şükela:  tümü | bugün
  • chp'li ibb başkanı ekrem imamoğlu'nun 29 ekim konuşmasında *ittifak ortakları hdp'yi üzmemek için "türkiye vatandaşları" tabirini kullanması.

türkiye cumhuriyeti anayasası madde 66 – türk devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes türktür.

ekrem imamoğlu: "atatürk ve silah arkadaşlarına söz veriyoruz; başlattıkları yürüyüşü hızlandıracağız. cumhuriyetin ilke ve ideallerini eksiksiz şekilde hayata geçireceğiz. cumhuriyetimizi çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne taşıma yolunda ilerleyeceğiz, bizler, türkiye vatandaşları."

video

(bkz: imamoğlu'nun türk yerine türkiye insanları demesi)

(bkz: canan kaftancıoğlu'nun atatürk rahatsızlığı)
    (bkz: mustafa kemal'in askerleri değiliz)
    (bkz: canan kaftancıoğlu'nun sakine cansız tweet'i)
  • hayır, bunun elestirenlerin destekledikleri kişilere bakıyorum da sanki onlar her konuşmalarında "türk milleti" diyor. "millet" deyip duruyorlar ama milletin adını söyleyemiyorlar. sonra da çıkıp imamoğlu eleştirisi yapmaya kalkıyorlar.

önce bir aynaya bak efendi..
  • türk yurdu, türk milleti , türk vatandaşı gibi kelimeleri kullanan siyasetçiler kalmadı üç beş hdp oyu için koskoca türk milletini yok sayanlar elbet birgün siyaseten çöp olacaklar.

edit: bazıları ırkçılık yapıyorsun diyor. anayasaya göre türk vatandaşısın, yurt dışına çıktığında da türk uyruklu oluyorsun. senin etnik kökeninden bana ne ? istersen hintli ol aq.

edit 2 : sözlükte ne kadar çok mor ağaç meyvesi varmış. federatif yönetim isteyen bile var. bir de şu amerika'dan, almanya'dan örnek vermeyin. biz ulus devletiz , kuruluş felsefemiz belli üniter yapıdan asla taviz vermeyiz.

edit 3: muhalif takılıp ya ne olacak diyenler için. çözüm süreci denen dönemi hatırlatırım. elini verirsen bu tiplere kolunu kaptırırsın. tekrar diyorum taviz vermek yok.

edit 4: bir entry'de müslüman olduğumu belirttiğim için aktroll diyorlar. partili değilim. mansur yavaş'ı destekliyorum. beşiktaş, taksim , kadıköy etraflarında buluşup okeye dördüncü arar gibi toplanıp bir avuç insanla eylem yapan tipler siz bu kafayla nah iktidar olursunuz.
  • (bkz: osuruktan nem kapmada bugün) takılmayın böyle abuk subuk şeylere. türkiye'de yaşayan herkese türk veya türk milleti denilmez. türkiye'de kaç tane yabancı yaşıyor haberiniz var mı? suriyeli mültecileri kasetmiyorum, onlardan önce de gelenler, üniversite okumaya gelenler, şirketlerde çalışan bilumum avrupalı.

"burada yaşayan herkese türk denir" diyene lan bırak denir. 20 yıldır "türk milleti", "atatürk" gibi kelimeleri kullanmayan adama ses çıkaramazken şimdi aslan kesildiniz dimi.
  • burası türkiye ve bizler bu ülkenin vatandaşıyız. türkiye vatandaşıyız. gayet normal bir kullanım.

ayrıca vatandaşlık hukuki bir statü. etnik kökenlerin değil, ülkelerin vatandaşı olur. "türkiye vatandaşı" daha doğru bir kullanım.

insanın kendi ülkesinin adını ötekileştirerek milliyetçilik yapması da başlıbaşına çok absürd bir durum.

edit: ayrıca resmi gazete'de de "türkiye cumhuriyeti vatandaşları" olarak gayet kullanılıyor.
    https://www.resmigazete.gov.tr/…6/10/20061011-1.htm
  • öncelikle türkiye vatandaşı demesinde bir sorun yok.

bunu belirttikten sonra asıl konuya gelelim. kürdistan diye nerede kürt nüfus varsa oraya sınır çizen, türkler aynı fikriyatla harita çıkarsa türkçü ırkçı diye yaygara yapacak pankürdist anlayış türkiye vatandaşları demesine kanmaz. boşuna dert etmeyin.

adamlar 900 abd askerinin bölgede korkuluk gibi durmasına güvenerek onbinlerce kişiyi askere almış, abd raporlarında bile çocuk kaçırıp silah altına aldıkları kayıtlarda.

türkiye vatandaşı demiş de hdpye yaranmak istiyormuş. hahah.
  • 1 oy uğruna yarab ne güneşler batıyor!
  • andımızı kaldıran, türk bayrağı demeyelim türkiyeli bayrağı diyelim diyen, devlet kurumlarının tabelalarından t.c. ibaresini kaldıran, barzaniyle kolkola gezen, şivan pervere alkış tutan, askeriyenin sırlarını fetoşa veren, genel kurmay başkanını yargılayan, haburdan davullu zurnalı terörist geçiren güruh, siz hayırdır? şimdi nereden çıktı bu milliyetçilik? her türlü milliyetçiliği ayaklar altına alan siz değil miydiniz zaten oğlum? şimdi neyin tatavasını yapıyorsunuz?

ayrıca bu "türkiye vatandaşları" lafının da hesabını sorarız. peki sen yukarıda saydıklarımın hesabını sorabildin mi bugüne kadar? o mabat var mıydı sizde? eğer hayır diyorsan sus ve yalamaya devam et. çünkü yapabildiğiniz tek şey bu.
    edit:hesabını sorarız kısmına takılanlar olmuş. sizin anladığınız türden hesap sorma değil bu. gider sorarız neyi kastetmiş?eğer kasıtlı bir şekilde söylediyse yapacağımız şey belli. tepkimizi medeni bir şekilde gösteririz. olmadı oy vermeyiz.

hesabın var mı? giriş yap