• biraz önce verilmiş seçim vaadi.

deprem ve her türlü doğal afete hazır olacağız.

1-afet bilgi merkezi'ni kuracağız

2-deprem toplanma alanlarını yeniden oluşturacağız

3-mobil uygulamayla en yakın toplanma alanına ulaşılabilecek ve konum paylaşılabilecek

4-herkes temel afet ve ilk yardım eğitimi alacak demiş.

bu vaatlerden hiçbiri depreme hazır olma ile alakalı değil. zira bir depremde toplanma alanı aramak yerine binlerce insan kendini enkazdan çıkaracak birilerini arayacak. asıl kaos da burada yaşanacak. milyonlarca insan sevdiklerine ulaşmaya çalışacak, şehirdeki ulaşım ve iletişim altyapısı tamamen çökecek.

yukarıdaki 4 maddenin 3'ü belediye imkanları ile gerçekleştirilebilir. ama internet/telefon vs. siteminin komple çöktüğü dünyada mobil uygulama olayı anlamsız bir çözüm. aksini iddaa edenler var mı ne dersiniz?

bu tür afetler için verilecek vaatler, deprem öncesine yönelik olmalı. deprem sonrasını düşünürsek zaten bitmişiz biz.
  • deprem toplanma alanlarını imar planında değiştirip avm yapanlar dururken yeniden düzenleyeceğiz diyen adamı eleştirmek bilemiyorum altan bilemiyorum
  • napsın adam?

binaları yıkalım baştan yapalım mı desin? şehir zaten kentsel dönüşümün en az beş senedir içerisinde. hoş, maliyetler kabarmış, inşaat sektörü durma noktasında. bir inşaatçı olarak kendisi de farkındadır diye düşünüyorum. şu an elinden gelenin en iyisi budur diye düşünmekteyim.
  • (bkz: afad)'ın işleyişini bilen biri olarak söylüyorum. bunların hepsi zaten var ve yapılıyor içiniz rahat olsun.
  • avm'leri yeni deprem toplanma alanı ilan etmeli. böylece, barınma, beslenme, hijyen, ve sağlık müdahaleleri için uygun alanlar üretilmiş olacaktır.
    hatta avm'leri de bu rolleri için hazırlık yapmaya teşvik etmeli uygun tesisatları vs. hazırlamalıdırılar.
    bknz . japonya'da parklardaki bazı bankların altı portatif tuvaletlerin bağlanabileceği kanalizasyon girişleridir ayrıca.
hesabın var mı? giriş yap