şükela:  tümü | bugün
  • eski yemek kitabı yazarı
    bazı ebeveynler yemeği ekrem yeğen'den yaptım derler (ekremmiyen diye telaffuz edilirdi nedense)
  • tam adi ekrem muhittin yegen.. kitabi iki kalinca cilttir, yemek tariflerinin yani sira, sofra adabi, baliklarin filetosunun nasil cikarilacagi gibi faydali bilgiler de barindirir..

o zaman insanlar simdiki gibi obezite sorunu yasamadiklari icin (ya da yasasalar bile kafaya takmadiklari icin) yemeklerdeki yag miktari biraz fazladir.. orda yazanin yarisi kadar yag koysaniz bile lezzetli bir yemek olur..
  • (bkz: ekrem yegen)
  • deminden beri sofra adabi bölümünü okuyup gülmekten öldüğümüz, dünyanin en komik kitabinin yazari.
    misal:
    -erigi (bkz: erik) dörde keserek yiyin.
    -portakali ellerinizi sürmeden bıcak ve catal yardımıyla soyun.
    -yemeklerin icinden cikan sac, sinek, böcek gibi igrendirici maddeleri en nazik sekilde ve kibarca yemegimizin bi kısmiyla örterek, bir kenara sürdükten sonra yemegimize devam cesaret ve kudretini göstermeliyiz.
    -yemek yerken bir tanigimiz iceri girerse, yanina gitmemiz büyük bir terbiyesizlik olur, onu oturarak selamlamalıyız.
    -sofrada ekmek dilimini ısırmak dogru olmadigi gibi bicakla kesmekte cok ayiptır. *
    -burnumuzun silinmesi gerektigi zaman mendilimizi carcabuk acarak basimiz arkamıza cevrimis bir durumda burnumuzla fazla oynamadan ve ses cıkarmadan yavascacık sümkürmemiz ve sonrada mendilimizi burusturarak carcabuk cebimize sokmaklıgımız * gerekir. *
  • "sünnetlemek"* terimini gayet ciddi bir üslupla kitabında kullanarak gönülleri şenlendirmiş kişi.
  • artık anneanne,babaanne olmuş teyzelerin başucu kitabıdır.birçoğu yemek yapmayı ondan öğrenmiştir.bu teyzeler öteki yemek kitaplarına tamah etmez ve sadece bunu takdir ederler.gelinlerine,kızlarına ev hediyesi olarak götürürler.
  • izzet çapa ve celal çapa'nın dedesidir.
  • "bir kuşhane alınır" diye başlar tarife; kuşhane tencere. füzyon müzyon saçmalığı değil, kafasına göre bişey koyup, "ben bunu böyle yapıyorum" olayına haşa girmez. bildiğin eski usül türk mutfağının standardıdır. sofra adabını da anlatır a'dan z'ye.
  • kitapları halen kullanılagelen; kuşaktan kuşağa yemek öğretimini cidden başarabilen nadir insandır, nurlaar içinde yatsın vesselam...
  • göğüs seviyesinin üzerinde tutulması caiz olan türkiye mutfaklarının kutsal kitabı