2008 krizi ile yunanistan 'daki kişi başına düşen milli gelir yarıya düşmüştür. türkiye 'de ise ak parti döneminde kişi başına düşen milli gelir 3 katına çıkmıştır. bu büyük başarıya rağmen halen daha yunanistan 'ı yakalayamamış olmamız ise türkiye 'nin önceden ne kadar kötü yönetildiğinin en büyük kanıtıdır.

2) gsmh 'si 194 milyar dolar olan yunanistan 'ın dış borcu 506 milyar dolar. gsmh 'si 857 milyar dolar olan türkiye 'nin ise dış borcu 429 milyar dolar. .

ak parti iktidara geldiğinde türkiye 'nin gsmh 'si 200 milyar dolar civarındaydı. yani türkiye 'nin gsmh 'si tam tamına 4 kat artmış. (gsmh bir ülkenin büyüklüğünü gösteren en önemli makro ekonomik verilerin başındadır)

3) batan bir ekonomide ne olur? işletmeler kapanır ve işsizlik oluşur. buyrun yunanistan 'da ki durum. 2008 'deki krizden sonra grafikte meydana gelen yükseliş ortada. batan tüm ülkelerde işsizlik fırlar. (grafikteki max. butonuna tıklayın)

peki türkiye 'de böyle bir durum var mı? tabii ki batma gibi bir durum olmadığı için yok !

4) bir diğer önemli gösterge de büyüme rakamları. batan bir ülkede büyüme olmaz. tam tersine eksi yönde büyüme rakamları olur. 2008 'den sonra yunanistan 'ın büyüme değerinin sıfırın altında olması da bunu ispatlar nitelikte. (grafikteki max. butonuna tıklayın)

oysa ak parti döneminde türkiye sadece bir kez (2009 yılı) 0'ın altına düşmüş. onun dışındaki yıllarda ise tüm dünyada ilk 3 sırada bir büyüme rakamı yakalamış.

evet...sanırım kısaca "gerçekten" batan bir ülkede ekonomik verilerin seyri ile türkiye 'nin ekonomik verilerin seyri hakkında kısa bir projeksiyon yapabildim. eğer froll 'ler buraya doluşur da 3 kuruşluk bilgileri ile yalan yanlış şeyler yazarsa, madde sayısını arttırabilirim ve tezlerini çürütebilirim.

çünkü türkiye ekonomisi, batmaktan çok uzak, aksine yükselen bir ekonomidir.

bonus : ekonomisi batan bir ülke daha 1 ay önce yüksek teknoloji projelerine 135 milyar tl. ve daha birkaç gün önce emeklilerine 24 milyar tl. ikramiye açıklamış ülke mi?
  • vermeyince mabut *, neylesin mahmut
  • başlığı açan yazara bir soru sorup kenara çekiliyorum.

- hiç bir şeyi sorgulamayacağım ve her şeyi doğru kabul edip, şu soruyu cevaplamanızı isteyeceğim.

" 2018 yılı içinde ödememiz gereken 241 milyar dolar borcu nasıl ödemeyi düşünüyorsunuz?"

mahfi hoca da sormuş, buyrun.
  • bu başlığı açan salak adamın, cari açık yada enflasyon konusunda hiç bir fikri yok. kaldı ki türkiye 2018 itibari ile 2008 de ele geçirdiği ekonomik altın çağı çarçur ettiği için stagflasyon yaşaması muhtemel. batan ülkede büyüme olmaz demişte geri zekalı kardeşim enflasyon olan her yerde büyüme mecburidir. ama ne yazıkki artık yani 2018 in 2. yarısı için konuşursak büyüme de duracak. işyerleri kapanması lazım demişin de onlarda ohal den sonra teker teker patlayacak. kişibaşı gelir artınca simetrik olarak kişi başı gider de artıyor geri zekalı kardeşim. yani şu kadar diyim sana : hükümet batmamak için karapara'dan medet umacak duruma geldi. (bkz: varlık barışı)

edit : o bahsedilen kamu değil özel sektör borcu akp nin suçu nedir dediğin borcun yarıdan fazlası bankaların borcu. zaten tahminimiz bankalar batınca bizde batacaz.
  • (bkz: küreselci) ve yorumları tamamen siyasi olan mahfi eğilmez 'in zırvalarını paylaşanları göstermiştir.

o 241 milyar dolar dediğin borç ağırlıklı olarak özel sektörün borcu. sanki akp hükümeti dışarıdan borç almış gibi yansıtmak doğru değil. büyüyen her ülkede borçlar artar.

borç yok - büyüme yok ---> komünist ülke
    borç yok - büyüme var ----> böyle birşey tarihte görülmedi
    borç var - büyüme yok ----> eski türkiye
    borç var - büyüme var ----> normalde olan

edit : froll 'ler yavaş yavaş yola gelmeye başladı. zeytin fiyatlarından, "şöyle olacak" "böyle olacak" tarzı müneccim moduna geçiş yapmışlar :))
  • ben halkım kardeşim. peynir-zeytin üzerinden ve kur üzerinden değerlendiririm var mi? dış borç, cari açık vs. bir kenara bırakıyorum. peynir zeytin yiyemiyorsam ve her şeyi ithal eder hale geldiğimiz için kur da beni bu denli etkiliyorsa eğer bana orda sayfalarca savunma kasma.
  • kurban zamanı sırbistan ve vb. ülkelerin hayvanlarını kullanacakların ehonomi çohhh eyii diye hala entry girmesi...
  • okumadım bile, çomar serzenişidir.