• "öyle bir fiyata düştü ki, düşmeden önceki fiyatına çıkabilmesi için %100 zamlanması lazım. o zaman fiyatın %100 düştüğünü de söyleriz, ne olacak?" düşüncesi ile hazırlanmış haberleri görmektir. bir başka havuz hezeyanı için: (bkz: balık fiyatlarında %200 indirim)
  • beterin beteri var (bkz: ahaber)
  • büyük resim kursu mezunu değilseniz zorlanırsınız.
  • söz konusu haberde matematik ve istatistik bilgisizliği görülmektedir.

ekonomi ile ilgili bir haberin bu iki bilimden yoksun biri tarafından aktarılması sabah okuyan kitle için çok da önemli değildir.

okuyan kitlenin çoğunun herhangi bir bilim dalına ait fikri, bilgisi oldukça kısıtlıdır. kendi yerli ve milli dilleri olan türkçeyi bile düzgün konuşamamaktadırlar.
  • pınar benim liseden arkadaşım, o zaman da zayıftı matematiği
    tanım: mutluluk sebebidir, ütopyadır adeta
  • ders mat

hoca : pınar kızım yüzde oranlarına çalıştın mı
    pınar : evet hocam çok çalıştım sorun bir tane
    hoca:pazarda bir elmanın fiyatı 6 liradan 3 liraya düşerse yüzde kaç indirim olmuş olur
    pınar : %100 hocam
    hoca: aferim kızım çok çalışmıssın
    pınar:tişikkir ederim hocammmm..
  • yüzünü yıkarken pisuvar veya klozet suyu kullanmak ile eşdeğerdir, her ikisinde de amacın tam tersi bir sonuç ile karşılaşırsın.
    tavsiye edilmez.
  • tarlada 50 kuruş olan domatesin, belediye tarafından "tanzim satış" adı altında bize 3 tl 'ye itelendiğini öğrendiğim gazetenin ekonomi sayfasıdır.
  • cahilliğine cahillik katıp suni mutluluklara yelken açmaktır. adamlar matematik bilmiyorlar ne güzel! kafalar pırıl pırıl.
    tamam benim matematiğim de iyi değildir ama bunlar temel bilgilere de yabancılar. normalde 6 tl olan soğanı üç buçuk tl'ye satınca %100 indirim oluyormuş!
  • boka çıplak el ile dokunmaktır.
hesabın var mı? giriş yap