şükela:  tümü | bugün
 • al sana ne radikal ne zirtriyet.

  http://mobile.nytimes.com/…ed-turkey.html?referrer=

  he amk bunlarda paralel herkes bize dusman. dis mihrak. faiz lobisi. rabia.
 • 900 tl ile götünü zor kurtaran esenler akplisinin inanmayacağıdır.

  garibim hala almanya bizi kıskanıyor kafasında.
 • 30 ocak 2014 tarihli new york times köşesinden derlenmiş başlıktır. yazının orijinalini alttaki linkte bulabilirsiniz;

  http://www.nytimes.com/…g-troubled-turkey.html?_r=0

  paul krugman yazısının ilk paragrafında "true, the direct global spillovers from turkey, with its los angeles-sized economy, won’t be large." cümlesini kullanmış, tercümesi ise hürriyet'in sayfasında yer alıyor zaten.

  belirtmek istediğim hususa gelelim şimdi. amerikan ekonomistin gdp'leri aldığı kaynak olan amerika için bureau of economical analysis isimli amerikan ekonomi bakanlığına bağlı kuruluşun analizleri;

  http://www.bea.gov/…etro/2013/pdf/gdp_metro0913.pdf

  ctrl f yapılıp los angeles yazıldığında linkini görebileceğiniz belgede, krugman'ın aslında "los angeles-long beach-anaheim" toplamından bahsettiğini görüyoruz. klasik bir los angeles county sınırından geniş alan. 2012 verileri 765759 milyon dolar'mış.

  türkiye'nin gdp'sinin bulunduğu kaynak ise;
  http://www.tradingeconomics.com/turkey/gdp

  2012 verileri gdp'mizin 789,3 milyar dolar olduğunu göstermekte.

  -------------

  buna ek olarak california'nın 2012 tarihli gdp'si 1958904 milyon dolar iken bu veri kendisini dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına sokuyor, kanada'dan hemen önce yer alarak.

  http://en.wikipedia.org/…countries_by_gdp_(nominal)

  --------

  edit: birim hataları düzeltildi... zaten linklere bakarsanız bir şekilde anlarsınız.
 • yalan falan değil gayet doğru bir ifadedir:

  alın bu türkiye ekonomisinin büyüklüğü:
  https://www.google.com/#q=turkey+gdp
  bu da los angeles'ın büyüklüğü:
  http://www.brookings.edu/…tentraits/los_angeles.pdf

  yani los angeles ekonomisi türkiye'nin toplam ekonomisine eşit. abd'nin bir şehri türkiye'nin tamamına eşit. üstelik los angeles'ın nüfusu türkiye'nin 6'da biri sadece. (ki bu da demektir ki los angeles'te yaşayan insanların refah düzeyi türkiye'dekilerden ortalama 6 kat fazla)

  bu arada merak ederseniz, bu da abd'nin ekonomik büyüklüğü:
  https://www.google.com/#q=us+gdp
 • aynı zamanda ekonomisi new york city'den ve tokyo'dan daha küçük olan türkiye'dir. tokyo ve new york city türkiye'nin tamamından daha büyük.
 • nytimes'ı gören ak trollerin beyninin loblarını kaybettiği yazıda geçen bir benzetme.

  tayyar dedi diye en büyük biziz değil mi dünyada amk? en büyük rakip almanya ama bizi engelliyor değil mi bu faiz lobileri, okyanus ötesi falan. inanın ak gençler, inanmaya da devam edinç

  amk herif kurgu film çekip marsa gittik dese; bu yüzde 46'nın tamamı inanır bu adama. öyle bir durumda da gerçekleri okuyunca böle bi kanları çekiliyor bu tiplerin.

  hayır ne bekleniyordu ki; 12 yıldır taşıma su ile değirmen döndüren ülkenin; 1 marmaray yaptı diye süper güç olduğunu mu?

  bi siktirin gidin amk.
 • şu listeye göre ekonomisi 50 eyaletin 47'sinden büyük ülkedir.

  http://en.wikipedia.org/…list_of_u.s._states_by_gdp

  hatta ekonomisi, amerika'nın 50 eyaletinin 15'inin toplamından büyük ülkedir.
 • ihracatta rekor kırmışız lan diyen asgari ücretli alan akp'linin umuru olmaz. zaten kırdığı rekorda en büyük kalem otomotiv, sadece işçiliğini montajını yaptığın uzakdoğu ve ab ürünleri. gel de anlat.
 • akp iktidarında ekonominin aslında çok da büyümemiş olduğu, dünya milletlerinin bizi çekemezlik içinde olmadığı gibi gerçekleri ortaya koymak insanların kafasında iktidarı korumak ve dışarıdan gelecek her türlü etkiyi reddetme refleksini bertaraf etmek amacıyla yazılmış bu tür entrylerin altında üzülerek hep aynı yorumları görüyorum.

  yok bazılarını sevindirmiştir, yok yabancı hayranlarını ortaya koymuştur gibi ortaya sürülen argümanla hiç bir alakası olmayan laf-ı güzaf. adam diyor ki; o yere göğe sığdıramadığınız çok güzel giden ekomomimiz amerika'da bir şehir kadar anca ediyor. beriki soruyor, diyor ki pensilvanyadan mı geldi bu bilgi. yok amk ananın amından geldi! (bkz: straw man)

  ya ne zaman vazgeçeceksiniz bu savunma refleksinden? ne zaman kafanızı soktuğunuz kumdan çıkartacaksınız? allah aşkına ne zaman daha iyiyi isteyeceksiniz? ne zaman gelecek nesillerin hayatını gaspetmekten ar edeceksiniz?