• kredi kartı ekstresinin 1500 tl altına düşmemesi. yapılan harcamalar 3 kişilik ailenin aylık mutfak gideridir. kart ile sadece gıda harcamaları yapıldığı için geçen yıla göre analiz yaptığımda, geçen yıl mutfağa giren ürün daha fazla olmasına rağmen 2018 nisan ekstresi 600 lira civarlarında. (+ dışarıda yemek yenmiş hali). artış neredeyse 30% - 40%. maaşa geçen yıl yapılan zam 8%.

geçenlerde hanım türlü yapalım dedi. patlıcanın kilosu 13 tl idi. 1 patlıcana 2,74 tl para ödedim. çok zoruma gitti.

alınan patlıcan etiket tutarı ~ eksiup

esnek hesapta her ay eksiye düşüyoruz. ev kredisi, aidat, dask, zorunlu hayat sigortası, faturalar ve daha niceleri.

neyseki arabayı zamanında sattım da vergisinden, sigortasından, benzin parasından, bakım masraflarından kurtuldum.

youtube kanallarında artık ekonomistlerin, analistlerin popüler olması diğer göstergesi.

özet geçmem gerekirse, memleketin hali ortada. akp iktidarı sağ olsun bu yaşımda ekonomi hakkında akademik düzeyde bilgi sahibi oldum. kimyager oldum (bkz: evde rakı nasıl yapılır), nasıl tütün sarılır onu öğrendim. eminim ki yakında sadece fotosentez yaparak hayatımıza devam edeceğiz.

edit: patlıcan fiyatı için ekran görüntüsü yüklenmiştir.
  • aliexpress’ten alışveriş yapmaya korkar olmak bunun önemli bir göstergesidir

bunlar da iyi günlerimizmiş meğer.
  • yoğun çalışan biriyim tatillerim sadece 2 bayram bunlarında uzun olması işime gelir telefon uzunca çalmaz kafayı dinler hatta mümkün olduğunca yurtdışı çıkarım avrupa-uzakdoğu farketmezdi artık bunlar hayal oldu şuan sadece hayatımı idame ettirip tatil planı yapamaz oldum
  • fuzuli para harcama üstadı babamın (anlatsam roman olur) pazardan sadece çilek ve patates alarak dönüp, üstüne bir de "pazara çıkılmaz artık bu ne ya!" diye şikayet etmesi. hem cebimizdeki paranın azaldığına, hem de pazardaki fiyatların "babamın bile" gözüne gelecek kadar yüksek olduğuna delalettir. benim için s.çtığımızın göstergesi bir durumdur.
  • (bkz: alım gücü)
  • benim etrafımdaki insanları pek etkilemiyor galiba bu kriz. kimisi arabasını daha iyi markayla değiştirmek için ne almalıyım diye düşünüyor, kimisi yazlığındaki parke ve dekoru yenileyiceğim diyor, kimisi otoparklı ve güvenlikli daireye geçeceğini söylüyor. ben decathlon’dan giyinmeye başladım; benlen aynı maaşı alan adamlar hala skechers, northface giyiyor iphone kullanıyor aq.
    10 dairelik yan binanın inşaatı yeni bitti, hayatta satamaz bu krizde çakal mütahit oh olsun dedim. 2 ayda bütün daireler doldu aq. etrafınıza biraz daha dikkatli bakın ne dediğimi anlıyacaksınız. valla bu ülkede tuhaf şeyler dönüyor.
  • migros money club ile sanal marketten yaptığım alışverişlerin maile gelen sipariş bilgilerini ayrı bir klasöre kaydediyorum. 4 kişilik çekirdek aileyiz . son yılın enflasyonu benim sürekli aldığım ürünlere göre göre yaklaşık %35. arabam yok benzin vs nedir durum tam hakim değilim . ancak bu yıl geçen yıla nazaran daha fazla etiket fiyatlarını incelerken buluyorum kendimi.arti migrostan daha çok a101 bim ve toptancılara gidiyorum.sonraki durak neresi allah kerim
  • mevcut işinden istifa edememek
  • artık istediğin zaman sigara keyfi yapamamak ara sıra keyiften içebilmek.
  • günlük yaşamın sıkıcılığından birazcık olsun sıyrılabilmek için yapmak isteyip de yapamadıklarının neden olduğu mutsuzluk.

gelecek kaygısı yüzünden oluşan uykusuzluğun sebep olduğu zihinsel bulantı.
hesabın var mı? giriş yap