şükela:  tümü | bugün
  • kendisine çipetpet dayı edasıyla elimin tersini göstererek; ''ekranı kaplama! ekranı kaplama!'' demek istediğim reklam.
  • sinir bozucu oldugu suphesizdir.
  • sevimsiz bir hal alan sözlük görünümünün üstüne tuz biber olmuştur.
  • hele ki cepten giriyorsanız, vay halinize.
  • bilgisayarda ve cep telefonunda addblock browser kullanarak çözdüğüm problemdir. daha önce reklamlar açılıp da sayfa kendine gelene kadar yıllar geçiyordu.
  • artık hemen her sitede karşımıza çıkan aşırı sinir bozucu olay.

tam bunu eleştirmek için sözlüğü açtım, arama çubuğuna tıklıyordum ki ekranı reklam kaplayiverdi.

bu tür reklamların sokakta birilerinin sizin önünüzü kesmesinden bir farkı yok. bu özgür davranmaya bir müdahaledir. günümüzde internetin önemi ve yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldiği yadsınamaz. henüz insan hakları belgelerinde yer almıyor olabilir ama eger intetnete erisemedigimizde sosyallesemiyor ve dünyadan kopup kalıyorsak internet bir haktır. ve bu hakka bu şekilde müdahale de bir hak ihlalidir...
  • gerçek hayatta bir dükkana girdiğinizde nasıl kapının önünde kampanya afişleri vs oluyorsa bu da öyledir. birinin dükkanına girersen dükkan sahibinin tasarımını da reklamlarını da kabul edersin. sokakta birinin sizi durdurması ile hiçbir alakası yoktur. tarayıcı rastgele reklamlar açsa yine belki olabilirdi ancak orada da böyle bir şey yapmayan tarayıcıyı kullanmak gerekirdi. sonuçta chrome google'ın, firefox mozilla'nın dükkanı sayılabilir. ancak beğenmediğiniz ticari faaliyetleri kullanmazsanız, ticari işletme sahibini kendi isteklerinize zorlayabilirsiniz. yoksa, kimse bu işleri iyilik olsun diye yapmıyor.
  • "kimse bu isleri iyilik olsun diye yapmıyor" diyerek savunulan olay.

merak etmeyin, reklamların rahatsiz ediciligine karsi cikanlar da buranin ticari bir mecra oldugunun farkindalar. ancak sizin gözden kacirdiginiz şey, bakkal dahil kamuya hizmey üreten her birimin bazi sorumluluklar da tasidigidir.

ürünü pirinc oldugu icin gittigimiz bir bakkal, sirf kar etmek icin nasil pirince taş karistiramiyorsa; ürünü entry olan sözlük de sirf üyeyim diye bana yine yeniden her seferinde bir tam sayfa reklam kitleyemez. bu ürünü farkli sekillerde sunabilir, hatta parali üyelik de yapabilir. siteye girdikten sonra beni uyarip, reklamlari kabul etmiyorsan çık git de diyebilir. ama bana sunmayi vaad ettigi hizmetten baska bir seyi bana iteledigi zaman, bu tuketiciyi aldatmaktir.

kapitalizmi icsellestirmis insanlar icin bir iki saniyenin pek önemi olmayabilir. ilgi alanlarinizi tespit edip buna gore hayatinizi kaydeden ve size ozel uretim yapan reklam sirketleri mesru da gelebilir. ancak bu durum kapitalist dunyada dahi tam olarak kabul gormus, dahasi faydasi tam anlamiyla kanitlanmis bir durum degil.

yaygin ogretinin aksine insan haklari hukuku yalnizca devletleri baglamamaktadir. uluslararasi olcekte pek cok soft law metin vardir ve bu metinler sirketlere de insan haklarina uyma yukumlulugu yuklemektedir. bugun eksisozluk gibi bir sitenin begenmiyorsan cek git deme hakki, benim kisisel sitemden cek git dememden farklidir. buradan cek git oradan cek git demek, insanlara internette ya sev ya terk et demektir. oysa bu denklemi tersten kurmaliyiz. ya adam gibi hizmet sunacaksin ya da hizmet sunma yarisina girmeyeceksin. bu hizmeti sunarken ben istemedigim halde bana sayfayi kaplayarak bir reklami dayatamazsin. eger ben diledigim gibi hizmet sunarim anlayisini kabul edersek, o zaman twitter'in icerik bazli engellemesini, eksisozlugun icerikleri kesip bicip kullanmasini da kabul etmemiz gerekir. oysa burada, o internet sitesine girmekle fikri haklarimiz ve ifade özgürlüğümüzden vazgecmek zorunda degiliz. ayni sekilde; entry'm silindiginde de sadece bastan ticari cikarlarini kabul ettigim mecranin bir tasarrufu soz konusu degil, soz konusu olan benim özgürlüğüm. ve bunu nasil devlet yapamiyorsa, bir sirket de yapamaz. zorla kimse kimseye bir reklami da ya ta maz.

kisinin rizasi hilafina bu tur durumlar bizde zaten pek cok alanda sinirlandirilmis durumda; tvde reklam sureleri, marketlerde etiket duzeni, cep telefonlarina gelen mesajlar... hepsi bu tarz mucadeleler sonucunda geldi. elbette bunu o sitelere girmeyerek gosterebiliriz ancak bu tarz buyuk ve kolektif bir eylemliligi yasayamayacak bir ulkede olanlarin suçu ne? yani bu adamlar nereden para kazanacakmis, begenmeyen gelmesinmis; ba na ne...

edit ek: entry'i gonder dedikten sonra ekranin hali, buyur: http://i65.tinypic.com/20axvs4.png
  • futurama uyuma çalış biz de istiyoruz bu kaplamalı reklam şeysinden...

(bkz: ekşicep)*