şükela:  tümü | bugün
 • yerleşik yaşama geçip şehirler kurmaya başlayınca hiç ihtiyacımız olmayan şeyler için ekosistemin altını üstüne getirdik. maden ocakları, mermer yatakları, petrol ve doğalgaz çıkarıp kullanma ve bilumum gereksiz şeyler için ekosistemi mahvediyoruz.

  üstelik şehirleşme sebebiyle hızla artan gıda ve enerji ihtiyacımız talebe yetişemez duruma gelmiştir. devletler bu kadar insanı doyurup barınma ihtiyacını karşılamakta zorlanıyorlar. bunun için savaşlar çıkarılıyor. yine dünyanın dengesi bozuluyor.

  açgözlü insanların taleplerini karşılayabilmek için dünyanın içine ediyoruz. birileri altın klozete sicacak diye doğa tahrip ediliyor.

  sanayi devrimine kadar her şey normal bir şekilde ilerlerken, buhar makinesi ile seri üretime geçtiğimiz gün tahribatın ilk tohumlarını atmış olduk.

  lafın kısası, insanlar bu şekilde üremeye devam ederlerse oluşan devasa talep nedeniyle ne nefes alabilecekleri bir atmosfer, ne de içinde yaşayabilecekleri bir doğa kalmayacak. kendi yuvamız kendimiz kirletiyoruz. kendi sonumuzu hazırlıyoruz..

  edit: imla