şükela:  tümü | bugün
 • print screen tusuna basinca alinan, o anda ekranda ne var ne yoksa clipboard da tutan sonra istediginiz grafik hedesine yapistirabileceginiz olay. mac ler de option+shift+3 e bastiginizda şlak sesiyle alınır.. hard disk te resim veya image adiyla .pct formatinda otomatik olarak kaydedilir. (bkz: screen shot)
 • (bkz: screencapture)
 • (bkz: print screen)
 • alt+printscreen kullanarak yalnızca etkin pencerenin görüntüsü de alınabilir..
 • mac'lerde option + shift + 3 degil apple + shift + 3'le alinir. macos x'te ilginc bir sekilde pdf formatiyla kaydedilir.
 • bakin macintosh bilgisayarlarda nasil yapilir:

  elma+shift+3 e basarsaniz tum ekranin goruntusu oldugu gibi masaustune bir png* dosyasi olarak kaydededilir.

  elma+shift+4 e basarsaniz ekranda bir imlec belirir ve bununla sectiginiz bolge masaustune bir png dosyasi olarak kaydedilir.

  yok, ben dosya olarak istemiyorum, kopyalasin panoya diyorsaniz; bunlari yaparken kontrol tusunu da basili tutarsiniz.

  eger bunlar yeterli gelmiyorsa; aplication > utilities klasorunden veya menu cubugunda program adinin goruntulendigi menuye girip services bolumunden ulasabileceginiz grab adli uygulama ile daha spesifik capture olaylarina girebilirsiniz.
 • screen capture programlarıyla, tek tuşa arka arkaya basarak kesintisiz olarak yapılması mümkündür.
 • bir huzur ve güven kaynağıdır.
  uyuz olduğun oruspu çocuu yazar çok ağır bir falso yapmış bir çam devirmiştir, hah şimdi siktim ecdadını der screenshot alırsın.
  aynen böyle bir twit görürsün çat screenshot.
  bunları harici harddiske de attın mı senden kralı yok. internet komple göçse yansa elinde screenshot var.
  (bkz: screenshot'ın verdiği güven duygusu)
 • şimdi kusura bakmayın da hiç bir bok ıspatlamaz, hiç bir anlamı da yoktur.

  insanlar ekran görüntüsü almayı gerçek hayatta fotoğraf ya da video çekmek ile benzer bir şekilde algılıyor. ekran görüntüsü aldığınızda tek yaptığınız ekranınızdaki görüntüyü bir bitmap olarak panoya atmak. oturup bunu istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. hadi daha sağlam olsun istiyorsanız, bir web sayfasını, e-mail'i (ne bileyim canınız ne isterse) güzelce değiştirip sonra ekran görüntüsü alabilirsiniz. gaza gelirseniz premier'i açıp youtube'da saçma sapan bir video oynatılıyormuş gibi de gösterebilirsiniz. bunları yapmayı geçtim, öğrenmek bile en fazla yarım saatinizi alacaktır.

  lütfen burada "ben yakalarım! font aynı olmuyo, boşluklar değişiyo kenarları pikselli oluyo rerörerö" gibi iddialarda bulunmayın; kendimden son derece emin bir şekilde söylüyorum nah yakalarsınız. bunu etrafınızda bilgisayar kültürü biraz olsun ortalamanın üstünde birine soruduğunuzda alacağınız cevap da aynıdır.

  özellikle gezi eylemleri sırasında "arkadaşlar öğeğüeüğeğ ekran görüntüsü alın mutlakaaaa!" diye saçmalayan ergenlerden sonra artık burnuma geldiği için bunları yazdım. yarın öbür gün "işte belgeler!" diye bir yerlere verirsiniz, aklı başında hiç bir hukukçu bu saçmalığı siklemez, sadece kendinizi komik duruma düşürürsünüz.

  http://i.imgur.com/b2xje5n.jpg

  http://i.imgur.com/wk2cdvb.png

  http://i.imgur.com/bvjadue.png

  edit: sakalli tavernaci 1 yıldan uzun süre önce bir kanıt olarak ekran görüntüsü başlığında sağolsun aynı şeyleri söylemiş.
 • nexus 4 için güç tuşu ile ses kısma tuşu kombinasyonu ile olabilmektedir. bazen komik bulunan şeyler bu sayede arşivlenebilir, sınav dönemlerinde bakıp bakıp gülünebilir.