şükela:  tümü | bugün soru sor
 • imam hatipler kapatılsın bak nasıl düzeliyor.
 • itibardan(!) tasarruf yapılsın.
  saray'ın elektriği suyu şusu busu tonla para gidiyor.
 • faizler düsürülsün, enflasyon da kendiliginden düsecektir.
  merkez bankasinin kendi kafasina göre takilmasi engellensin, ciddi ekonomik kararlar halk oyuna sunulsun.
  borclarimizi ödemeye yetecek kadar para basilsin.
  insaat sirketleri ülke ekonomisinin motorudur, büyük ölcekli projelere agirlik verilsin, gerekirse sehirler ve sehirler arasi yollar yikilip yeniden yapilsin.
  ülkeden döviz kacirilmasi engellensin, bankalardaki döviz hesaplarinda 1000 usd ve üzeri hareketler yapmak izne tabi olsun.
 • legalize it
 • bakin surada anlatmistim:

  (bkz: #28533321)
 • 1. kamu ihale kanunu avrupa standartlarina getirilsin.

  2. tum hakedislerin odemesi suresiz olarak durdurulsun, bir komisyon tarafindan incelendikten sonra peyderpey odeme.

  3. terorle mucadele kanununun benzeri "yolsuzlukla mucadele kanunu" cikarilsin. yolsuzluk suclarinin cezasinin alt ve ust sinirlari iki katina cikarilsin. ve ozel yetkili yolsuzluk mahekemeleri acilmali.

  4. tum tesvikler suresiz olarak devre disi. yeni bir tesvik plani sadece ve sadece tarim ve imalat sanayiini kapsayacak sekilde yeniden duzenleme.

  5. kapsamli bir vergi reformu. ancak tek seferde yapilamaz sistem kilitlenir. (bu basli basina bir kitap yazacak kadar derin bir konu ama anladiniz ne demek istedigimi)

  6. merkez bankasi baskani ve yonetim kurulu derhal degistirilmeli.

  7. kapsamli bir yargi - hukuk reformu. her yil en az 5 bin hakim-savci atamasiyla dort yilin sonunda 20 bin hakim savci. yarginin yukunu azaltacaktir. buna cok ihtiyac var. mulakatlarin kamera kaydi altina alinmasi. ve ayrica sayistay reformu.

  8. tum kamu gorevlerinin , hangi seviyede olursa olsun tum resmi yurtdisi gezileri ikinci bir emre kadar iptal. yurtdisi resmi gezilerdeki heyet maksimum 8 kisi ile sinirlandirilmali. bir daire baskani bir geziye 100 kisi goturuyor. turist gibi geziyorlar. inanin burada devletin cok kaybi var.

  9. devlete ait tum ozel ucaklar satisa cikarilmali. kapsamli bir tasit reformu. yerel yonetimlere, olcegine gore ust sinir konularak tasit alma izni. 10 bin nufuslu kasabanin belediye baskani suv'la gezememeli.

  10. belediyelere ait tum metro, tramvay vb. ihaleler ikinci bir emre kadar iptal. ulastirma bakanliginin tum ulastirma ihaleleri ayni sekilde ikinci bir emre kadar iptal. yeni cikacak kamu ihale kanununa gore incelendikten sonra yeniden ihale surecleri baslamali

  simdilik on madde yazdim, bir de bunun para politikasi ve sosyal politikalar kismi var. onu da baska arkadaslar yazsin. bu yukaridaki 10 madde devlet butcesine biraz nefes aldirir. turkiye'nin risk primini en az 1 puan dusurur.
 • yeni tarım ve hayvancılık planıdır. ülkemize göre oldukça verimsiz olan levant topraklarında teknolojisiyle dünyanın en büyük tarım ihracatçısına dönüşen israil örnek alınsın.

  ülkemiz coğrafi yapısı ve konumu gereği dünyanın en şanslı ülkelerinden biri. çok yönlü üretimin bu denli geniş alanda yapılabileceği ülkeler oldukça az sayıda(amerika, çin, hindistan vs). inanmayan google eatrh'ü açıp baksın. alttaki sarılar çöl, üstteki yeşiller tundra, biri sıcak diğeri soğuk. biz tam ortasında, şans eseri olsa gerek; kuzey güney değil, doğu batı ekseninde(bak bak bir de) yatıp uzanmış 3 tarafı deniz olan mükemmel bir kara parçasının üzerinde, tohumu israil'den, samanı ve eti avrupa'dan alıyoruz. burayı ver israil'e bak 10 sene içerisinde ne hale geliyor. adamlar bizi hor görmekte haksız değil yani. bu medeniyet beşiğine bizim sahip olmamızı, bir orangutanın elindeki iphone gibi algılıyorlar.

  şunu kabul etmek gerek ki; doğu anadolu'yu hayvancılık, karadeniz şeridini ormancılık, ege ve akdeniz'i meyve sebze ve marmara ve iç anadolu'yu tahıl cenneti yapamamak ya büyük geri zekalılık ya da büyük art niyet gerektiriyor. kimse bana mazot fiyatı bilmem ne demesin. inşaat sektörünü konut değil tarım ve hayvancılığa yönelik destekleseydin, istanbul'un üstüne iki istanbul daha inşa edeceğine yeni merkezler yaratsaydın, ya da en azından son 15 senede iş makinalarının harcadığı mazotu tarıma harcasaydın. tarımı ve hayvancılığı, inşaat ve sanayi ile destekleyerek hydroponic tarımı ülkede oturtsaydın şimdi karnımızı ürettiğimizle doyurup arta kalanlarla avrupa'yı, rusya'yı ve arap ülkelerini besliyorduk. etin kilosu 5 lira, dolar 1 lira olurdu.

  şimdi; israil denen ülke bulunduğu coğrafyada 70 yıllık kanlı bir mazisi olan bir yer. avrupanın bir ucundan gelip arapların ortasına yerleşiyor. kırıyor, döküyor, tüm komşuları ona nefret besliyor ama yılmıyor. peki tüm bu şartlarda nasıl hala var olabiliyor? sen şimdi diceksin ki batı, israil'e para yağdırıyor ondan. tamam buna itiraz etmiyorum. bize de her gün milyonlarca dolar gelse biz de kalkınırız. ama bir israil olamayız o kesin. çünkü adam gelen milyonlarla apartman yapıp satmıyor. bak göt kadar yerde tarım yapıyor, yer yetmiyor diye 4 tarlayı bütün sene boyunca hasat verecek şekilde bir binanın içine üst üste sokacak teknoloji geliştiriyor, arabın susuzluktan öldüğü sıcakta tohum ihracatı yapabilecek kadar ürün üretiyor. hadi nasıl yaptığını geçelim. neden ? neden yapıyor bunu ? gerek mi var ? yani o gelen dolarlarla gökdelenler dikemez mi arap prensleri gibi ? akdenize davud yıldızı şeklinde ada çıkamaz mı ? hiçbir şey üretmese de amerika ona silahı da parayı da çuvalla verecek zaten. peki bu neden üretiyor ? çünkü adamın ideali daha iyi yerlere kaçıp gitmek değil. bulunduğu yer ne kadar boktan da olsa her ne pahasına olursa olsun orayı daha değerli hale getirmek, geliştirmek ve ona sonsuza kadar sahip olmak. bunun için dünya'nın en iğrenç devlet terörünü ortaya koymaktan da geri kalmıyor. aynı coğrafyada bir de türkler'in yaşadığını düşün. zengin olan amerika'ya kaçar 2 seneye ülke boşalır. kalanlar da bugünkü filistinliler gibi dünyanın en ağır zulmüne maruz kalırdı. fazla öteye gitmeye gerek yok. kuzey kıbrıs'ın haline bakmak yeterli. bir gavurun elinde olacaktı ki şimdi dünyanın turizm merkezi idi.

  yani dış mihraklar tl'yi değersizleştirmeye çalışmıyor. biz tl'yi değerlendirmeye çalışmıyoruz. olay bundan ibaret.

  eyyorlamam bu kadar.

  edit: imla
 • (bkz: #77230047)
 • çin.

  hangi siyasetçi çıkıp çin ile ittifak yapacağız derse olay orada biter. çin'in elinde 3 trilyon dolar var. başka bir yere gitmeye gerek yok.

  amerika'ya taviz vermekle olmaz bu iş.
 • her şeyden önce ekonomide bir problem olduğunu kabul etmek gerek. inkarı aşmadıkça tedavi aşamasına geçilemez.