• eski banka bilgisayarlarında falan ekranda hep aynı görüntünün görünmesi yüzünden ekran fosforları deforme olur ve ekran kapalı iken bile hep o görüntü görünürdü... bunun önüne geçmek için belli süre sonunda ekranda başka şeyler gösteren programlar yaptılar... ve bunların adına ekran koruyucu anlamına gelen screensaver koydular...
  • marquee adi verilen rezil kayan yazi screen saver'i yuzunden dunyada kac monitorun yandigi bilinmez.. zira bir background color set edilmesine izin veren bu denyo screen saver'in hareketli tek bolumu ortada kayan yazi mekanidir.. bu yuzden ustte ve altta pixeller daimi gorunur oldugundan monitorun omur tukenir tukenir ve bir gun sona erer..

boyle bir hayattir i$te bu..
  • ekran koruyuculari sahipsiz yersiz yurtsuz yazilimlardir.. genelde kimse super bir ekran koruyucusu yaptigi icin takdir gormez taninmaz edinmez.. kimse parayla ekran koruyucusu da satamaz.. boyle ne ego tatmin eden ne de para kazandiran bir yazilimi yapmak icin deli olmak gerekir.. netekim fish isimli mukemmel akvaryum screen saver'in yapimcilari hakkinda bunu du$unmek az olmaz..

ama ekran koruyucularini "biz" sahiplenebiliriz.. onlari iyi amaclar dogrultusunda kullanabiliriz.. mesela kayan yazilara faydali bilgiler koysak "terli terli su icme!!!!!!!!!!!!!" "ya$lilari kar$idan kar$iya gecir!!!!!!!!!!!!!!!" gibisinden o zaman belki dunya daha ya$anabilir bir yer olmayacak midir? olur.
  • insallah bir gun nasip olurda bir bilgisayarcinin vitrininde cuma gunu ogle saatlerinde su ekran koruyucu ile karsilasir, imanimi pekistiririm:

"cumaya gittim gelecem!!!!!!!!! cumaya gittim gelecem!!!!!!!!!!!"
  • yine bir gun bir camekanda "mutombo bilgisayar!!!!!!!!!!!! mutombo bilgisayar!!!!!!!!!!! duvarlar boyali ellemeyiniz!!!!!!!!!!!! mutombo bilgisayar!!!!!!!!!!!!" dongusunun oldugu bir ekran koruyucusu gormus, hem ekrani hem de boyali duvarlari koruyacak kadar dusunceli olan bu koruyucuyu uzaktan sevmistim.
  • 21. yüzyilin icinde 10 yil kadar ilerlemisken hala ekran koruyucusu olarak "isim yazan kayan yazi" kullanan insanlara saygim vardir.
    ekran koruyucusu bir parametredir benim icin.
  • ders çalışma niyetiyle slide, e-book falan bulunur, koyu bir kahve eşliğinde çalışmaya başlanır. sonra birden ekranda borular küpler falan dönmeye başlar. ilk birkaç nanosaniyelik şoku atlattıktan sonra, son 15 dakika boyunca ekranın öylece seyredilmiş olduğu anlaşılır. "neden kafamı toplayamıyorum?" diye başlayıp, daha bir sürü cevapsız sorulardan oluşan monologlara girişilir bünyeyle. böyle de hayatı sorgulatır insana ekran koruyucu.
  • "ekran filmi" olarak da kullanılan, günümüz akıllı telefonlarının ekranlarını çizilmeden korumak için yapıştırılan jelatin türü ürün. yeni telefon alındığında fazla kullanmadan telefona yapıştırılması elzemdir.
  • gerçekten kırılmayan zamazingo. koştururken cebimden fırlayan ayponun yere düşmesinden mütevellit, ekran tuzla buz olmuştur, lakin kendisi sadece 1 yerinden çatlamıştır. bu da kayıtlara geçsin hakim bey. başka sözüm yok.
  • ekran koruyucusuna ibne fener yazarak camekandan musteriye yayin yapan adam disinda nice hin fikirliye, bon akilliya arac olmus bir olusumdur. misal ben 96 senesi gibi catisi altinda bulundugum bir universitenin bilgisayar labinda sevdigi kiza ekran koruyucusu araciligiyla

"seni seviyorum nurhayat!!!!!!!!!!!!!!!" (unlem isaretlerinin sayisindan emin degilim) mesaji gonderen insanlar gordum. asiklari herkes sever, ama boylesini? (yargiyi okuyucuya birakiyorum ekolu)
hesabın var mı? giriş yap