şükela:  tümü | bugün sorunsallar (7)
  • 2011 genel seçimleri:

ben: kılıçdaroğlu iyi adam lan, uçurur bizi
    sonuç: hezimet

2014 başkanlık seçimleri:

ben: ekmeleddin sağdan oy alır, bu sefer olucak

2014 yerel seçimleri:

ben: sarıgül biliyor bu işleri, alabilir istanbul'u

2018 başkanlık seçimleri:

ben: muharrem ince bizi kurtaracak

2019 yerel seçimleri:

ben: eeeaah sikerler be yeter, imamoğlu kim lan zaten!
    sonuç: zafer

siyasi vizyonumu sikiyim.
  • gene takıldılar, korkudan giremiyorlar oyları. beşiktaşı girin beşiktaşı.

ulan bunca yıllık galatasaraylıyım hiç bu kadar beşiktaşa bel bağlamamıştım.
  • “kazandığımızı biliyorum ama benim vicdanım, ahlakım, siyasi duruşum, benim devlet adamlığından anladığım şey benim bunu açıklamama müsaade etmiyor. neticelerin netleşmesini ve tutanakların son halini almasını bekliyorum" (bkz: adam alfa çıktı rıza baba)
  • adam çıkıyor bir konuşma yapıyor, öfkeden patlama noktasına gelen seçmen kitlesi 23 haziran'ı iple çekme noktasına geliyor. bir cümle kuruyor, senelerdir korkudan ağızlarını açamayan sanatçılar birer birer ortaya çıkıp o sözü tekrarlıyorlar ve bunu ekrem imamoğlu, bir konuma sahip değilken başarıyor. yani bir menfaat beklentisi yok.

resmen bir lider doğdu.
  • sinirlenmeyen trabzonlu.
  • tarihe not düşülsün: ekrem imamoğlu, binali yıldırım’a değil, recep tayyip erdoğan’a karşı seçim kazandı.
  • ekrem abi bak sana dürüstçe söyleyeyim: başta ben sana inanmadım.

seçime 2 ay kala aday mı gösterilir, chp baştan kaybetti, imamoğlu kimmiş, aday mı kalmadı dedim. binali yıldırım'ın karşısında şansın olmadığını düşünüyordum. senin bırak projelerini anlatmayı, daha kendini bile anlatamadan seçime gireceğini söylüyordum. ama meğerse ne güzel anlatmışsın kendini halka...

bak ikinci bir itiraf: ben sana seçim akşamı da inanmadım.

bıkmıştım artık her seçimde bir chplinin çıkıp "öndeyiz, sandıkları terk etmeyin" çağrısı yapmasından. bu açıklamalarla gaza gelip yersiz bir umuda kapılarak gecenin sonunda derin bir hayal kırıklığına uğramaktan sıkılmıştım. ama bu seçimde öyle olmadı.

sen o akşam kameralar karşısına her çıktığında sana biraz daha inandım. öyle samimiydin, öyle kararlıydın ki...

beni ekran karşısında ağlattın be abi!

"ben kimsenin hakkını yemem ama hakkımı da yedirmem" dedin ya, gözyaşlarıma daha fazla hâkim olamadım. chp kazandığı veya akp kaybettiği için değil bak; verdiğin demokrasi mücadelesi için ağladım, gösterdiğin emek için ağladım, halkın oylarına sahip çıktığın için ağladım.

ekrem abi kim ne derse desin, her şeye rağmen başardın. sadece büyükşehir belediye başkanı olmayı değil; milletin kalbini kazanmayı başardın. artık sana inanıyorum ve bundan sonra yapacaklarının arkasındayım.

ama birkaç sözüm daha var:

istanbul bundan sonra chp'nin vitrini olacak. chp yönetiminde nasıl bir türkiye olacağını istanbul'da göster. bu çok büyük bir fırsat. ya bu fırsatı shp gibi berbat edersin ya da refah'ın yaptığı gibi iktidar yolunda bir büyük adım olarak kullanırsın.

abi akbabalar pusuda bekliyor tökezlemeni. içten ve dıştan kurulacak tuzaklara aman ha çok dikkat et. belediye hizmetlerine sabotajlar olabilir, tedbirini al.

çalışanlar çok önemli. işini iyi yapana dokunma. belediye çalışanlarında sadece ve sadece liyakate önem ver. belediyenin parti örgütüne veya hemşehri derneğine dönmesine izin verme.

istanbul'un sana oy vermeyen diğer yarısının da gönlünü kazan. hizmetini semt, parti, seçmen ayrımı yapmaksızın götür. halkın isteklerini ciddiye al, halka kulak ver.

kendin olmayı sürdür; çünkü biz bu adamı sevdik.

verdiğin mücadele için çok teşekkürler.

sana inanıyoruz. ayağına taş değmesin.
  • doğruya doğru, yanlışa yanlış deriz...

imamoğlu yanlışlar yapıyor.

sevgili imamoğlu, seni o göreve halk getirdi, akp'nin yandaş düzeninden, rant düzeninden bıkan halk...
    sen o halka rağmen bir şey yapamazsın.

bakınız dün imamoğlu'nun isbak aş'ye genel müdür olarak bahaddin yetkin adlı bir aktrollü atadığı ortaya çıktı.
    bahaddin yetkin, 2005-2006 yılları arasında akp şanlıurfa gençlik kolları başkan yardımcılığı yapmış, 2011 seçimlerinde akp şanlıurfa milletvekili aday adayı olmuş...

olabilir.
    imamoğlu pekala bir akp'liyi de genel müdür olarak atayabilir.
    zaten kendisi partiye değil "liyakate bakarak atama yaptığını" açıkladı, lakin atadığı bu adam bir aktrolldü.

bakın bu şahsın bazı tweetleri ve beğenileri;
    https://i.postimg.cc/mkyq71m7/image.jpg
    https://i.postimg.cc/1xcvxbqt/image.jpg
    https://i.postimg.cc/pxhsqv8d/image.jpg

ve bu şahıs tam bir militan tarikatçı;
    https://i.postimg.cc/k5vq91bv/image.jpg

tabi sosyal medyadan bunların deşifre olmasından sonra, bu şahıs istifa etti.

ama bir başka atama ortaya çıktı.
    iett genel müdürü ahmet bağış.

ahmet bağış kim?
    akp döneminde iett genel müdür olan şahıs.
    bu şahsın yönettiği iett'nin sayıştay raporlarında 753 milyon lira yolsuzluğu çıktı.

bakın burası çokomelli, ekrem imamoğlu 31 mart seçimleri sonrası mazbatasını aldıktan sonra yapılan ibb meclis toplantısında bu iett genel müdür çıkıyor 80 küsür milyon lira zarar ettikleri sunumunu yapıyor.

sunum videosu şurada.

sonra seçimler iptal oluyor, bir daha seçim oluyor.
    imamoğlu yeniden seçiliyor, ama hakkında yolsuzluk dosyası olan ve genel müdürü olduğu kurumu zarar ettiren bu adamın iett genel müdürlüğü görevinde kalmasını, görevine devam etmesini imamoğlu uygun buluyor.

üstelik bu şahsa sayıştay raporlarında geçen yolsuzluğundan ötürü chp tarafından geçtiğimiz kasım ayında suç duyurusunda bulunulmuş.

sayın imamoğlu, siz seçim öncesi bu iett genel müdüründen hesap soracaktınız ya, hani bu adamın 150 tane makam aracı tahsis ettiğinden falan bahsediyordunuz.
    böyle mi hesap soruyorsunuz?

bu adam genel müdürü olduğu kuruma ait olan otobüslerle ve diğer araçlarla seçim dönemi boyunca akp adaylarının propagandasını yapmadı mı?

sevgili imamoğlu, unutma ki seni sadece chp seçmeni seçmedi.
    chp seçmeni senin her yaptığını alkışlayabilir, ama biz göte göt demeyi biliriz, çünkü partizan değiliz...

kendine dikkat et, yanlış yoldasın...
  • recep tayyip erdoğan’ı 2 kez yenen tek kişi olacak ve sonrasında siyaset sahnesinden indirecek adamdır. her şey çok güzel olacak ekrem abi
  • ben hayatımda hiç chp'ye oy vermedim.

düşman olduğumdan da değil hani. yakın bulamadığımdan.
    chp'nin o kalıplaşmış, bağnaz, fönlü, fötrlü kadrolarını kendime yakın bulamadığımdan belki. belki de süleymaniye'de doğdup, eyüp sultan'da büyüdüğümden bilmiyorum.
    insan yaşadığı yere benzer* üstadım. istanbul'da doğdum. istanbul'da büyüdüm, istanbul aşktı, istanbul oldum.

peki hangi istanbul? kimin istanbul'u kaldı geriye? aidiyet kuramadığım, trafikte, hastane sırasında, kendi mahallemde, artık arşınlayamadığım istiklal caddesinde, camide ulan camide! büsbütün yabancı olduğum şehir de mi? çok ötekileştik üstadım, artık herkes birbirine ganimet, herkes herkese öteki!

peki ben kimim? ben senim kardeşim. youtube izleyip güldüğün o iki kelimeyi bir araya getiremeyen adam senin dayın. sırf başka partili bir genci aşağılamaya çalışan kadın az okumuş ablan. ne ara sevmez olduk bakkal irfan abiyi? biziz ulan bu! ne ara bu denli uzaklaştık bir birimizden?

az önce balkonda son sigaramı tüttürüp yatağıma doğru seyirtmeden önce aklıma geldi bunlar. ardındandan bir şeyler değişecek hissi. ağır, heyecanlı olduğu kadar kasvetli o duygu.
    tarihe bir şekilde tanıklık edecek olmanın sorumluluğu.
    benzer şeyleri 15 temmuz darbe girişiminden 2 hafta önce de #61490687, taksim gönlümüzü bölerken de #34161669, hatta evleneceğim kadını bulduğumu düşündüğüm anda da #57416369 hissettim üstadım. bir şeyler değişecek. değişmeli. ben sıkıldım gırtlak gırtlağa yaşamaktan.

ben hayatımda hiç chp'ye oy vermedim.
    fakat bu adamın, adam gibi adam, kadın gibi kadın olan herkesin desteğine ihtiyacı var. adamlığını sorgulayanlara inat. zira "zorlaştırmayın, kolaylaştırın". ayrıştırmayın, birleştirin.

yeter be!