şükela:  tümü | bugün
  • şaka maka derken muharrem ince cumhurbaşkanlığına doğru gidiyor, ciddi ciddi ekonomik kriz başladı. ekonomik kriz başladı ama şu an sadece öncü rüzgarları hissedilmekte, ekonomik kasırganın merkezi önümüzdeki yılda üstümüzden geçecek. erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi ortaya attığı saçma sapan vaatleri, kırdığı potları bir de bu açıdan değerlendirmeli; erdoğan sanki cumhurbaşkanlığını önümüzdeki dönem için istemiyor gibi. ekonomik kasırga ülkenin üstünden geçerken ülkenin başında olmak istemiyor erdoğan. 16 yıldır yapılan ekonomik yanlışların faturasını önümüzdeki dönem ülkenin başında kim (erdoğan dışında) olursa o ödeyecek. o kişi de muhtemelen siyasetten silinecek ve erdoğan kurtarıcı gibi kahraman gibi %70-%80 oranla tekrar cumhurbaşkanı olarak seçilecek.
  • erdoğan tekrar gelirse herşey düzelecek zannetmek.
  • eğer baş edemeyecekse aday olmasın zaten. böyle bir bahane hiçbir aday için kabul edilemez.
  • böyle bir kaygıyı herkes taşıyor. muharrem ince'nin kendisi de taşıyor.

esenyurt mitinginde erdoğan'ın bilinçli olarak seçimi kendisine kazandırmaya çalıştığını düşünmeye başladığını söyledi. hatta ekonominin kötü gidişatının da onun başına kalmasını düşünüyor olabileceklerini söyledi. ardından ise "merak etmeyin, çok profesyonel bir ekiple geliyorum, biz bu işin altından kalkarız. gönül rahatlığıyla oyunuzu bana verebilirsiniz" dedi.

muharrem başkan her şeyin farkında. gereken neyse onu yapacaktır diye ümit ediyorum.
  • ekonomi patlak olduğu kadar patlak, erdoğan'ın elinde patlar ancak ince ya da akşener gibi yeni bir kanda güven ortamı oluşacaktır. bu açıdan saçma bir önerme.

ekonomi kümülatif bir şekilde kötüye gidiyor, bu sene yediğimiz hurmalar, iki gün sonra tırmalıyor. ancak düşüncem, kendisinin varlığında durum bir yıldan uzun vadede bugünden daha kötüye gelemez.

en kötü olasılıkta ekonominin ilk yıl zorlanması doğaldır ancak bu durumda dahi felaket senaryosu beklemiyorum. genel olarak düşüncem ise, birkaç ay içinde ekonomik güven ortamının sağlanacağı ve bu süreçte kaçırılan sıcak paranın ülkeye geri dönmesiyle kısa vadede döviz dengemizde rahat rahat nefes alabilir hale geleceğimizdir.

bundan gayrısı da, muharrem ince'nin varlığıyla değil, kendisinin ekonomik programının getirileriyle şekillenecektir. ancak, ince salt varlığıyla bahsettiğim güven ortamını oluşturacaktır.
  • ülkenin birilerinin elinde patlamasından iyidir.
  • satılacak özelleştirilecek bir şey kalmadı. bundan sora eğer aynı iktidar devam ederse satılacak bir tek ülke toprağı kaldı. eğer onlarda satılmaya başlarsa kitlesinin cevabı; zaten fazlaydı olacak.
    ekonomi zaten patlamış 99 a 1 fazla gelmez.
  • cumhurbaşkanı olamayacağı için gerçekleşmeyecek patlamadır.
  • bir sonraki seçimde erdoğan'ın en az %60 ile seçilmesine neden olacak ihtimaldir.
  • ekonomi patlamayacak arkadaşlar sakin olun, hep beraber kurtaracağız bu ülkeyi.