• sektörü az çok bilen biri olaran yazayım, çok akıllıca bir yatırımdır. et fiyatları öyle kasaba gittim şu fiyata satıyorlar şeklinde yürümez.

çok merak eden türkiyede bulunan bir kaç entegre et tesisini arasın restorant gibi konuşup fiyat alsın, alacağınız fiyatlar bu adamların liste fiyatları olacak ve normal bir müşteri o fiyatlar üzerinden %10-%25 aralığında bir iskonto alacak.

ekrem coşkun but etlerinden kullansa bile ulan abartıp antrikot kullansa bile maksimum kilosuna 58 lira verecek. değerli but eti kullanmazsa ortalama 40 lira gibi bir rakama eti tedarik edecek. işlenmiş et demek kazanç demek, marinasyon, pişirme vs derken kilosunu 42-43 liraya mal ettiği dönerin kilosunu (hiç gitmedim, 100 gram döneri kaça satıyor bilmiyorum ama) en az 100-150 liradan satacak.

işletmeler büyüdükçe kar marjlarını küçültüp sürümü arttırarak para kazanırlar. mahallendeki tekel bayinin kar marjı sigara hariç %30 civarında seyreder ortalama, sigara işin içine girince ortalama %15lere düşer.
    bir 3m migrosun kar marjı ise ortalama %3 ile %5 arasında seyreder.

butik bir et dönerci kasaptan kendi seçtiği etlerin kilosuna 50-60 lira para öder, marinasyonu, pişirmesi vs o döneri 65 liraya maleder, kilosunu 250-300 liraya satar. ekrem coşkun tipi işletmeler bayi sayısı, dağıtım vs ile 45e malettiğini 100e satar ama önürü günde 50 kilo satarken burda günde 5 ton satış vardır.

köfteci yusuf gibi, ekrem coşkun gibi iş modelleri ekonomi kötüye gittikçe artacak ve low cost işlerden parayı kıracaklar. düşük kar-yüksek ciro kilit olay.

çünkü sen dönerci vedat'a gidip, cihan et dönere gidip bir tabak dönere 50-100 lira aralığında para ödeyebiliyor olabilirsin ama ülkenin %85i için o rakam bir ailenin 3 akşamlık yemeği demek. ve o kitle çok daha kalabalık

edit: kamyoncunun metresi uyardı, hatalar düzeltildi.
  • ülkedeki markaların %80'ine olan oluyor. daralıyorlar. hatta belki batacaklar. 8tl'ye et döner satabildikleri bir dönemde kontrolsüzce büyüdüler. şimdilerde 20tl'ye 50gr döner satmaya çalışıyorlar. evet 20tl para değil ama 50gr döner de döner değil. gün sonunda insanlar yemeden, bu arkadaşlar da iş yapamadan evlerine dönüyorlar. muhtemelen de 1 yıla iflas verecekler. vatandaş mı? döner kokulu ekmekle idare edecektir.
  • an itibariyla izmir çankaya subesinde 500kg döner ve ayrani cumhuriyet bayrami sebebiyle bedava dagitan dönerci..

zorunlu edit:birkaç yazar arkadas uyarinca editlemek durumunda kaldim..dönerci önündeki kalabaligi görünce dönerci önündeki görev yapan trafik polislerine sorduk bu kalabalik nedir diye cumhuriyet bayrami diye bedava dagitiyorlar gibi bi yanit aldik ama sanirim her subesinde belirli gunler bu 500kg bedava uygulamasi varmis..yani beles döner ayranin 29 ekimle alakasi yokmus bugune denk geldigi icin bizde yanlis bilgilendirilmis olduk.

edit 2: begenenlere saygim sonsuz ancak ben yiyemedim döneri, yagli geldi bide yaprak döner diyor ama yaprak gibi degildi pek daha çok topak topakti ve gerçekten yagliydi.bu yag mevzunu anlayabilmek icin sizleri hemen kemeralti hisar girisindeki güven lokantasina yine kemeralti eti tandira ve kemeralti saat kulesi girisindeki ankara dönercisinden döner yemeye davet ediyorum..ekrem coskun bariz yagli ama belkide et kalitesi subeye göre degisiyordur bilemiyorum..
  • valla kardeşim, videoyu izledim. gayet de hijyenik.. zaten benim bildiğim yönetmeliğe göre belirli bir orandan fazla yağ katmaları da yasak.. ki videoda da söylendiğine göre 160 kiloluk bir dönerin 130 kilosu et, 30 kilosu yağ imiş.

oranı fazla değil yani.. ve yağ da lezzet verir.

etin rengi konusuna gelince; bu videodaan bağımsız olarak daha önceki baska videolardan biliyorum ki marine edilmiş et gerçekten de yavaş yavaş o rengi alır. marine de zaten etin az az o soslarla bir şekilde pişmesi gibi bir şey.

adam bunların anlatıldığı bir video paylaşıp zehirlenmeden bahsediyor. ben ekrem coşkun firmasının yerinde olsam bu tarz bir iddiayı yargıya taşırım, adam da ispatlayamıyorsa adama dava açarım..

geçenlerde bakanlık tarafından gıdada hile yapan firmalar yayınlandı ve listede carrefour vs gibi büyük firmalar varklen ekrem coşkun hiçbirinde yoktu.

hd iskender'in, diğer iskenderlerin kıymadan yapılmış endüstriyel dönerlerinin yerine 10 defa tercih edeceğim bir dönerci bu ekrem coşkun..
  • olum bu ekremlerin hepsi mi ülkeye iyi gelecek lan

her döner güzel olacak...
  • şuraya yazılan yorumlardan anlıyorum ki biz hiçbir şeyi hak etmiyoruz.

dana etinin 100 gramında 10-15 gram yağ olur. bacaktan karına doğru olan kısımlarda bu oran daha da düşer. bu dönercinin kullandığı etler de bu kısımdan muhtemelen. ve etler son derece yağsız. peki neden herkes çok yağlı diyor? çünkü etler yağsız kısımdan olduğu için etleri keserken yağ olan kısımlardan da kesmeye çalışıyorlar. bu yüzden de minik minik yağlar var içinde. normalde etin en lezzetli ve sağlıklı hali, içinde lif lif yağların olduğu mermer yapıda olan halidir. ha böyle parçacıklı yağlar da et ile beraber yenebilir bir sorun yok. insanımız kıymanın hep en yağsızını çektirdiği için bu olayı anlaması zor tabi.

ankara'da birkaç şubesinde yedim. içinde kuzu eti yok. et yağsız olduğu için biraz yavan geliyor ve haliyle de kesilirken biraz iri parçalı kesiliyor. ince kağıt gibi kesilen dönerlerden değil. herkesin aklındaki o klasik döner tadı da yok. ama 100'de 100 bir dana eti. lezzeti ise bana göre 8/10. sana 150 gram et veriyor ve 12 tl alıyor. harçtan döner yapan yerler senden 30 tl alıyor. neredeyse aynı lezzette ve kalitede döner yapan peçenek döner de 30 tl alıyor. ve verdikleri et maksimum 130 gram.

döneri çok yağlı denmiş. döner yağlı değil ki döner yağlı olur. sana yağlı geldiyse senin döner yememen lazım, hatta et de yememen lazım. illa yicem diyosan da hd iskenderde yağsız kıymadan yapılan döner var, ondan yiyebilirsin. et yemezsen ölmezsin zaten bir şey olmuyor veganlara. al kasaptan sıfır yağ kuşbaşı, koy yemeğin içine yavan yavan kemir dur.

eti bu kadar ucuza satamaz kesin bir sahtekarlık var denmiş. valla et normal et, bence sizde bir sorun var. kaç paraya sattığı beni ilgilendirmez, isterse 3 liraya 200 gram et versin, gidilir bakılır normal etse normal ettir * konu parça et ise, sahtecilik yapmak neredeyse imkansızdır. ama kıyma ürünlerinde vs. her zaman sıkıntılar olabilir. bunun en büyük örneği köfteci yusuf'tur. ayrıca aradaki farklı anlayamıyorsanız neden sahtekarlık vardır kesin diyorsunuz. 100 gram kıymayı 1 kilo et fiyatından senelerce satan dükkanları sorgulamıyorsunuz ve löp löp et koyan şu dönerciye laf edebiliyorsunuz. fikriniz yok zikriniz var. etten anlamıyorsan yeme yav et, illa anlamak zorunda da değilsin ama git etrafında mangalcı abilerin vardır. onlara bi yedir, onlar sana söylerler.

tadı kötü diyenler olmuş. uzun süre bim'den alışveriş yaparsanız, damak tadınız oradan aldığınız kalitesiz ürünlerle yapılmış yemeklere alışıyor. sonra gidip dardanel ton balığı yediğinizde diyorsunuz ki; bu ne ya bok gibi, bim'de satılan ton ton buna on basar. bu illüzyona kapılmayın. ağız tadınız bozulmuş olabilir. kendinizi yapay gıdalara kaptırıp bir anda 150 gram et yediğinizde midenize zarar verecektir tabii ki. ben döner ekmeğin içine patates domates turşu koyarım salata basarım diyenler var. zevk meselesidir en nihayetinde ama ne desem boş size.

ankara için yazdım, diğer şehirlerdeki dönerlerini bilemeyeceğim. neden bu kadar yazdım? çünkü adam 10 liraya günlük kırmızı et ihtiyacımı karşılıyor. pişirip önüme koyuyor. kendisine teşekkür ederim. etrafta bolca olan leş yiyicileri de inşallah batırırsınız. yağlı, lezzetsiz, sahte et diyenler de damak tatlarını biraz daha geliştirip yorum yazsınlar lütfen. zira komik duruma düşüyorsunuz.
  • döner kurunu düşürmesiyle, çevredeki bütün kazıkçı dönercilere yargı dağıtarak, kazık fiyatlarını aynı seviyeye düşürmelerine sebep oldu.
    halka hitap eden bir fiyat anlayışı ve ortalama üstü tadı sayesinde tebrik edilesidir. (bkz: fiyat performans ürünleri) umarım diğer sektörlere de örnek olur...
  • bu kadar konuşulması üzerine midemi karartıp gittim. fiyatları iyiydi. içecekler vs gayet ucuz ki böyle yerlerde içecekten alırlar intikamı. döner yedim ama çok efsane bir döner olarak düşünmeyin. sanki yağlı kıyma kavurması gibi bir tadı vardı. kötü müydü? hayır kötü değildi. iyi miydi? harika değildi ama fiyatına bakınca normal.
  • heryerde mantar gibi türemesi ile dikkatimi çekti. bu fiyata nasıl satılır sorusu kafamda girip bir şubesine denedim. öncelikle döneri fiyat / performans olarak nitelendirirsek 7/10 diyebiliriz.

her türk gibi dönerimi höpletirken kar /zarar hesabı yaptım.detaylı hesaplamaları yukarıdaki arkadaşlar yapmış oraya girmeyeceğim.

ben işin diğer tarafından bakıyorum. sitelerine girip franchise koşullarına bakıldığında arkadaşlar franchise bedeli olarak 250.000 tl istiyorlar. dekorasyon inşaat için ise bir 250.000 daha .

an itibariyle 150 şubeye ulaşmış durumda . yani piyasadan 75.000.000 tl. para toplamışlar .

instagram hesabına bakıldığında açılışlar dualı , başkanlı filan . umarım yanılıyorumdur ama yeni bir çiftlikbank mandıra hikayesi çıkabilir buradan.

yani adamlar şube franchise sayısını istedikleri seviyeye çıkardıktan sonra bu fiyata veremiyoruz kardeşim derse işin tüm büyüsü bozulur.

olan bizim franchise alan yatırımcı masum esnaflara olur.

benim ticaret hayatında öğrendiğim en önemli kural ; her şey çok cazipse uzak durmak en iyisidir.

son olarak ; aynı kalitede, aynı fiyat politikası ile kimseyi mağdur etmeden uzun süre iş yapmasını temenni ederim .
  • kedi üzerinden kalite testi yapılan döner zinciri.

kedi fare de yiyor. gidip fare mi yiyelim?
hesabın var mı? giriş yap