• (bkz: emeğe saygı)
    adam hiç üşenmeden yazmış. vallahi tebrikler.
  • ben şöyle düşündüm. sizin ile paylaşmak istiyorum. tek yol olduğunu düşünüyorum. lütfen sonuna kadar okuyunuz.

arkadaşlar ortada bir yangın var. bu yangın su ile sönecek bir yangın değil, petrol yangını bu. buna köpükle müdahale lazım.

ne yapacak. ben olsam ne yaparım açıkcası. 10 milyar dolar şakkadak satarım, şaşırır millet, hiç beklemedikleri bir hareket, niye satıyor nasıl satıyor, hani rezervleri küçüktü diyecekler demek ki rezervleri varmış diyecekler. normal şartlarda.

dolar mutlaka düşecektir.

herkes dicekti, biraz yavaş düşürecekler, merkez bankasının pili düşecek diyecekler. arkadan bir 10 milyar dolar daha satarım. 20. yetmedi bir 10 daha satarım. biter o zaman, çil yavrusu gibi dağılırlar bak ben size söyleyeyim.

merkez bankası böyle yaparak ne elde eder biliyor musunuz? 3.50den dolarlarını satar mı? satar. 3.20'ye düşünce de alır. dünyanın parasını kazanır. yani.

yani bunları ben ya.

yapısal reformlara tamam. evet. ama yapısal reformların başlaması için evvela zeminin hazırlanması lazım. şu anda zemin hazır değil. zeminin hazırlanması için merkez bankasının piyasalara sert müdahale yapması lazım. 10, 10, 10 ; 30 satınca ne olur biliyor musunuz? şu anda vatandaşın bankada 80 milyar doları var, 93 milyar dolar da kurumsal para var. çok yüksek bir rakam. 173 milyar dolar para var. çok büyük bir güç.

hayır, rezervler bilinirse bilinsin, önemli değil.

mb böyle müdahale edince ne olur biliyor musunuz? dolar taaak aşağı düşer. 3.30 3.20 olur 3 liraya kadar düşer dolar, bakın ben size söyleyeyim. o zaman ne olur biliyor musun düşerken? herkes paniğe kapılır, eyvah derler, treni kaçırıyoruz, ne yapalım, biz de satalım derler. onlar da satınca iştirak edince vooop 2.9 2.85 e kadar düşer.

niye olmasın? olur. buz gibi olur. profesörlere göre olmaz. ben size söyleyeyim. biz yaşamadık bu olayları ilk defa yaşıyoruz, bu ilk, böyle bir operasyon ilk defa yapılıyor.

faiz lobisi bizi tuzağa düşürdü.
  • yanaşın açıklıyorum.

bağcılardan esenlere dev bir köprü yaptırıyoruz cengiz inşaata, günde 1 milyar araç geçiş garantisi veriyoruz, her sene tüm bütçeyi cengiz'e aktarıyoruz.

nasıl plan?
    tezahürata gerek yok, şu an yapılanın az değişiği.
  • (bkz: istanbul narkotik şube müdürlüğü)

arkadaşı alalım , bir insan üretmeden bu kadar detaya hakim olamaz*
  • (bkz: ehonomi bey diyeceksiniz)

akılcı bir bir plan, bunu uygulayacak yetkililer (sadece plan yetmez, reaksiyonlar da önemli) ve güçlü halk iradesi ekonomiyi düzeltebilir. bu üçlü ile başarılamayacak şey yoktur ülkeler çapında. ama bak çap diyorum. bu çapsızlarla olmaz o iş.
  • bana sorarsan hiç birşey üretmeden yaşayan ve üretilenden pay alan din adamlarının birçoğunu çalışmaya zorlayarak olabilir.
  • ülkedeki tüm suriyelileri memleketlerine göndermekle başlanabilecek yoldur.
  • 1) katma değeri yüksek üretim
    2) ihracat

bunları yapamıyorsan yapan ülkelerin köpeği olursun.
  • tek yolu var o da üretimdir.
  • önce adaleti ve demokrasiyi düzelteceksin, sonra kalkınma hamlelerine girişeceksin. sonra ekonominin düzelmesini bekleyebilirsin. 3 alanda da hiç bir hamle yok. kalkınma filan demeyin hiç bir yapısal değişiklik yok. yandaşa hortumlanan para betona gömülüyor ordan da kayyuma devroluyor.
hesabın var mı? giriş yap