şükela:  tümü | bugün
 • “askerimizin yanındayım ama kafam rahat değil” demiş. “neden yorum yapmıyor” diyenler rahatlamıştır herhalde.
  kaynak
 • aynı hisleri paylaşıyorum, birçok soru işareti de oluşuyor kafalar da.

  - birileri sırf para kazanmak için mi bu operasyonu düzenliyor?
  - zaten halihazırda krizdeyken, bu operasyonun bir de ekonomik yükü yansıyacaktır birkaç ay sonrasında, daha aç olacağız.
  - amerika ne oldu da yeşil ışık yaktı? bir çıkarı olmadan bu karar verilmezdi.
  .....
  ...

  bir yandan da, geçmişte hükümet bir bok yedi ve bunun sonucunda şimdi bu operasyon kaçınılmaz hale geldi, mecburuz diye de düşünüyorum.

  öte yandan da, "50küsür milyar dolara yeni bir şehir kuracağız orada" diyen cumhurbaşkanı'nın sözleri aklıma geliyor ve "this is madness" demekten kendimi alıkoyamıyorum. kendi milletin aç sefilken, devletin borçları ödenemiyorken bu parayı nasıl bulacaksın da oraya yatırım yapacaksın? hadi buldun diyelim, kendi ülkende 50 milyon için palet fabrikası satarken neden başka ülkeye hele ki yine betona para gömeceksin?
  ya da, acaba o vaad edilen şehirin işlerini yandaş müteahitlere mi vereceksin, ve onların parasını da devletin kasasından ödeyip şahsi hesaba indirgandi mi yapılacak bu müteahitlerden komisyon alınarak?
 • yok hükmündedir. y-chp'li antrikotman yine geveleyerek amalı bir cümle kurmuş.
  şaşırmadık. sonuçta kayyuma karşı çıkan, diyarbakır'a gidip hdp'lilerle halay çekip onlara destek veren bir tip.
 • başka yorum yapan kaç tane belediye başkanı var? ya da yorumu beklenen? mesela çorum belediye başkanı yorum yapmamış olsa kaç tane vatandaş soracak? ha diyorsan ki imamoğlu istanbul'un belediye başkanı tabi ki yorum yapacak, e o zaman bu adam belediyecilik dışında işlerle uğraşınca ağlamayacaksın ''ama o sadece belediye başkanı'' diye. iki yüzlü haşereler sizi, beklentinizi karşılamadı değil mi eko başkan
 • kendisi de belirttiği gibi bir yurttaş olarak kafam rahat değil diyerek bu duruma yapılacak en iyi yorumu yapmış.

  açıkçası ben de aynı görüşteyim. bakıyorsun sosyal medya ikiye bölünmüş durumda bir taraf klavye komandoları savaş propagandaları saçıp duruyorlar şöyle gireriz böyle bombalarız türkiyeyiz güçlüyüz vs (o değil baksan hepsi bedelli askerlik yapmıştır amk). öteki taraf savaşa hayır çığırtkanlığı yapılıyor muhalif yönü ağır basan gözünü kapatıp yok savaş olmaz ne olursa olsun savaş olmaz deyip duruyor.

  bu durumda ben de imamoğlu ile aynı görüşteyim. bir operasyon başlatıldı ve tabii ki her vatan evladı gibi bir tek askerimizin burnu dahi kanamadan alnının akıyla oradan çıksın isterim.

  ancak ee tamam o zaman sen oraya girmezsen askerin de zarar görmez o zaman savaşa hayır demek de oldukça gerzekçe bir düşünce, orada gözünün önünde bir tehdit varsa onu başına bela olmadan bertaraf etmek yapılacak en doğru şeydir. türkiye saldırgan ve işgalci bir ülke hiçbir zaman olmamıştır ve askeri yeteneğini sadece kendini savunmak için kullanmıştır. bu bizim değişmez asli politikamızdır ancak bazen kendini savunmak için de saldırmak gerekebilir, buraya kadar sıkıntı yok.

  peki kafalar neden rahat değil? açıkçası ben bir vatandaş olarak şu an bu operasyonun detaylarını çözemiyorum. trump manyağının bir dediği bir dediğini tutmuyor ama her seferinde tekrar ettiği tek şey ypg'ye dokunursanız sizi yakarım. öte yandan şu an suriyenin meşru lideri esad ile hiç muhattap olmadan böyle bir işe girişiyoruz ki suriye için terörist olan öso'yu da yanımıza alıyoruz, bu durum da her ne kadar biz öyle değil desek de baya baya adamlara savaş ilan etme kapısına çıkar.

  peki operasyonun görünen amacı ne? sınırımıza yakın yerleşmiş pkk uzantılarını ypg vs terörist güçleri yok etmek ve bölgeden temizlemek. güzel ama abd ypg'ye dokunursan seni laciverde boyarım diyor, şimdi abd sayesinde mi (askerleri çektiği için) bu operasyonu yapıyoruz, yoksa abd'ye rağmen bunu yapmayı göze aldık mı? ypg yi görünce vuracak mıyız, bakacak mıyız? bu birinci sorunsal.

  suriye hükümetinin bu duruma nasıl cevap vereceği belirsiz, adamlar da ülkemizi savunuyoruz diye karşımıza ordularını dikerse ne bok yiyeceğiz.

  rusya da bölgede söz sahibi bir ülke, şimdilik operasyona bir şey demiyorlar ama yarın hop gardaş orada dur bakalım demeyecekleri meçhul ki bu adamlar esadın tarafında.

  allah rızası için biri çıkıp bize şu planı anlatsa da herkesin kafası rahat olsa keşke, inşallah bu operasyonu planlarken bunlar iyice düşünülmüş eylem planları hazırdır yoksa vatansever her vatandaşın tek korkusu bu operasyon ile kaş yapalım derken göz çıkarmayalım.
 • neden kafası rahat değil acaba,

  abd'den mi korktu?

  orduya mı güvenmiyor?

  akp bu işi beceremez mi diyor?

  esad'dan mı çekiniyor?

  ekonomi bozulur diye mi endişeleniyor?

  öso'yu mi istemiyor?

  rusya'dan mı tırsıyor?

  çok merak ettim kafa karışıklığının nedenlerini de söylese tam olurdu, kısmet değilmiş. bir iki gün daha geçsin yeni sufleler gelir ne de olsa; fırat kalkanı ve zeytin dalı operasyonlarındaki taktiğin aynısını görecek gibiyiz.

  önce; ne işimiz var suriyede (check)

  bir gün sonra; allah askerimizin ayağına taş değdirmesin. sağ salim dönsünler (check)

  hemen ardından; harekatla alakalı bir takım soru işaretlerimiz var (check)

  belli bir zaman geçtikten sonra; akp ülkeyi batağa sürüklüyor,

  suriyeliler nargile içerken bizim mehmetçik savaşıyor,

  bu akp'nin savaşı bizim değil,

  esad'la görüşmezseniz olmaz o iş,

  işgalci miyiz biz?

  bu sırada halk tepki gösterir; "senin ağzını burnunu kırarım ha vatan hain misiniz lan siz adam olacaksınız lan" der;

  biz her zaman ordumuzun yanınızdayız, biz operasyona değil ösö'ya karşıyız, o bölgelere ışıd'in geri gelmeyeceğin ne malum, zaten ışıd'i akp kurdu bla bla bla...

  hah algoritma bu işte... gene bu algoritmadan yürüyecekse tutmaz o iş...

  bekleyelim bakalım...
 • kafasinin rahat olmamasi askerlerin hayatinin tehlikede olmasidir.

  türkiye savas halindeyken bile siyaset yapan aknitnoglu itler bunu tabiki siyasi cikarlari icin alcakca yorumlayacak.
 • bu adam gerçekten ülke insanının duygularına tercüman oluyor.

  "askerimizin yanındayım, ama kafam rahat değil."

  bir konu ancak bu kadar güzel özetlenebilir. kaç gündür kiminle konuşsam hissiyatı bu.