şükela:  tümü | bugün
 • benim bildiğim gezegenlerin hepsinin kutupları (yani soğuk ve beyaz kesimleri) bir dikme ile kıyaslandığında enteresan bir eğiklik gösterirler. işbu eğiklik evren bilimciler ve fizikçiler tarafından eksen eğikliği olarak tanımlanmıştır. en enteresanı ise, dikmenin neye göre çizildiğinin belirsizliğidir. bildiğimiz ve tahmin ettiğimiz üzere uzayda yön, yordam yoktur, o halde dikme neye göre çizilmektedir, bana göre belirsiz. acaba güneş sisteminin belli bir düzlemi var mıdır ?
 • eğer eksen eğik olmasaydı:
  1- mevsimler oluşmazdı
  2- gece ve gündüz her zaman eşit olurdu
  3- güneş ışıkları her zaman ekvatora dik düşerdi
  4- matematik iklim kuşakları ortadan kalkardı.
 • lisedeyken sorularını çözmekten müthiş zevk aldığım konu başlığı
 • bi de analitik sistemlerin egikliği var sıkıcı donusumlerle duzeltilebilir
 • eksenin zaten bir noktaya göre göreceli olarak belirlenmesinden ötürü sadece başka bir eksenle karşılaştırılması durumunda varlığından bahsedilebileceklik eğiklikdir aksi halde eksenin kendi içinde eğik olması mümkün değildir ancak herhangi bir alt eksen temel alınan ana eksene göre eğik olabilir

  güneş ışıklarının dikliği ile ilgili farklılaşma süreci dünyanın kendi çevresinde dönüş ekseninin (ki bu alt eksen oluyor) güneşin etrafında dönüş eksenine göre ki (bu da temel aldığımız eksen oluyor) eğik olmasından kaynaklanabilir

  örnekte güneş ekseninin ana eksen olarak alınmasının sebebi dünyanın güneş etrafında döndüğünün kabul edilmesinden kaynaklanmaktadır. galileo öncesi bir görüşle tam tersi bir ilişki de kurulabilir
 • en basit anlatımıyla dünya'nın 23 derece 27 dakika sağa doğru eğik olmasıdır. dünya ekseni ile ekvator arasındaki açıdır aynı zamanda bu oran. ha bu durumda dünya eğik oldugundan dolayı güneş ışınlarını sürekli aynı açılarla almaz .. yılın farklı zamanlarında güneşe konumuna göre farklı bölgeleri farklı açılarla alır güneş ışınlarını. bu sayede mevsimler oluşur. mevsimlerin oluşmasının temel nedenidir ama yıllık hareketsiz de olamaz bu. kısacası genel olarak ortaya çıkardığı sonuçlar yıllık hareketle ortak çalışmasıdır.
 • dunya gezegeni icin yorunge duzlemine 23 derece 27 dakika olcusunde olan egikliktir. uranus gezegeni icin bu deger 90 dereceden fazladir. yani uranus tepetaklak donmektedir. venus veya jupiter gibi neredeyse dimdik, aslan gibi donen gezegenler de yok degildir.
 • (bkz: akp)
 • lise yıllarında bir sayısalcı olarak önem vermediğim coğrafya dersinde her bokun nedeni çıkan hadise. lise öğrencisinin karşısına yırtık dondan çıkan şey gibi çıkmasıyla meşhur olandır.

  (bkz: yeni başlayanlar için lise)
 • dünyada yaşanan mevsimsel olayların, gece ve gündüz sürelerinin ana kaynağı.

  öncelikle (#33501985). oğlak dönencesinin, yengeç dönencesinin mevzularını öğrendikten sonra ufkumun açılmasına neden oldu bu konu. meğer her şeyin bir sebebi varmış. coğrafya dersi önemliymiş agalar.
hesabın var mı? giriş yap