şükela:  tümü | bugün
 • motorlu tasitlarda benzinden maximum seviyede yanma için ara zamani olusturan aparattir..
 • kazan sistemlerinde, baca gazının sıcaklığını kullanarak tasarruf sağlayan ekipmandır.

  kazanlardaki baca gazı, kazan çalışma sıcaklığından 40 ile 80 derece arasında fazla olabilir. bu sıcaklık, ekonomizer sayesinde dışarı atılmadan tekrar kullanılarak yüzde 3 ile yüzde 10 arasında bir verim artışı sağlar. işletme - yatırım maliyeti grafiğine göre büyük kapasiteli kazanlarda kullanılması uygundur.

  bir ekonomizerde baca gazlarının giriş ve çıkış sıcaklıkları arasındaki fark ne kadar büyükse, sistem o kadar verimli olur. ama baca gazları da belirli bir sıcaklığın altına düşürülmemelidir. bu gazların yoğunlaşması sistemde korozyona sebep olur.
 • baca gazlarının atık ısısından yararlanarak kazan besi suyunu ısıtmak ve böylece yakıt ekonomisi sağlamak üzere kullanılırlar. özellikle yakıt olarak doğal gaz kullanıldığında veya buhar basıncına bağlı olarak baca gazı sıcaklıkları yüksekse tavsiye edilir. ekonomizör performansını etkileyen ana faktörlerden biri duman içinde kükürt oksit oranı, dolayısıyla korozyondur. yakıt ne kadar temizse ekonomizör sıkışında baca gazı sıcaklığı o kadar düşük tutulabilir.
  ekonomizör seçiminde kazanın ısıl kapasitesi esas alınır. besi suyu sıcaklıkları kazandaki doyma sıcaklığının 20 ºc altına kadar artırılabilir. bu arada duman gazı sıcaklıkları da yoğuşma sıcaklığının 50 ºc daha üzerine kadar soğutulabilir.
 • işletmelerde gerçekleşen (kazanlardan, fırınlardan, kompresörlerden vb) atık ısının geri kazanılmasını sağlayan sistemlerdir. atık ısıyı hava üzerine aktarıldığı sistemlere reküperatör, su üzerine aktarıldığı sistemlere ekonomizer denmektedir.

  özellikle buhar kazanı, fırın kullanan işletmelerde atık ısının geri kazanılması ile ciddi tasarruf elde edilebilir.

  atık ısının geri kazanılması ile kullanım suyunun ısıtılması, mahalin ısıtılması sağlanabildiği gibi kazan besi suyunun yada yanma havasının ısıtılması da (en yaygın uygulama) sağlanabilir.